Zgodnie z ustawą polskiego rządu, która wkrótce zostanie uchwalona przez niższą izbę parlamentu, Polska może wydłużyć karę pozbawienia wolności za szpiegostwo na rzecz obcego kraju z 10 do 25 lat.
Rząd ogłosił ustawę podwyższającą kary dla zagranicznych szpiegów w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym.
„Zagrożenia i wyzwania, przed którymi stoimy dzisiaj, wymagają nowych rozwiązań, które wymagają od nas pilnego działania. Szpiegostwo jest bardzo niebezpieczne dla istnienia jakiegokolwiek państwa, dlatego powinno być ścigane z wyjątkowym okrucieństwem, a prawo powinno być w tym względzie spójne.Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warcho powiedział Polskiej Agencji Prasowej.
Działania wywiadowcze w innym kraju są obecnie zagrożone karą do 10 lat więzienia.
Nowe prawo podwyższa jednak tę karę do maksymalnie 25 lat – co obok dożywotniego pozbawienia wolności jest najsurowszą karą przewidzianą w polskim prawie karnym. Minimalny wymiar kary to pięć lat.
Zgodnie z nowym prawem szpiedzy, którzy nieumyślnie ujawnią poufne informacje, nie wiedząc, że przekazują je komuś w służbie innego państwa, również podlegają karom pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Zwiększone zostaną również kary za ujawnienie informacji niejawnych zagranicznym służbom wywiadowczym i prowadzenie siatki szpiegowskiej na terenie Polski, odpowiednio z ośmiu lat do dożywotniego pozbawienia wolności i dziesięciu lat od więzienia do dożywotniego pozbawienia wolności.
„Jakakolwiek działalność lub zespół czynności wykonywana w interesie lub na rzecz obcego państwa, służby wywiadowczej lub podmiotu, polegająca na pozyskiwaniu i przekazywaniu informacji, których ujawnienie może naruszyć interesy państwa w ochronie niepodległości, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa zewnętrznego lub wewnętrznego obronność, środowisko naturalne, dziedzictwo kulturowe, potencjał naukowy lub gospodarczy lub prowadzenie innej działalności godzącej w interesy państwa w tym zakresieWedług Ministerstwa Sprawiedliwości.
Proponowane rozwiązania inspirowane są mechanizmami już istniejącymi w innych krajach, zwłaszcza we Francji, Niemczech, Szwecji, Estonii i Wielkiej Brytanii.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy