Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zakończyła budowę żelaznego muru na granicy z Białorusią

Polska zakończyła budowę żelaznego muru na granicy z Białorusią

The Żelazny Mur zbudowany przez Polskę Ukończony na granicy z Białorusią. Od zeszłego lata tysiące uchodźców, głównie z Bliskiego Wschodu, napłynęły tam z różnym powodzeniem. Zachód oskarżył białoruski reżim o planowanie najazdu ze swoim rosyjskim sojusznikiem w ramach „hybrydowego” ataku, czemu Mińsk zaprzecza. W odpowiedzi Polska ustanowiła wzdłuż granicy strefę zakazaną dla obcokrajowców, w tym pracowników pomocy humanitarnej i mediów.

Wysłał tam tysiące żołnierzy i policji, zaczął budować szlaban i zatwierdził ustawę zezwalającą na repatriację migrantów na Białoruś, potępioną przez organizacje międzynarodowe i wymiar sprawiedliwości. „Bariera, którą zbudowaliśmy, oddziela nas od mrocznej dyktatury (prezydenta Białorusi Aleksandra) Łukaszenki” – powiedział dziennikarzom polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Białoruś „podziela odpowiedzialność za rosyjską agresję na Ukrainę” – powiedział, przemawiając przed barykadą w przygranicznym mieście Kuźnica.

Bariera o wysokości 5,5 metra rozciąga się na długości 186 kilometrów i szacowana jest na 350 milionów euro. Co najmniej kilkanaście osób zginęło na granicy, gdzie zimą migranci i uchodźcy, wielu z nich uciekając przed wojną i biedą na Bliskim Wschodzie, zmagali się z surowymi i mroźnymi warunkami.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) skazał Polskę w dwóch odrębnych sprawach dotyczących łapania Czeczenów ubiegających się o azyl na granicy z Białorusią. Sąd orzekł konkretnie na korzyść rodziny siedmiu Rosjan z Czeczenii, w tym czwórki małoletnich dzieci, która 16 razy stawała się na granicy białorusko-polskiej.

Polscy strażnicy graniczni odrzucili ich wnioski o azyl i odesłali ich z powrotem na Białoruś „narażoną na deportację i złe traktowanie w Czeczenii”, napisał ETPC. Skarżący zwrócili uwagę na „poniżający” charakter traktowania przez polskie władze i przypomnieli o zapisanym w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazie zbiorowego wydalania cudzoziemców.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska natomiast otworzyła swoje granice dla ukraińskich uchodźców.

READ  Niemcy nigdy nie zrobiły tak wiele, aby wesprzeć Ukrainę, ale mogłyby zrobić więcej, twierdzi Polska – Euractive EN