Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Produkujemy pszenicę, ale nie może opuścić kraju”

„Produkujemy pszenicę, ale nie może opuścić kraju”

Minister handlu zagranicznego Ukrainy Taras Kachka na Forum Ukraina 30 w Kijowie w czerwcu 2021 r.

Przy okazji szczytu w Davos, który odbył się w Szwajcarii w dniach 22-26 maja, minister handlu zagranicznego Ukrainy Taras Kachka powrócił do szkód wyrządzonych jego krajowi, nadal istnieje działalność przemysłowa i rolnicza oraz przeszkody w ich odbudowie.

Jak obliczyć szkody dla Ukrainy?

Możemy oczywiście posłużyć się tradycyjną wielkością makroekonomiczną, która mówi nam, że PKB Ukrainy powinien spaść w 2022 roku o 30-40%. Jednak rzeczywistość jest bardziej złożona. Jeśli chodzi o zniszczenia, mamy teraz 24 000 kilometrów dróg i 38 milionów metrów kwadratowych mieszkań. Wyceniamy je na 100 miliardów dolarów [93 milliards d’euros] Według wartości księgowej i negatywnego wpływu 600 miliardów dolarów. Jeśli zsumujemy wszystkie straty, potencjalnie możemy uzyskać około 1 biliona dolarów.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Na Ukrainie gospodarka w służbie wojny

Czy populacja czynna zmniejszyła się wraz z przemieszczaniem się ludności i jej wyjazdem na wojnę?

Największym skutkiem jest to, że siedem milionów zostało przesiedlonych. Potem przychodzą cztery miliony ludzi, którzy podróżowali za granicę, a do nich należy dodać około 700 000 innych, którzy podążali ścieżką wojny. Jednak zaczynamy również dostrzegać pewne powroty do biznesu, szczególnie w regionach Kijowa i Charkowa. [Est]. Jednak prawie 70% firm działa normalnie. Na przykład sektor bankowy działa w 80%, oczywiście kolej, ale też poczta czy elektryczność.

A co z filarami twojego handlu zagranicznego, rolnictwem i stalą?

Jeśli chodzi o rolnictwo, to 80% gruntów ornych jest obsadzone i będziemy mieli produkcję pszenicy na miarę tej z 2021 r., nawet jeśli zabraknie nawozów i oleju napędowego do maszyn. Będzie trochę kukurydzy. Ale generalnie jesteśmy w stanie wyeksportować na cały świat ilość zboża porównywalną z wielkością z ubiegłego roku. Problem w tym, że nie może wydostać się z kraju.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Wojna na Ukrainie: ostrzeżenie przed burzą dla spichlerza świata

W 2021 roku wyeksportowaliśmy 20 mln ton pszenicy i 24,6 mln ton kukurydzy prawie w całości drogą morską, pociągi i ciężarówki nie nadają się do takich ilości, zwłaszcza że w portach znajdują się magazyny infrastruktury i cały ekosystem, w tym handlowcy . O Odessie [Sud]. W przypadku słonecznika, którego jesteśmy największym eksporterem na świecie, w 2021 roku wyeksportowaliśmy 5,1 mln ton. W tym roku drogą lądową możemy wynieść tylko 100 tys. ton miesięcznie.

Masz 48,01% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.