Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pozbawić Manchester City i Gironę Ligi Mistrzów?  UEFA wywiera presję na Sky Blues

Pozbawić Manchester City i Gironę Ligi Mistrzów? UEFA wywiera presję na Sky Blues

Obaj zakwalifikowali się do kolejnej Ligi Mistrzów dzięki swoim rankingom w angielskiej Premier League i Lidze Hiszpańskiej, a Manchesterowi City i Gironie grozi teraz wykluczenie. Wina leży po stronie współudziałowca, Citigroup Football, który będzie musiał zmniejszyć swój udział w kapitale hiszpańskiego klubu.

Według UEFA Citigroup Football, spółka matka Manchesteru City, będzie musiała zmniejszyć swoje udziały w stolicy Girony, aby kataloński klub mógł w przyszłym sezonie rywalizować w pierwszej w swojej historii Lidze Mistrzów.

Aby uniknąć konfliktu interesów, rozporządzenie zabraniające dwóm klubom udziału w tych samych rozgrywkach europejskich, jeżeli mają one tego samego właściciela, musiało zostać dostosowane do niedawnego rozwoju stowarzyszeń klubowych o różnych formach prawnych. W piśmie wysłanym w środę wieczorem do prezydentów europejskich drużyn Komisja Kontroli Finansowej Klubów (CFCB) UEFA określiła, że ​​zakaz ten obejmuje wielokrotne przypadki, w których podmiot ma „zdecydowany wpływ” na zachowanie kilku klubów, wykraczający poza powiązany z nim zakres obowiązków „kontrola”. dla większości kapitału.

Girona, od 2017 r. należąca w 47% do City Group, ma gwarancję zakończenia sezonu w pierwszej czwórce La Liga i zakwalifikowania się do La Liga, a na początku sezonu była pewna, że ​​będzie przestrzegać zasad UEFA, biorąc pod uwagę, że konsorcjum ZEA nie mieć większościowy udział. .

Jednak zgodnie z pismem CFCB wystarczy, aby podmiot posiadał co najmniej 30% kapitału zakładowego lub głosów w klubie, a nawet 10%, jeśli jest jego większościowym udziałowcem. Wśród innych wymienia się fakt reprezentowania co najmniej 30% przychodów operacyjnych, na przykład poprzez umowę sponsorską, pełnienie kluczowych stanowisk w strukturze klubu lub transfer co najmniej trzech zawodników w tym samym sezonie.

Termin upływa 3 czerwca, z możliwością zwolnienia

Aby Manchester City i Girona znalazły się w królowej europejskich rozgrywek, grupa City będzie musiała przybyć do stolicy Katalonii do 3 czerwca, czyli w terminie wyznaczonym przez UEFA. Aby uniknąć pochopnej sprzedaży akcji, co jest generalnie nieodpowiednie z ekonomicznego punktu widzenia, list CFCB oferuje klubom tymczasową, ograniczoną do przyszłego sezonu możliwość: przekazania udziałów trustowi bez prawa kontroli, pod kontrolą UEFA.

READ  WIDEO: Młody rosyjski pilot wykonuje nazistowski salut na podium

W zeszłym roku ta sama zasada dotycząca wielokrotnego posiadania klubów doprowadziła do wprowadzenia trzech środków skierowanych odpowiednio do Tuluzy i AC Milan, angielskiego klubu Aston Villa i portugalskiego klubu Vitoria, a także Brighton (Anglia) i Union Royal Saint-Geloise (Belgia). . Unia Europejska ostatecznie zamknęła trzy sprawy po „poważnych zmianach” w zainteresowanych klubach, mających na celu ograniczenie wpływu ich inwestorów.

Najważniejsze artykuły