COP26. Światowy Szczyt Klimatyczny odbędzie się w Glasgow do 12 listopada. Co się dzieje w Szkocji między ambicjami ekologicznymi a napięciami dyplomatycznymi?
[Mise à jour le 5 novembre 2021 à 12h18] Jakie środki należy podjąć dla przyszłości planety? Sześć lat po Szczycie Klimatycznym w Paryżu, w Glasgow, największym mieście Szkocji, odbywa się nowe, globalne spotkanie na temat środowiska. Przywódcy z całego świata dyskutują o krokach, które należy podjąć, aby zmniejszyć zanieczyszczenie i globalne ocieplenie. Gorzkie negocjacje dotyczące celów do osiągnięcia potrwają do 12 listopada, kiedy to podpisano pierwsze umowy, chociaż niektóre duże kraje ich nie ratyfikowały. Spotkanie odbywa się również na tle napięć dyplomatycznych, podczas gdy ani prezydent Chin Xi Jinping, ani rosyjski Władimir Putin, ani brazylijski Jair Bolsonaro nie odbyli wizyty. Z kolei aktywiści i aktywiści biorący udział w debatach biorą udział w konferencji Cop26. Najbardziej wszechobecna, w szczególności Greta Thunberg, naciskała głośno, w środę, 3 listopada 2021 r., potępiając „zielone pranie” podczas okrągłego stołu, podczas którego wiceprezes Shell, w szczególności, podniósł firmy kredytowe emisje w zamian za działania klimatyczne (sadzenie drzew itp.).
Od 31 października zgromadzili się liderzy z blisko 200 krajów świata, organizacje pozarządowe, liderzy biznesu i dziennikarze. W sumie w tym dorocznym spotkaniu na temat przyszłości planety bierze udział około 30 000 osób. Cop26, pierwotnie zaplanowany na 2020 r., został przełożony z powodu pandemii koronawirusa. Jak zorganizowane jest to ogromne zgromadzenie planetarne? Dlaczego gromadzi się tak wiele osób? lekki.
Jest największym trucicielem na świecie. Jednak jej szef nie przyszedł. Nie przybył też na G-20 kilka dni temu. Si la Chine est bien présente à la Cop26, poprzez delegację menée par son ministre des Affaires étrangères, son chef d’Etat, Xi Jinping, n’est pas monté à la tribune, comme de nombreux présidents, conspira. de ll Właśnie wysłał pisemne oświadczenie wzywające „wszystkie strony” do „intensyfikacji współpracy w celu zapewnienia sukcesu COP26” i „skoncentrowania się na konkretnych działaniach. Wszystkie strony muszą wypełnić swoje zobowiązania”. Wezwał kraje rozwinięte, aby „podjęły więcej wysiłku samodzielnie, ale także wspierały kraje rozwijające się w ich wysiłkach”, powiedział Xi Jinping, że chce „[s’]Nacisk na innowacje naukowe i technologiczne, aby poprowadzić transformację środowiskową, zapewniając, że Chiny nadal priorytetowo traktują środowisko.
Choć ich stosunki dyplomatyczne nie wyglądają dobrze, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi, Chiny przystąpiły do porozumienia mającego na celu ograniczenie wylesiania. Nie ma go jednak w dwóch ważnych porozumieniach zawartych w Glasgow: porozumienia o redukcji emisji metanu o 30% do 2030 r. oraz tego, który przewiduje zaprzestanie wykorzystywania węgla do produkcji energii elektrycznej do 2030 r. Pekin zaznaczył jednak, że zobowiązał się do osiągnięcia szczyt emisji CO2 przed 2030 r. (a tym samym zmniejszy się później) w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla… w 2060 r.
Co postanowiono na Cop26?
