Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Powszechnie stosowane leki przeciwdepresyjne są obiecujące w leczeniu glejaka wielopostaciowego

Powszechnie stosowane leki przeciwdepresyjne są obiecujące w leczeniu glejaka wielopostaciowego

⇧ [VIDÉO] Treści tego partnera mogą Ci się także spodobać

Powszechnie przepisywane leki przeciwdepresyjne mogą okazać się skuteczne w leczeniu jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworów mózgu, glejaka wielopostaciowego. Odkrycia tego dokonał zespół szwajcarskich naukowców w ramach badań mających na celu znalezienie niechirurgicznego sposobu leczenia tego typu nowotworu. Jak wynika z wyników opublikowanych w czasopiśmie Medycyna naturalnaTen lek przeciwdepresyjny skutecznie niszczy komórki nowotworu mózgu ex vivo. Te obiecujące wyniki przedkliniczne otwierają zatem nową drogę terapeutyczną dla pacjentów z glejakiem wielopostaciowym.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Angers wykazało, że we Francji każdego roku diagnozuje się około 3500 nowych przypadków glejaka wielopostaciowego. Czwarty etap nowotworu złośliwego jest jedną z najniebezpieczniejszych postaci raka mózgu i wynika z degeneracji komórek glejowych, które są niezbędne do funkcjonowania komórek nerwowych i stanowią od 50 do 90% komórek układu nerwowego.

Obecnie onkolodzy mogą ją leczyć jedynie poprzez wydłużanie życia chorych na nią pacjentów, w szczególności poprzez interwencje chirurgiczne, radioterapię i chemioterapię. Jednakże średnie przeżycie pacjenta z glejakiem wielopostaciowym szacuje się na 15 miesięcy od diagnozy. Dlatego priorytetem stało się zapotrzebowanie na nowe niechirurgiczne metody leczenia.

Trudność w znalezieniu skutecznych leków do leczenia guzów mózgu polega głównie na barierze krew-mózg, która uniemożliwia substancjom terapeutycznym dotarcie do mózgu i działanie. Jednakże naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu (Szwajcaria) we współpracy z grupą neurologów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu (USZ) odkryli, że wortioksetyna, lek przeciwdepresyjny zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków i sprzedawany pod nazwą Brentlix, jest w stanie pokonać tej bariery. . Dlatego ma nieoczekiwany potencjał w leczeniu nowotworów mózgu, zwłaszcza glejaka wielopostaciowego. ” Zaletą wortioksetyny jest to, że jest bezpieczna i bardzo tania „, ogłoszone w
komunikat prasowy Michael Weller, neurolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu i współautor badania.

READ  Co wiemy o jego rozprzestrzenianiu się w Afryce?

Wortioksetyna: obiecująca, niechirurgiczna i skuteczna metoda leczenia

Aby dokonać tego odkrycia, zespół kierowany przez profesora Berenda Snydera z ETH Zurich zastosował nową technikę zwaną farmakoendoskopią. Ta platforma do badań przesiewowych leków, opracowana przez naukowców w ramach badania nowotworów hematologicznych, umożliwia jednoczesne testowanie setek substancji czynnych na żywych komórkach tkanki nowotworowej.

W nowym badaniu zespół skupił się na substancjach neuroprotekcyjnych, które mogą przenikać przez barierę krew-mózg, w tym na lekach przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych i lekach opracowanych specjalnie na chorobę Parkinsona. W sumie zespół przetestował 132 leki na próbkach tkanki nowotworowej od 27 osób. Tkanki te hodowano w laboratorium z próbek pobranych od pacjentów z glejakiem wielopostaciowym, którzy przeszli operację. Następnie naukowcy sklasyfikowali prawie 2500 reakcji na różne leki.

Wyniki wykazały, co zaskakujące, że niektóre leki przeciwdepresyjne były skuteczne przeciwko komórkom nowotworowym, szczególnie te, które wyzwalają kaskadę sygnałów niezbędnych dla neuronalnych komórek progenitorowych, zapobiegając w ten sposób podziałowi komórek. Spośród tych leków przeciwdepresyjnych najskuteczniejsza okazała się wortioksetyna, wywołująca reakcję neurofizjologiczną, która pomaga niszczyć komórki nowotworowe, jednocześnie aktywując kaskady sygnalizacyjne.

Pierwszy eksperyment badaczy, który opierał się na technikach obrazowania i analizach komputerowych, zakończył się sukcesem. Aby jednak pogłębić analizę, zespół zdecydował się przetestować leki na modelach mysich: myszach cierpiących na glejaka wielopostaciowego. Następnie naukowcy podzielili myszy na trzy grupy. Pierwsza grupa obejmowała nieleczone myszy. Druga grupa obejmowała modele szczurze, które otrzymywały citalopram w ramach leczenia, natomiast trzecia grupa była leczona wortioksetyną.

Wyniki wykazały, że po 38 dniach eksperymentu w grupie leczonej wortioksetyną zaobserwowano znacznie mniejszy wzrost guza niż w pozostałych dwóch grupach. Temu zmniejszeniu wzrostu nowotworu towarzyszyło znaczne zmniejszenie liczby komórek nowotworowych. Naukowcy odkryli również, że skuteczność leczenia była wyższa, gdy wortioksetynę podawano jako dodatek do chemioterapii.

READ  Korzyści, które prawdopodobnie przyniesie ci w nadchodzących godzinach

Zobacz także

Porównanie skanów mózgów trzech grup myszy

Obrazy MRI mózgów myszy w każdej grupie, 38 dni po wszczepieniu guza. Górny rząd odpowiada grupie kontrolnej, środkowy – grupie citalopramu, a dolny – grupie wortioksetyny. Żółty kontur wskazuje na nowotwór. © Li i in.

W stronę badań klinicznych

Choć wyniki przedkliniczne są obiecujące, zespół planuje szybko przeprowadzić badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność tego leku przeciwdepresyjnego w leczeniu glejaka wielopostaciowego. ” Nie wiemy jeszcze, czy lek jest skuteczny u ludzi i jaka dawka jest potrzebna do walki z nowotworem, dlatego potrzebne są badania kliniczne. – stwierdził Wheeler.

Schneider i jego zespół przygotowują obecnie dwa kolejne testy. Pierwsza polega na leczeniu pacjentów wortioksetyną jako uzupełnienie standardowego leczenia. Drugim jest wykorzystanie farmakoendoskopii w celu zapewnienia pacjentom spersonalizowanego doboru leków.

Ponieważ wortioksetyna jest lekiem przeciwdepresyjnym już dostępnym na rynku, Wheeler odradza stosowanie jej w tym celu bez nadzoru lekarza. ” Samoleczenie byłoby nieobliczalnym ryzykiem
», ostrzega badacz. Dodaje: „ Nie wiemy jeszcze, czy lek działa u ludzi i jaka dawka jest potrzebna, aby zwalczyć nowotwór, dlatego potrzebne są badania kliniczne „.

źródło : Medycyna naturalna