Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pożar na wyspie Lesbos doprowadził do ewakuacji turystów i mieszkańców

Pożar na wyspie Lesbos doprowadził do ewakuacji turystów i mieszkańców

Pożar spowodował gęste kłęby dymu, blokując promienie słoneczne, a pożary wybuchały kilka metrów od domów, zmuszając mieszkańców do ucieczki, podczas gdy inni próbowali chronić swoje domy.

The Grecja W obliczu pierwszego dnia fali upał Oczekuje się, że temperatura w niektórych rejonach będzie trwała dziesięć dni, a temperatura w niektórych rejonach osiągnie 42 stopnie Celsjusza, co budzi obawy przed kolejnymi pożarami. Według greckich strażaków w ciągu 24 godzin doszło do 53 pożarów.

Pożar wybuchł w pobliżu Vatira o godzinie 10:00 czasu lokalnego i rozprzestrzenił się na tę nadmorską wioskę i pobliskie miasto Frisa. W Vatera, której rada miasta nakazała rano ewakuację zapobiegawczą, według policji 450 osób opuściło dwa hotele i 92 domy, po tym jak z plaży ewakuowano dziewięć osób, w tym pięciu obcokrajowców.

Strażacy rozlokowani w sobotni wieczór

Według rady miejskiej w akcji wzięło udział kilka samochodów i małych łodzi. Według państwowej telewizji ERT pożar zniszczył co najmniej dwa domy. Strażacy zostali rozmieszczeni w sobotni wieczór. Greccy strażacy również trzeci dzień z rzędu walczyli przeciwko gwałtownemu pożarowi w Parku Narodowym Dadia, największym obszarze Natura 2000 w Grecji, znanym jako Kolonia Orłów, w regionie Evros, na północnym wschodzie.

Strażacy oszacowali, że pożar, „wyjątkowo trudny”, zbliżył się do wioski Dadia wczesnym wieczorem, potwierdziła ekipa strażaków. Łącznie 320 Strażak Łącznie 68 pojazdów zostało rozmieszczonych od piątkowego wieczoru, w tym bardzo duża liczba strażaków ochotników, wspieranych przez sześć helikopterów z wyrzutniami wody i dziewięć innych helikopterów.

Jednak gęsty dym i brak wiatru, a także duża nocna wilgotność od piątku do soboty utrudniały powietrzne prace przeciwpożarowe.

ekstremalne zjawiska pogodowe

Pożar buszu w górach w pobliżu Aten w środę zniszczył domy i zmusił kilkaset osób do ucieczki, zaledwie kilka kilometrów od nadmorskiej wioski Mati, która była sceną największej katastrofy pożaru lasów w Grecji w 2018 roku. Zginęły 102 osoby. W sobotę w Mati odbyło się również nabożeństwo żałobne. Na Peloponezie nowy pożar wybuchł w sobotę w pobliżu Koroni i wczesnym wieczorem musiał ewakuować pobliską wioskę Chrysokelaria.

READ  Rosja wzmacnia swoje siły na granicy. Tysiące cywilów utknęło w hucie stali w Mariupolu

Rozpiętość zjawiska meteorologiczne Według naukowców ekstremum jest bezpośrednim skutkiem globalnego ocieplenia, a emisje gazów cieplarnianych rosną pod względem intensywności, czasu trwania i częstotliwości. W zeszłym roku fala upałów i pożary zniszczyły 103 000 hektarów i zabiły trzy osoby w Grecji.