Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zaprzecza zarzutom „politycznego” wykorzystywania oprogramowania szpiegującego

Polska we wtorek zaprzeczyła zarzutom Oprogramowanie szpiegowskie Pegasus Ze względów politycznych wybitny prawnik i prawnik, który sprzeciwia się Narodowemu Rządowi Demokratycznemu, powiedział, że byli celem.

„Pogląd, że polskie służby wykorzystywały metody operacyjne do celów politycznych, jest niesprawiedliwy”., powiedział Stanislav Zarin, rzecznik resortu ds. służb specjalnych. Jak powiedział gazecie Roman Guardich, prawnik zaangażowany w kilka spraw przeciwko rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Gazeta Wyborcza Polski używa oprogramowania szpiegującego „Aby walczyć z opozycją demokratyczną”. „Stosowanie tego rodzaju programu do walki z opozycją całkowicie eliminuje sens demokratycznych wyborów”.Wyjaśnił, że oprogramowanie szpiegujące było wykorzystywane przed wyborami w 2019 roku.

Citizen Lab, kanadyjski organ nadzorujący cyberbezpieczeństwo, potwierdził użycie Pegasusa przeciwko Romanowi Kierdichowi i Evie Versosek. „Przeprowadziliśmy te dochodzenia i dostarczyliśmy dwóm osobom potwierdzenie, że były wielokrotnie infekowane przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus”.John Scott Railton, starszy badacz w Citizen Labs, powiedział AFP. Po zainstalowaniu na telefonie komórkowym Pegasus umożliwia dostęp do wiadomości i danych użytkownika, ale aktywuje urządzenie zdalnie, aby przechwycić dźwięk lub zdjęcia.

Narzędzie antykorupcyjne

Prywatny polski kanał telewizyjny TVN ogłosił w 2019 r., że państwowa agencja antykorupcyjna CBA wydała 7,6 mln euro na oprogramowanie szpiegujące do telefonów. Stanislav Zarin powiedział we wtorek „Kontrola funkcjonalna” Dopiero po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego i wyroku sądu zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. Nie potwierdził ani nie zaprzeczył, czy Polska używała Pegaza.

Izraelski właściciel Pegasusa, z którym skontaktował się AFP, powiedział, że został sprzedany„Organom ścigania, które korzystają z tych systemów na podstawie nakazów w celu zwalczania przestępców, terrorystów i korupcji”.. „Dopóki demokratyczne państwo legalnie używa środków do przesłuchiwania osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa, nie będzie to w żaden sposób uznane za nadużycie tych narzędzi”.Rzecznik NSO Group powiedział AFP.

READ  „Stosunki UE z demokracją są problematyczne” – powiedział Montborg

Na początku tego roku Węgry były jedynym krajem UE, który został nazwany użytkownikiem Pegasusa przez Konfederację Dziennikarzy Śledczych, atakując setki dziennikarzy, prawników i inne osoby publiczne. Lajos Kosa, wysoki rangą urzędnik rządzącej na Węgrzech partii Fidesz, potwierdził w zeszłym miesiącu, że jego kraj używał tego oprogramowania.