Polski Unimot okazał się jednym z potencjalnych nabywców 37,5% udziałów koncernu naftowego Shell w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, poinformowały dwie osoby zaznajomione ze sprawą.
Rafineria, której większościowym właścicielem jest rosyjska firma Rosnieft, stanowi problem dla niemieckiego rządu od czasu, gdy w zeszłym roku Berlin zerwał stosunki energetyczne z Moskwą.
W rezultacie Niemcy objęły 54,17% udziałów Rosniefti w opiekę konserwatorską, dając rządowi kontrolę nad aktywami, technicznie rzecz biorąc, pozostawiając własność w rękach rosyjskiego koncernu.
To skłoniło Shella do wznowienia na początku tego roku planów sprzedaży swoich udziałów w czwartej co do wielkości rafinerii w Niemczech, dostarczającej 90% berlińskiego paliwa.
Źródło rządowe powiedziało agencji Reuters: „Unimut jest jednym z potencjalnych nabywców Shell, ale nie jedynym”.
W zeszłym roku Unimot oświadczył, że rozszerza handel międzynarodowy, starając się importować olej napędowy do Niemiec w obliczu sankcji UE nałożonych na rosyjską ropę i produkty rafinowane.
Źródło dodało, że Niemcy nie uważają już kazachstańskiego KazMunayGas i jego spółki zależnej Kaztransoil za potencjalnych nabywców pakietu, ponieważ nie mogą one zagwarantować Schuette’owi niezbędnej stabilności.
Shell, Unimut i niemieckie Ministerstwo Gospodarki odpowiedzialne za nadzór nad udziałami Rosniefti w Schwedt odmówili komentarza. Rosnieft’ Germany nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz. (Reportaż: Riham Al-Koussa i Andreas Reinke w Berlinie; Dodatkowa relacja: Anna Cooper w Warszawie; Redakcja: Krzysztof Stetz i Sharon Singleton)
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce