Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Powstanie getta żydowskiego w Warszawie: zeznaje ostatni ocalały z Polski

Powstanie getta żydowskiego w Warszawie: zeznaje ostatni ocalały z Polski

Przez Magdalena Sotonic (adaptacja z języka angielskiego)

W tym roku 2023 przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Krystyna Budnicka jako jedyna przeżyła te dramatyczne wydarzenia w Polsce w 1943 roku.

Krystyna Budnicka uniknęła śmierci, ukrywając się przez osiem miesięcy w podziemnym bunkrze w Warszawie.

Krystyna Prudnicka: „Byliśmy w pełni świadomi okropności wojny, zaginięć, deportacji, głodu i chorób. Zaczęliśmy od ukrywania rzeczy, potem ludzi. Już w 1943 roku powstał bunkier, rodzaj schronu i schronienia [lorsque les nazis ont mis le feu au ghetto] a ziemia stała się tak gorąca, tak czerwona, że ​​poczułem się, jakbym był w tosterze. Uciekliśmy przez ścieki. Było tam zimno. Jest okropnie, dopóki ściany nie wystygną. Tylko później głodowaliśmy i musieliśmy uciekać, bo nie mieliśmy co jeść, bo nasze jedzenie się spaliło”.

Żydowska rewolta przeciwko nazistowskiemu okrucieństwu nie powiodła się w obliczu środków wojskowych zastosowanych przez wojska niemieckie przeciwko głodującej i praktycznie nieuzbrojonej ludności.

Ale ta akcja protestacyjna podczas Holokaustu jest jedną z najbardziej znanych i pamiętanych.

Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia i zakończyło się krwią i ogniem prawie miesiąc później, 16 maja 1943 roku. Getto zostało doszczętnie spalone. Kilka tysięcy osób zginęło na miejscu.

Krystyna Budnicka: „Nie było szans na zwycięstwo, bo byli chłopcy i dziewczęta z pięściami na czołgi, więc jeśli zginęli, to zginęli z honorem. Moi sześciu braci nie żyje, moi rodzice nie żyją. Nie. Jeden. Ja’ jestem sam.”

Na tej corocznej imprezie Muzeum Bolina w Warszawie Przygotował też wyjątkową wystawę opartą na niedawno odkrytych fotografiach Rudolpha Domecqa i polskiego strażaka Szyniewa Krzywaczewskiego.

Zlokalizowane w sercu dawnego getta warszawskiego, na Muranowie, Muzeum Historii Żydów Polskich im. Paulinów otworzyło swoje podwoje w 2013 roku. Jej stała ekspozycja przedstawia „1000 lat historii Żydów w Polsce”.

READ  „Bank Centralny NBP, Obrońca Stabilności Makroekonomicznej w Polsce”

Marta Dziewalska, rzecznik prasowy Muzeum Polin: „To negatyw, negatyw filmowy, jedyny film zrealizowany z wnętrza getta podczas powstania w getcie warszawskim. Pogląd tych ludzi i pogląd na to, co dzieje się w getcie, jest zupełnie inny. Znajdujemy się więc w wyjątkowej sytuacji, gdy polski strażak działa pod przykrywką i ryzykuje życiem, aby sfotografować masakrę, tragedię powstania w getcie warszawskim.

„Tam, skąd pochodzę, było kiedyś żydowskie getto”.– wyjaśnia nasza korespondentka Magdalena Chodownik. „Dzisiaj to robotnicza dzielnica pełna kawiarni. Ale pamięć o wydarzeniach II wojny światowej nie została wymazana, a głosy w rodzaju Kristiny Budnickiej znów rozbrzmiewają na całym świecie”..