WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski powiedział w sobotę, że planuje zawetować ustawę wydatkową obejmującą pieniądze na media państwowe i podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, zadając poważny cios krajowi. Nowy prounijny rząd Premier Donald Tusk.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy zapewniającej mediom publicznym 3 miliardy złotych (762 miliony dolarów) i zamiast tego zaproponuje własną ustawę.
Orzeczenie to nadeszło po tym, jak w tym tygodniu rząd Tuska zwolnił dyrektorów telewizji, radia i państwowej agencji informacyjnej, co uznano za konieczne dla przywrócenia niezależnych mediów w Polsce.
W Polsce media publiczne są finansowane przez podatników i zgodnie z prawem muszą być wolne od uprzedzeń politycznych. Jednak rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość, prawicowa partia populistyczna, która sprawowała władzę przez osiem lat, aż do tego miesiąca, wykorzystywała media jako środek Rzecznik propagandy Które szerzą dezinformację oraz treści ksenofobiczne i homofobiczne.
Tusk doszedł do władzy dzięki obietnicy przywrócenia standardów demokratycznych, m.in. poprzez reformę mediów publicznych. Ale Polacy zastanawiają się, czy jego rząd w ten sposób nie daje nowych negatywnych przykładów Kontrola mediów publicznych. Minister kultury wymienił szefów mediów państwowych i całodobowego kanału informacyjnego TVP Info, który w środę wypadł z anteny i do tej pory nie był emitowany.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka w Warszawie wyraziła w piątek wątpliwości, czy członek rządu powinien podejmować decyzje w sprawie zmian na wysokich stanowiskach w mediach publicznych.
„Wiemy, że warunki polityczne i prawne niezwykle utrudniają takie reformy” – napisała grupa praw. „Nie sposób jednak nie zauważyć, że sposób inicjowania zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne”.
Inni bronili decyzji rządu Tuska, twierdząc, że należy podjąć działania, aby powstrzymać media produkujące propagandę, a ostatecznie rząd należy oceniać na podstawie jego zdolności do tworzenia obiektywnych mediów wolnych od uprzedzeń politycznych.
Duda, powiązany politycznie z Prawem i Sprawiedliwością, zdecydowanie potępił kontrolę rządu nad mediami publicznymi, ostrzegając, że nie zgodzi się na działania, które jego zdaniem są sprzeczne z prawem.
Prezydent ma prawo zawetować ustawodawstwo i może proponować własne przepisy. Duda pozostaje u władzy jeszcze półtora roku, a jego weto jest już zwiastunem trudności, jakie Tusk będzie miał z prezentacją swojego programu.
Dodał: „Nie można zgodzić się w tej kwestii w świetle rażącego naruszenia Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”. Media publiczne trzeba najpierw zreformować w sposób rzetelny i zgodny z prawem” – napisał Duda na Twitterze, ogłaszając plan weta.
W odpowiedzi Tusk napisał na Twitterze, że decyzja Dudy zapobiegnie podwyżkom wynagrodzeń nauczycieli przedszkoli i innych wychowawców.
„Wstyd. Wszystkiego najlepszego, Panie Prezydencie. Zapewniam poszkodowanych: zajmiemy się tym” – powiedział Tusk.
Nie było jasne, jak Tusk pokona tę przeszkodę. Jego koalicja ma 248-osobową większość w 460-osobowej izbie niższej, czyli parlamencie, ale znacznie brakuje jej do większości trzech piątych potrzebnej do odrzucenia weta prezydenta.
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”