Obaj zakwalifikowali się do kolejnej Ligi Mistrzów dzięki swoim rankingom w angielskiej Premier League i Lidze Hiszpańskiej, a Manchesterowi City i Gironie grozi teraz wykluczenie. Wina leży po stronie współudziałowca, Citigroup Football, który będzie musiał zmniejszyć swój udział w kapitale hiszpańskiego klubu.
Według UEFA Citigroup Football, spółka matka Manchesteru City, będzie musiała zmniejszyć swoje udziały w stolicy Girony, aby kataloński klub mógł w przyszłym sezonie rywalizować w pierwszej w swojej historii Lidze Mistrzów.
Aby uniknąć konfliktu interesów, rozporządzenie zabraniające dwóm klubom udziału w tych samych rozgrywkach europejskich, jeżeli mają one tego samego właściciela, musiało zostać dostosowane do niedawnego rozwoju stowarzyszeń klubowych o różnych formach prawnych. W piśmie wysłanym w środę wieczorem do prezydentów europejskich drużyn Komisja Kontroli Finansowej Klubów (CFCB) UEFA określiła, że zakaz ten obejmuje wielokrotne przypadki, w których podmiot ma „zdecydowany wpływ” na zachowanie kilku klubów, wykraczający poza powiązany z nim zakres obowiązków „kontrola”. dla większości kapitału.
Girona, od 2017 r. należąca w 47% do City Group, ma gwarancję zakończenia sezonu w pierwszej czwórce La Liga i zakwalifikowania się do La Liga, a na początku sezonu była pewna, że będzie przestrzegać zasad UEFA, biorąc pod uwagę, że konsorcjum ZEA nie mieć większościowy udział. .
Jednak zgodnie z pismem CFCB wystarczy, aby podmiot posiadał co najmniej 30% kapitału zakładowego lub głosów w klubie, a nawet 10%, jeśli jest jego większościowym udziałowcem. Wśród innych wymienia się fakt reprezentowania co najmniej 30% przychodów operacyjnych, na przykład poprzez umowę sponsorską, pełnienie kluczowych stanowisk w strukturze klubu lub transfer co najmniej trzech zawodników w tym samym sezonie.
Termin upływa 3 czerwca, z możliwością zwolnienia
Aby Manchester City i Girona znalazły się w królowej europejskich rozgrywek, grupa City będzie musiała przybyć do stolicy Katalonii do 3 czerwca, czyli w terminie wyznaczonym przez UEFA. Aby uniknąć pochopnej sprzedaży akcji, co jest generalnie nieodpowiednie z ekonomicznego punktu widzenia, list CFCB oferuje klubom tymczasową, ograniczoną do przyszłego sezonu możliwość: przekazania udziałów trustowi bez prawa kontroli, pod kontrolą UEFA.
W zeszłym roku ta sama zasada dotycząca wielokrotnego posiadania klubów doprowadziła do wprowadzenia trzech środków skierowanych odpowiednio do Tuluzy i AC Milan, angielskiego klubu Aston Villa i portugalskiego klubu Vitoria, a także Brighton (Anglia) i Union Royal Saint-Geloise (Belgia). . Unia Europejska ostatecznie zamknęła trzy sprawy po „poważnych zmianach” w zainteresowanych klubach, mających na celu ograniczenie wpływu ich inwestorów.
Najważniejsze artykuły
„Muzyczny ninja. Analityk. Typowy miłośnik kawy. Ewangelista podróży. Dumny odkrywca.”
More Stories
Polska jest kandydatem na rok 2040 lub 2044
„Nie spodziewałem się tego”: Adrien Rabiot przybył do Marsylii ku wiwatom fanów Marsylii
Francja-Polska: Jak obejrzeć mecz Euro 2024 w transmisji na żywo?