- Więcej inwestycji w projektyPaliwa kopalne Do tego zobowiązało się 19 krajów w czwartek 4 listopada, w tym Kanada i Stany Zjednoczone. Do końca 2022 r. nie będą już przyczyniać się do finansowania projektów węglowych, gazowych i naftowych za granicą bez technologii wychwytywania dwutlenku węgla. „Inwestycja w projekty paliw kopalnych bez systemów sekwestracji dwutlenku węgla w coraz większym stopniu niesie ze sobą ryzyko społeczne i gospodarcze” – czytamy we wspólnym oświadczeniu dwóch sygnatariuszy.
- umowa poza węgiel Zostało to ogłoszone w środę 3 listopada przez rząd brytyjski. Musi ją podpisać 190 podmiotów (kraje, regiony, organizacje), aby stopniowo wychodzić z 2030 roku dla krajów rozwiniętych i 2040 dla krajów rozwijających się, a „nie wspierać budowy nowych elektrowni węglowych”. Wśród sygnatariuszy są Wietnam, Egipt, Chile i Polska. 77 krajów zobowiązało się zamknąć swoje elektrownie węglowe i nie budować nowych. Podczas gdy główne globalne banki również zobowiązały się do zaprzestania finansowania węgla, Indie, Chiny czy Stany Zjednoczone nie dotrzymały obietnicy. Jednak Wielka Brytania okrzyknęła „punkt zwrotny w globalnej transformacji czystej energii”.
- ’globalna czarter dla metan„Podpisało go prawie 90 krajów, w tym Francja, Niemcy, Brazylia i Stany Zjednoczone we wtorek 2 listopada. co najmniej 30% do 2030 r. w porównaniu do poziomów z 2020 r. Metan jest gazem cieplarnianym, takim jak dwutlenek węgla, którego 60% pochodzi z działalności człowieka.Gaz ten pochodzi z różnych źródeł. owce; w paliwach kopalnych jest to wyciek podczas transportu lub wydobycia ropy naftowej lub gazu. Wreszcie w glebach Arktyki występuje metan, który może być uwalniany podczas topnienia lodu.
Cop26 to skrót od 26. edycji COP. Jest to grupa krajów, które ratyfikowały Ramową Konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Obecnie 197 krajów jest sygnatariuszami tego porozumienia, które rozpoczęło się na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro (Brazylia) w 1992 roku. Od 1995 roku co roku kraje spotykają się, aby znaleźć rozwiązania w zakresie zmian klimatycznych. Tak właśnie Paryż gościł Cop21 w 2015 roku.
Od 31 października do 12 listopada przedstawiciele każdego kraju dyskutują i prowadzą negocjacje w sprawie kontynuacji mapy drogowej wydanej w Paryżu sześć lat temu, której celem jest w szczególności ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Najbogatsze kraje, aby pomóc najbiedniejszym w transformacji ekologicznej. Głowy państw powrócą na podium w swoich przemówieniach 9 i 10 listopada, aby uszczegółowić środki, które zamierzają wdrożyć. Ponadto w ciągu dwóch tygodni organizowanych jest ponad 200 wydarzeń, w których biorą udział przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, stowarzyszeń lub organizacji pozarządowych.
Według regulatorów, pięć lat po historycznej ratyfikacji porozumień paryskich COP26 jest postrzegany jako „ostatnia wielka okazja do odzyskania kontroli” nad klimatem. W związku z tym chodzi przede wszystkim o przyspieszenie zobowiązań podjętych w 2015 r., aby ograniczyć wzrost globalnego ocieplenia do mniej niż 1,5°C do 2030 r., poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 45%, z ostatecznym celem osiągnięcia neutralności węglowej w 2050 r. także o ustalaniu cen węgla, czyli o kwotach, które należy płacić w zależności od tony wyemitowanego dwutlenku węgla, zgodnie z zasadą zanieczyszczenia.
Innym głównym celem jest wspieranie krajów bogatych biednym krajom, aby towarzyszyły im w realizacji celów. Każdego roku na najbiedniejszych powinno się wydawać 100 miliardów dolarów (86 miliardów euro). Jednak najnowsze dane za 2019 r. pokazują, że jackpot sięga 79 miliardów dolarów (68 miliardów euro).
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce