Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier Stefan Lofven podał się do dymisji

Kończy się kryzys polityczny w Szwecji. Tydzień po dymisji w wyniku wotum nieufności szwedzki premier Stefan Lofven złożył w poniedziałek 28 czerwca dymisję, pozostawiając przewodniczącego parlamentu znalezienie nowego szefa rządu. Lider socjaldemokratów, który do poniedziałku miał ogłosić swoją decyzję, wyklucza zatem możliwość przedterminowych wyborów, co według niego nie jest „Nie najlepszy dla Szwecji”.

„Na rok przed zwykłymi wyborami, biorąc pod uwagę wyjątkową sytuację, w jakiej znajduje się kraj, z trwającą epidemią i specjalnymi wyzwaniami, które mogą wyniknąć, przedterminowe wybory nie są najlepsze dla Szwecji”.– powiedział Levin na konferencji prasowej. „Dlatego poprosiłem Marszałka Sejmu o usunięcie mnie ze stanowiska premiera”., on dodał.

Stefan Lofven, który w zeszłym tygodniu został pierwszym szefem rządu w kraju, który utracił wotum nieufności dla parlamentu, powiedział, że jest gotowy do powrotu na swoje stanowisko w ramach nowych negocjacji parlamentarnych, które zostaną otwarte. W praktyce jego rząd pozostaje na miejscu, ale ogranicza się do zajmowania się bieżącymi sprawami.

Jest to politycznie drażliwy i symbolicznie wybuchowy temat w Szwecji, który 21 czerwca uczynił z byłego związkowca hutniczego pierwszego szefa rządu, który stracił wotum nieufności w parlamencie w sprawie regulowanych czynszów, z których korzysta wielu Szwedów.

nadzieje

Partia Lewicy postawiła władzom wykonawczym ultimatum, aby porzuciło plan uwolnienia czynszów za nowe budowy, co zostało zawarte w porozumieniu rządowym, które Löfven umiejętnie wynegocjował, aby utrzymać kontrolę na początku 2019 roku. była partia komunistyczna i jej nowy lider Noshi Dadgostar połączyli swoje głosy z głosami prawicy i skrajnej prawicy, by obalić Stefana Lofvena, z absolutną większością 181 deputowanych na 349.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Szwecji sojusz polega na liberalizacji czynszów

Siedmiodniowe negocjacje prowadzone przez Stefana Lofvena w próbie znalezienia nowej większości na jego korzyść zakończyły się ślepym zaułkiem.

READ  Stany Zjednoczone kupują 500 milionów dawek od firmy Pfizer / BioNTech, aby przekazać je innym krajom

Tak więc Stefan Lofven pozostawia Marszałkowi Parlamentu Andreasowi Norleinowi rozpoczęcie negocjacji w sprawie znalezienia nowego premiera. Proces może być powolny: Norlin będzie musiał najpierw skonsultować się z każdą ze stron, zanim zaproponuje nowego premiera. Proces, który trwał… sto piętnaście dni po ostatnich wyborach w 2018 roku, nawet jeśli tym razem marszałek parlamentu zapewnił, że nie pozwoli, by sprawy się przeciągały. Konstytucyjnie może złożyć cztery wnioski z rzędu, wymagające zielonego światła od większości posłów, czyli 175 osób. W przypadku niepowodzenia odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne.

Przeczytaj także Szwedzki premier odsunięty w parlamencie w związku z liberalizacją rynku mieszkaniowego

Świat z AFP