Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Zełenski z wizytą w Polsce

Prezydent Zełenski z wizytą w Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Polski w środę rano z pierwszą oficjalną wizytą w kraju, jednym z najważniejszych sojuszników Kijowa broniącym się przed rosyjską agresją.

Pan Prezydent przekroczył polską granicę. „Jest na polskiej ziemi” – powiedział TVN24 Marcin Przydac, doradca polskiej prezydencji, bez dalszych wyjaśnień.

Szczegółowy program tej jednodniowej wizyty nie został ujawniony, z wyjątkiem oficjalnego powitania przed Pałacem Prezydenckim o godz. 11:00 (09:00 GMT) oraz publicznego spotkania na dziedzińcu Zamku Królewskiego o godz. 00 pm (16:00). m GMT).

Konferencja prasowa obu prezydentów zaplanowana jest na godzinę 12:50 (10:50 GMT).

Rzecznik prezydenta Ukrainy Siergiej Nikiforow powiedział, że wizyta prezydenta Ukrainy i jego małżonki „obejmuje w szczególności rozmowy z prezydentem (polskim) Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim oraz podpisanie dokumentów dwustronnych”.

Według niego głowa państwa Ukrainy spotka się z przedstawicielami polskich firm na Ukraińsko-Polskim Forum Biznesu, przewodniczącymi obu izb parlamentu, wolontariuszami i pracownikami humanitarnymi, a także burmistrzami położonych wzdłuż granicy miast. z Ukrainą.

„Wieczorem Wołodymyr Zełenski wygłosi wspaniałe przemówienie do Polaków i Ukraińców mieszkających w Polsce” – powiedział Nikiforow. „To rzeczywiście pierwsza wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce, bo (do tej pory) jesteśmy przyzwyczajeni do podróżowania przez jej terytorium do innych krajów” – podkreślił rzecznik.

Polska jest często wykorzystywana jako przystanek dla międzynarodowych urzędników podróżujących koleją na Ukrainę.

Oczywiście głównym tematem wizyty jest obrona. Porozmawiamy o obronności, gospodarce, ruchu transgranicznym, w tym kolejowym i poszerzaniu możliwości transgranicznych.

„Będziemy dużo rozmawiać o gospodarce, zarówno na szczeblu państwowym, jak i podczas spotkań z firmami. Będziemy rozmawiać o naszych sprawach europejskich, o sankcjach wobec Rosji” – podkreślił Nikiforow.

Zdaniem Przydacza będzie to kwestia opracowania „planu na przyszłość, aby polscy przedsiębiorcy (…) mogli realizować swoje projekty na Ukrainie”, w szczególności w zakresie odbudowy tego kraju po koniec wojny.

READ  Książę Harry po raz pierwszy opowiada o swoim ojcu i miłości do rodziny

Doradca polskiego prezydenta dodał, że głowy państw zajmą się także drażliwymi „kwestiami historycznymi” między obydwoma krajami, głównie sięgającymi czasów II wojny światowej.

Polska, kraj UE-NATO graniczący z Ukrainą, jest ważną platformą logistyczną dla dostarczania zachodniej pomocy wojskowej i humanitarnej.

Warszawa poinformowała w poniedziałek, że dostarczyła na Ukrainę, zaraz po Słowacji, pierwszy z obiecanych myśliwców MiG-29.

Polska dostarczyła Ukrainie również w lutym i marcu 14 czołgów Leopard 2A4, a także wiele innego sprzętu.

Na początku rosyjskiej inwazji Polacy przyjęli ogromną liczbę ukraińskich uchodźców.