Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski sąd zbada zerwanie kontraktu na śmigłowiec Caracal

Polski sąd zbada zerwanie kontraktu na śmigłowiec Caracal

W kwietniu 2015 r. Warszawa ogłosiła, że ​​w ramach przetargu o wartości około 3 miliardów euro wybrano firmę Airbus Helicopters na dostawcę pięćdziesięciu śmigłowców H225M Caracal dla Sił Zbrojnych RP. Pozostaje tylko sfinalizować negocjacje w sprawie zamówienia, co będzie wymagało znacznych rekompensat przemysłowych. [offset].

Jedyne zwycięstwo PiS [PiS] Sytuacja uległa zmianie podczas wyborów legislacyjnych w październiku 2015 r., kiedy ruch konserwatywny nie ukrywał, że preferuje w tej kwestii rywali Airbus Helicopters, Lockheed-Martin i Leonardo, którzy mają już fabryki w Polsce.

Rok później, gdy Airbus Helicopters obiecał utworzenie w Polsce centrum badawczego i linii produkcyjnej poświęconej Caracalowi, polski rząd nagle ogłosił zakończenie negocjacji.

„Różnice w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie negocjacji staje się bezcelowe” – argumentowało Ministerstwo Rozwoju. I dodał: „Polska uważa, że ​​należy zakończyć negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters w sprawie zakupu śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla Wojska Polskiego”. Interes i bezpieczeństwo Państwa Polskiego.”

Te argumenty przekonały tylko tych, którzy chcieli wierzyć… W szczególności w kwietniu 2017 roku osoba bliska MON w rozmowie z prasą przechwalała się, że „skończyła” transakcję w sprawie Karakali. Dochodzenie przeprowadzone po ogłoszeniu ujawniło, że miał on dostęp do tysięcy dokumentów technicznych zawierających tajemnice przemysłowe związane z samolotami Airbus Helicopters.

Jest oczywiste, że decyzją rządu pod przewodnictwem PiS nie podyktowano względami operacyjnymi i branżowymi… ale względami politycznymi. Tak twierdził wówczas rząd francuski.

Następnie, po pięciu latach działalności, Airbus Helicopters otrzymał 80 mln zł. [18,5 millions d’euro] W ramach rekompensaty za tę sprawę… to jeszcze nie koniec.

Ponieważ PiS jest obecnie w opozycji po nieudanej próbie utworzenia koalicji w celu utrzymania władzy, nowy polski rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska [Plate-forme civique], rozpoczął swego rodzaju „polowanie na czarownice”, twierdząc, że chce „przywrócić praworządność”… nawet jeśli oznacza to odebranie wolności. „Jak przywrócić rządy prawa, nie łamiąc prawa? „, Oni też byli zaskoczeni Dziennik „Le Monde”…

READ  Turbiny wstrząsają Polską i wystawiają Donalda Tuska na próbę – EURACTIV.com

Tak czy inaczej, w tym kontekście sprawa Caracala wyszła na światło dzienne. Faktycznie, w zeszłym tygodniu „Gazeta Viborza” zgłoszone że Komitet Obrony Sejmu RP [chambre basse du Parlement] Podjęto uchwałę zwróconą się do Najwyższej Izby Kontroli [l’équivalent local de la Cour des comptes] Antoni Macierevich, jako minister obrony narodowej, podjął decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie konsekwencji zaprzestania rozmów z Airbus Helicopters.

„Za czasów PiS nikt tego nie badał. Potrzebujemy wyjaśnień w tej kwestii” – przekonywał na łamach „Gazety Wyborczej” poseł Marcin Bosacki. „Straciliśmy odszkodowania o wartości 10 miliardów złotych i zapłaciliśmy karę w wysokości dziesięciu milionów. Już choćby z tego powodu należy to zbadać. Bez tej decyzji Karakale byliby w Polsce już dawno! Polska armia zamiast mieć 50 nowych helikopterów, otrzymała tylko 10 śmigłowców” – ubolewał poseł.