Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Producenci obawiają się również rosnących cen energii elektrycznej

Producenci obawiają się również rosnących cen energii elektrycznej

W tym okresie ożywienia gospodarczego firmy również biją na alarm. Konsorcjum Dużych Przemysłowych i Trzeciorzędnych Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (CLEEE) wysłało właśnie do Ministerstwa Gospodarki pismo ostrzegające przed konsekwencjami zwiększenia budżetu energetycznego.

→ moja praca. Jak wybrać odpowiedniego dostawcę energii elektrycznej

Kilka dni temu to samo zrobiło inne stowarzyszenie, Uniden, którego 55 członków odpowiada za około 70% zużycia energii przez francuski przemysł. Mówiła o wzroście o jedną trzecią rachunków za energię elektryczną i szacowanym dodatkowym koszcie w wysokości około miliarda euro w 2022 roku.

Wzrost cen energii elektrycznej jest powiązany ze wzrostem cen gazu

Na około jedną trzecią swoich potrzeb producenci zaopatrują się bezpośrednio w hurtowy rynek energii elektrycznej, na którym ceny od miesięcy systematycznie rosną. Teraz przekracza 100 euro za megawatogodzinę na przyszłoroczną dostawę. Na początku sierpnia było to wciąż nieco poniżej 80 euro/MWh.

← Analiza energetyczna: cena gazu na rekordowym poziomie w Europie

Wzrost ten związany jest przede wszystkim ze znacznym wzrostem cen gazu, które dziś stanowią 20% produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej, ale także ze wzrostem ceny tony dwutlenku węgla za tonę.2 Na europejskim rynku emisji, który od początku roku podwoił się do 100 euro za tonę.

Producenci chcą więcej energii jądrowej

Na pozostałe dwie trzecie potrzeb producenci kupują energię elektryczną ryczałtowo od EDF lub jego konkurentów. narzucone przez Brukselę w celu otwarcia rynku energii elektrycznej, urządzenie o nazwie Arenh (” Uregulowany dostęp do historycznej energii jądrowej” ) wymaga od EFR sprzedaży 100 TWh, czyli około 30% swojej produkcji jądrowej, innym dostawcom energii po cenie 42 EUR/MWh. Preferencyjna stawka, z której chętnie korzystają duzi klienci przemysłowi.

Ta objętość jest obecnie uważana za niewystarczającą. Dlatego Uniden i CLEEE proszą rząd o szybkie zrewidowanie tego limitu do 150 TWh. „ Dla producentów ten wzrost w Arenh ograniczy wzrost cen energii elektrycznej do około 5% w przyszłym roku. „,” Frank Rubanovic, prezes CLEEE.

READ  UE wprowadza „czarną listę” firm powiązanych z przemytem migrantów

Odzyskiwanie konta EDF

Prośba wpłynęła całkiem niedawno w Percy z kilku powodów. ” Prawo zezwala rządowi na podniesienie pułapu Arenh, pod warunkiem, że podniesie cenę, prawdopodobnie o około 45 euro, co ostatecznie oznacza wzrost rachunków dla gospodarstw domowych. Zbliża się data wyborów „,” potwierdza Nicholas de Warren, prezes Uniden. Musimy również uzyskać zielone światło od Komisji Europejskiej.

Trudno byłoby połknąć pigułkę dla EDF, którego prezes Jean-Bernard Levy uważa za „ zatruć » co uniemożliwia mu pełne wykorzystanie wysokich cen na rynkach hurtowych. „Należy znaleźć równowagę między kondycją finansową EDF a konkurencyjnością francuskiego przemysłuMikołaja de Warrena.

zmieniające się zasady rynkowe

Ewentualny przegląd mechanizmu z Arenh, który i tak powinien zakończyć się pod koniec 2025 roku, nie wystarczy. ” Cały system cen rynkowych w Europie powinien zostać poddany przeglądowi, ponieważ 93% francuskiej energii elektrycznej nie zawiera węgla i nie powinno zależeć od ceny dwutlenku węgla.2 i ceny gazu „,” Sędziowie główni CLEEE.

Ponieważ energii elektrycznej nie można magazynować, jej cenę określają koszty ostatniej elektrowni wezwanej do zapewnienia równowagi między podażą a popytem. Są to elektrownie cieplne, które pracują na węglu, ale częściej na gazie. Z dość niesamowitym wynikiem. ” W przypadku dostaw w 2022 r. ceny rynkowe energii elektrycznej we Francji są wyższe niż w Polsce, jednym z najbardziej emisyjnych rodzajów energii elektrycznej w Europie, a szkoda ’” zauważył Frank Rubanovic.

Aby położyć kres takim przypadkom, producenci domagają się zwrotu długoterminowych kontraktów z EDF. Został zakazany przez Komisję Europejską w latach 2010-2020, argumentując, że firma zajmuje dominującą pozycję na swoim rynku.