Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Zełenski z wizytą w Polsce

Prezydent Zełenski z wizytą w Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Polski w środę rano z pierwszą oficjalną wizytą w kraju, jednym z najważniejszych sojuszników Kijowa broniącym się przed rosyjską agresją.

Pan Prezydent przekroczył polską granicę. „Jest na polskiej ziemi” – powiedział TVN24 Marcin Przydac, doradca polskiej prezydencji, bez dalszych wyjaśnień.

Szczegółowy program tej jednodniowej wizyty nie został ujawniony, z wyjątkiem oficjalnego powitania przed Pałacem Prezydenckim o godz. 11:00 (09:00 GMT) oraz publicznego spotkania na dziedzińcu Zamku Królewskiego o godz. 00 pm (16:00). m GMT).

Konferencja prasowa obu prezydentów zaplanowana jest na godzinę 12:50 (10:50 GMT).

Rzecznik prezydenta Ukrainy Siergiej Nikiforow powiedział, że wizyta prezydenta Ukrainy i jego małżonki „obejmuje w szczególności rozmowy z prezydentem (polskim) Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim oraz podpisanie dokumentów dwustronnych”.

Według niego głowa państwa Ukrainy spotka się z przedstawicielami polskich firm na Ukraińsko-Polskim Forum Biznesu, przewodniczącymi obu izb parlamentu, wolontariuszami i pracownikami humanitarnymi, a także burmistrzami położonych wzdłuż granicy miast. z Ukrainą.

„Wieczorem Wołodymyr Zełenski wygłosi wspaniałe przemówienie do Polaków i Ukraińców mieszkających w Polsce” – powiedział Nikiforow. „To rzeczywiście pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce, bo (do tej pory) jesteśmy przyzwyczajeni do podróżowania przez jej terytorium do innych krajów” – podkreślił rzecznik.

Polska jest często wykorzystywana jako przystanek dla międzynarodowych urzędników podróżujących koleją na Ukrainę.

Oczywiście głównym tematem wizyty jest obrona. Porozmawiamy o obronności, gospodarce, ruchu transgranicznym, w tym kolejowym i poszerzaniu możliwości transgranicznych.

„Będziemy dużo rozmawiać o gospodarce, zarówno na szczeblu państwowym, jak i podczas spotkań z firmami. Będziemy rozmawiać o naszych sprawach europejskich, o sankcjach wobec Rosji” – podkreślił Nikiforow.

Zdaniem Przydacza będzie to kwestia opracowania „planu na przyszłość, aby polscy przedsiębiorcy (…) mogli realizować swoje projekty na Ukrainie”, w szczególności w zakresie odbudowy tego kraju po koniec wojny.

Doradca polskiego prezydenta dodał, że głowy państw zajmą się także drażliwymi „kwestiami historycznymi” między obydwoma krajami, głównie sięgającymi czasów II wojny światowej.

Polska, kraj UE-NATO graniczący z Ukrainą, jest ważną platformą logistyczną dla dostarczania zachodniej pomocy wojskowej i humanitarnej.

Warszawa poinformowała w poniedziałek, że dostarczyła na Ukrainę, zaraz po Słowacji, pierwszy z obiecanych myśliwców MiG-29.

Polska dostarczyła Ukrainie również w lutym i marcu 14 czołgów Leopard 2A4, a także wiele innego sprzętu.

Na początku rosyjskiej inwazji Polacy przyjęli ogromną liczbę ukraińskich uchodźców.