Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie giełdy: jak działają?  – 10.11.2023

Polskie giełdy: jak działają? – 10.11.2023

Po przystąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 r. Polska i jej 38 milionów obywateli byli świadkami ogromnego rozwoju od upadku Związku Radzieckiego. Pomimo zmniejszającej się liczby ludności jej gospodarka zajmuje szóste miejsce w Unii, wyprzedzając Szwecję, Belgię i Austrię. Ten niezwykły rozwój, w dużej mierze związany z inwestycjami zagranicznymi, pozwolił Polsce rozwijać się znacznie szybciej niż średnia unijna. W tym artykule przyjrzymy się głównym aspektom rynku akcji.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, GPW, jest największą giełdą w Europie Środkowej. Został otwarty po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. i został sprywatyzowany w 2010 r., kiedy wszedł na giełdę. Godziny handlu wahają się od 9:00 do 17:10, a lokalną walutą jest złoty, który ma symbol PLN. Na dzień 8 listopada kurs wymiany wynosił 1 EUR = 4,44 GBP.

Wskaźniki i kluczowi gracze

Głównym indeksem jest WIG30. Zawiera 30 wielkich liter. W pierwszej dziesiątce wag znajdziemy 5 banków, co jest najlepiej reprezentowaną branżą w kraju PKO Banku Polskiego, Banku Bikao, Twoje budynki, ING Banku Śląskiego I Santander Bank Polska. Wyróżniają się inne branże, takie jak górnictwo KGHM Polska MidsDystrybutor internetowy Allegrocysterna Aurelien Spółka Oxygnasprzedawca ubrań Pfg Główny gracz w handlu detalicznym Dino Polska (analizowane tutaj). Na rynku warszawskim działa także indeks New Connect dedykowany start-upom i małym firmom.

Z sektorowego punktu widzenia, jak zrozumiemy, polski rynek poprzez WIG30 jest zdominowany przez jego spółki. Budżetowy (40,2% indeksu). Tam Szacowane zużycie (12,8%) są również dobrze reprezentowanienergia (12,3%), Materiał (9%), Komunikacja (7%) i Dobra konsumpcyjne (6,7%). the Usługi (5,5%), technologia informacyjna (3,1%) i przemysłowy (2,4%) zakończyło dystrybucję.

Główny polski indeks jest zmienny, ale radzi sobie dobrze, zwłaszcza przy stabilnym kursie walutowym (Źródło: Zonebourse)

Kto śledzi polskie firmy?

READ  2021, rekordowy rok dla pierwszych ofert publicznych w Europie

Największe przedsiębiorstwa w kraju są monitorowane przez pośredników, podobnie jak ma to miejsce w przypadku firm w Europie Zachodniej i Północnej. To dobry znak, ponieważ zapewnia większą przejrzystość i zaufanie na rynku. Na przykład duże amerykańskie banki i lokalni gracze, tacy jak… Trygon Dom McClersky I Papiery wartościowe Ipopema Wydawanie rekomendacji dotyczących dystrybutora Dino Polska.

W Dino Polska jest wielu brokerów (źródło: Bloomberg)

Zasięg, rozmiar i statystyki

Cały polski rynek na dzień 9 listopada 2023 r. liczy 414 spółek, w tym 43 spółki zagraniczne, które stanowią blisko połowę łącznej kapitalizacji wynoszącej 300 miliardów euro. Polska giełda historycznie nie była taka tania. Średnia stopa zysku wynosi zaledwie 6,8 razy w porównaniu ze średnią wynoszącą 21,8 razy w ciągu ostatniej dekady.

Jak inwestować w Polsce?

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego nie ma większych przeszkód, aby inwestować w kraju. Wszystko, co musisz zrobić, to być z brokerem, który daje ci dostęp do tej sytuacji finansowej.

W jakie fundusze ETF możesz się ulokować?

Na polskim rynku istnieje stosunkowo niewiele funduszy typu ETF. Można jednak wyróżnić dwa.

leksor MSCI Eastern Europe Ex Rosja UCITS ETF – Dist Ma na celu reprezentowanie wyników spółek o dużej i średniej kapitalizacji z rynków wschodzących w Europie Wschodniej z wyraźną nadreprezentacją Polski, która reprezentuje 68,6% pozostających w obrocie aktywów. ETF inwestuje w wiodące spółki w kraju, tj Orlen (10,6% masy), PKO Banku Polskiego (10,6%), Powszechny Zakład Upezpieczen (8%), Dino Polska (6%), Banku Bikao (6,6%), a także w węgierskich spółkach takich jak bank Prokuratura (10,8%) oraz czeskie przedsiębiorstwa, takie jak producent i dystrybutor energii elektrycznej Europejski Obszar Gospodarczy (8,2%).

Bardzo licznie reprezentowane są spółki finansowe, które reprezentują 46,8% kwot pozostających do spłaty. Energia stanowi 15%, usługi społeczne 10%, a dobra konsumpcyjne 15,3%. Od momentu powstania w połowie 2020 r. fundusz ETF radzi sobie całkiem nieźle i osiąga poziom 30,6%, co powinno przełożyć się na jego stosunkowo wygodną dywidendę.

READ  Daily Wire Trolle Disneya z prefektem filmu o Królewnie Śnieżce [bande-annonce]

Legitymacja Europejskiej Fundacji Kształcenia:

Kapitalizacja ETF-ów : 137,2 mln euro

Liczba stanowisk do 31.10.2023 :21

Symbol wskaźnika : Centralna Komisja Wyborcza

Międzynarodowy kod numeracyjny : LU2090063160

Kwalifikacja PEA : Nie (ale na rachunku papierów wartościowych tak)

Koszty : 0,50%

the iShares MSCI Polska UCITS ETF USD Zg Ma dość podobną ekspozycję w większości swojego portfela. Z drugiej strony skupia się wyłącznie na Polsce. Dotychczasowe wyniki są mniej atrakcyjne i nie przynoszą dywidendy.

Legitymacja Europejskiej Fundacji Kształcenia:

Kapitalizacja ETF-ów : 103,7 mln euro

Liczba stanowisk do 31.10.2023 : 15

Symbol wskaźnika : Szpula

Międzynarodowy kod numeracyjny :IE00B4M7GH52

Kwalifikacja PEA : Nie (ale na rachunku papierów wartościowych tak)

Koszty : 0,74%