Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak powiedział w weekend, że Polska wprowadziła rygorystyczne ograniczenia na produkty rolno-spożywcze na granicy z Ukrainą, aby chronić swój rynek wewnętrzny przed niekontrolowanym napływem ukraińskich produktów.
Liberalizacja zasad handlu między UE a Ukrainą na korzyść eksportu tego kraju w lipcu 2022 r. spowodowała zalew ukraińskich produktów spożywczych na rynek Polski i innych krajów sąsiadujących, co doprowadziło do spadku cen i popytu na krajową produkcję.
Wraz z wprowadzeniem ograniczeń granica Polski „Wodoodporny jak zawsze”– powiedział Kołodziejczak po weekendowej wizycie na przejściach granicznych w Dorohusku i Hrubyszowie.
Powiedział, że zapoznał się także z dokumentami związanymi z transportem ukraińskich produktów. Większość produkcji, w tym rzepak i pszenica, która trafia przez Polskę do krajów bałtyckich, wraca do Polski.
Posunięcie to popiera rząd premiera Donalda Tuska, ale także konserwatyści byłego premiera Mateusza Morawieckiego, Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
Ze swojej strony ukraińskie firmy rolne od dawna wzywają do kontroli, aby ukraińskie produkty rolno-spożywcze trafiające do Polski przechodziły jedynie przez kraj i aby żadna produkcja nie spełniała rygorystycznych norm UE.
Podpis Brukseli
Ukraińskimi produktami, które od 2022 roku powodują poważne zakłócenia na polskim rynku, są zboża, drób, jaja, cukier, mrożone owoce i sok jabłkowy, których Polska jest jednym z największych eksporterów na świecie.
Ukraina nie jest zobowiązana do przestrzegania rygorystycznych unijnych zasad produkcji i może stosować wiele zakazanych w UE środków ochrony roślin, których produkcja jest tania, ale niskiej jakości – wyjaśnił Mirosław Maliszewski, szef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. , do Euractive Polska w ubiegłym roku.
„Towary w tranzycie, np. rzepak wątpliwej jakości, muszą zostać dokładnie sprawdzone przez polskie służby i w razie potrzeby odesłane na Ukrainę”– powiedział Kołodziejczak.
Dodał, że podczas kontroli sprawdzono cukier „Dziwny zapach”Prawdopodobnie, jego zdaniem, skierowane do przemysłu.
W ubiegłym roku Polska wraz z innymi państwami członkowskimi wprowadziła jednostronny zakaz importu niektórych ukraińskich produktów spożywczych. Zakaz wywołał niechęć w Brukseli, ponieważ polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE.
Komisja Europejska zgodziła się na nałożenie zakazu niektórych importów do zainteresowanych krajów, jednak zrezygnowała z tego ruchu, uznając, że nie stwarza to istotnego zagrożenia dla wspólnego rynku.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu