Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pożary na Hawajach zabijają co najmniej 36 osób, Joe Biden ogłasza stan klęski żywiołowej

Pożary na Hawajach zabijają co najmniej 36 osób, Joe Biden ogłasza stan klęski żywiołowej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał w czwartek 10 sierpnia dekret o stanie klęski żywiołowej na Hawajach, gdzie w gwałtownych pożarach zginęło co najmniej trzydzieści sześć osób, co umożliwi uwolnienie znacznej pomocy federalnej. archipelag.

„Działanie prezydenta udostępnia fundusze federalne osobom dotkniętym chorobą w hrabstwie Maui”Biały Dom powiedział w oświadczeniu, że to wyspa najbardziej dotknięta. Pomoc sfinansuje pomoc humanitarną i odbudowę wyspy, gdzie kurort Lahaina, dawna stolica Królestwa Hawajów, został prawie zrównany z ziemią.

Wcześniejszy raport ze środy mówił o sześciu osobach zabitych. Według władz kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Pożary zostały wzniecone przez silne wiatry, które zostały zaostrzone przez huragan Dora. Znaczna część turystycznego miasta Lahaina, liczącego 12 000 mieszkańców, „Setki lokalnych rodzin zniszczonych i wysiedlonych”Gubernator Hawajów Josh Green powiedział w oświadczeniu. Zachodnia część wyspy, na której znajduje się Lahaina, była prawie pochłonięta przez pożary, pozostała tylko jedna przejezdna autostrada.

Według Hawajskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego spłonęło ponad 800 akrów. „Silne porywiste wiatry i suche warunki postawiły większość Hawajów w stan czerwonego alarmu, który zakończył się w środę wieczorem, a na Wielkiej Wyspie i Maui szaleją nowe pożary”.I wspomniałem też.

Ewakuowano 11 tysięcy turystów

Wcześniej pan Biden zapowiedział mobilizację wszystkich dostępnych środków federalnych na archipelagu. Powiedział również, że Departament Transportu współpracuje z liniami lotniczymi w celu ewakuacji turystów z Maui.

Według Eda Snevena z Hawajskiego Departamentu Transportu z wyspy ewakuowano ponad 11 000 turystów. Dodał, że 16 tras zostało zamkniętych, ale lotnisko Maui pozostało otwarte, a linie lotnicze obniżyły ceny biletów, aby pomieścić ewakuację.

Niektórzy ludzie zostali zmuszeni do skoku do Oceanu Spokojnego, aby uciec przed dymem i pożarami, zmuszając amerykańską straż przybrzeżną do zorganizowania akcji ratunkowej, zgodnie z oświadczeniem hrabstwa Maui.

Le Monde z Associated Press, AFP i Reuters

READ  Armia izraelska ogłasza rozszerzenie swoich działań lądowych na całą Strefę Gazy