Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent Polski zapowiedział zawetowanie ustawy budżetowej, zadając cios nowemu rządowi Donalda Tuska

Prezydent Polski zapowiedział zawetowanie ustawy budżetowej, zadając cios nowemu rządowi Donalda Tuska

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski powiedział w sobotę, że planuje zawetować ustawę wydatkową obejmującą pieniądze na media państwowe i podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, zadając poważny cios krajowi. Nowy prounijny rząd Premier Donald Tusk.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie ustawy zapewniającej mediom publicznym 3 miliardy złotych (762 miliony dolarów) i zamiast tego zaproponuje własną ustawę.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak w tym tygodniu rząd Tuska zwolnił dyrektorów telewizji, radia i państwowej agencji informacyjnej, co uznano za konieczne dla przywrócenia niezależnych mediów w Polsce.

W Polsce media publiczne są finansowane przez podatników i zgodnie z prawem muszą być wolne od uprzedzeń politycznych. Jednak rządząca Partia Prawo i Sprawiedliwość, prawicowa partia populistyczna, która sprawowała władzę przez osiem lat, aż do tego miesiąca, wykorzystywała media jako środek Rzecznik propagandy Które szerzą dezinformację oraz treści ksenofobiczne i homofobiczne.

Tusk doszedł do władzy dzięki obietnicy przywrócenia standardów demokratycznych, m.in. poprzez reformę mediów publicznych. Ale Polacy zastanawiają się, czy jego rząd w ten sposób nie daje nowych negatywnych przykładów Kontrola mediów publicznych. Minister kultury wymienił szefów mediów państwowych i całodobowego kanału informacyjnego TVP Info, który w środę wypadł z anteny i do tej pory nie był emitowany.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka w Warszawie wyraziła w piątek wątpliwości, czy członek rządu powinien podejmować decyzje w sprawie zmian na wysokich stanowiskach w mediach publicznych.

„Wiemy, że warunki polityczne i prawne niezwykle utrudniają takie reformy” – napisała grupa praw. „Nie sposób jednak nie zauważyć, że sposób inicjowania zmian w mediach publicznych budzi poważne wątpliwości prawne”.

Inni bronili decyzji rządu Tuska, twierdząc, że należy podjąć działania, aby powstrzymać media produkujące propagandę, a ostatecznie rząd należy oceniać na podstawie jego zdolności do tworzenia obiektywnych mediów wolnych od uprzedzeń politycznych.

Duda, powiązany politycznie z Prawem i Sprawiedliwością, zdecydowanie potępił kontrolę rządu nad mediami publicznymi, ostrzegając, że nie zgodzi się na działania, które jego zdaniem są sprzeczne z prawem.

Prezydent ma prawo zawetować ustawodawstwo i może proponować własne przepisy. Duda pozostaje u władzy jeszcze półtora roku, a jego weto jest już zwiastunem trudności, jakie Tusk będzie miał z prezentacją swojego programu.

Dodał: „Nie można zgodzić się w tej kwestii w świetle rażącego naruszenia Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”. Media publiczne trzeba najpierw zreformować w sposób rzetelny i zgodny z prawem” – napisał Duda na Twitterze, ogłaszając plan weta.

W odpowiedzi Tusk napisał na Twitterze, że decyzja Dudy zapobiegnie podwyżkom wynagrodzeń nauczycieli przedszkoli i innych wychowawców.

„Wstyd. Wszystkiego najlepszego, Panie Prezydencie. Zapewniam poszkodowanych: zajmiemy się tym” – powiedział Tusk.

Nie było jasne, jak Tusk pokona tę przeszkodę. Jego koalicja ma 248-osobową większość w 460-osobowej izbie niższej, czyli parlamencie, ale znacznie brakuje jej do większości trzech piątych potrzebnej do odrzucenia weta prezydenta.