Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

polska, warszawa, polska, warszawa, polska, warszawa, francuski, emigrant, społeczeństwo, francuskojęzyczny, francuskojęzyczny, zamek montresor, zamek loary

polska, warszawa, polska, warszawa, polska, warszawa, francuski, emigrant, społeczeństwo, francuskojęzyczny, francuskojęzyczny, zamek montresor, zamek loary

Kiedyś nie było zwyczaju, znajduje się po stronie zamków nad Loarą tzw lepetitjournal.com/Warsaw Dziś zabierze Cię do ciekawego odkrycia: Château de Montresor. Warownia potomków polskiego rodu Branickich od 1849 roku, ten zamek, który pozostał nietknięty od czasów Drugiego Cesarstwa, jest żywym świadectwem tej epoki, ale także odwiecznej przyjaźni między Francją a Polską.

Montresor to przede wszystkim mała wioska licząca 400 mieszkańców, położona 50 km od Tours. Montrésor, położone w sercu tego regionu Touraine, z pięknymi domami z muru pruskiego lub domów z kamienia tufowego, jest jedną z najpiękniejszych wiosek we Francji. Malownicza legenda głosi, że młody król Gontran, syn Clotaire I, znalazł podziemne przejście na skraju strumienia prowadzącego do góry złota. Z tego złota Gontran zbudował zamek na Górze Skarbów, Château de Montresor. Rzeczywistość historyczna jest taka, że ​​twierdza Montrésor znajdowała się pod dowództwem kapituły funduszu katedry w Tours, stąd jej nazwa w X wieku „Mons Thesauri”, by w XIII wieku stać się „Monthésour”, a następnie Montrésor.

Znajduje się na skalistym cyplu, z którego roztacza się malowniczy widok na dolinę Androes i to właśnie ze względu na to strategiczne położenie hrabia Anjou Volkes III, znany jako Ludowa Nera, wybrał te tereny na budowę zamku w XI wiek. Od tego czasu wieś nadal zachowała podwójny mur obwodowy oraz wieże narożne i wejściowe, które łatwo odróżnić od architektury feudalnej.

W 1493 roku Imbert de Batarnay, kanclerz i powiernik czterech królów Francji – Ludwika XI, Karola VII, Ludwika XII i Franciszka I – nabył wieś Montresor. Zlecił wybudowanie kolegiaty św. Jana Chrzciciela i renesansowego zamku, który miał pomieścić dwór, który był wówczas znacznie liczniejszy w Turynie. Niestety podczas Rewolucji Francuskiej zamek podupadł i został częściowo zniszczony.

READ  Tesla pod presją po dochodzeniu w sprawie samochodów elektrycznych w Europie ⚡

Francja jako raj

W 1849 roku otworzyła się nowa karta w dziejach zamku, gdy całość majątku przejął hrabia Ksawery Branicki (Ksawery Korczak Branicki). W następstwie nieudanego powstania warszawskiego 1830 r. i jego stłumienia przez wojska rosyjskie, ten polski arystokrata znalazł schronienie we Francji, podobnie jak wielu jego rodaków, głównie ze szlachty i burżuazji intelektualnej, przeciwników caratu. Żołnierz, polityk i finansista, przyjaciel Napoleona III i współzałożyciel Crédit Foncier de France, hrabia Xavier Branicki tchnął nowe życie w zamek i wioskę Montrésor.

Wielki kolekcjoner, odrestaurował zamek i wyposażył go, podobnie jak kolegium, w cenne dzieła sztuki. Wnętrze do dziś zachowało całą swoją autentyczność i jest świadectwem okresu Drugiego Cesarstwa. Rzeczywiście, od śmierci jego znakomitego właściciela w 1879 r., ani w budynku, ani w wyposażeniu nie dokonano żadnych innych modyfikacji niż te, które narzuciły naprawy lub poprawa komfortu w częściach zamieszkałych przez jego potomków.

Hrabia Branicki był hojnym mecenasem wsi i długo angażował się w życie gminy, choć od początku XIX wieku kolejni właściciele posiadali zamek tylko przez kilka lat. Przyczynia się do odbudowy kościoła, finansuje szkołę i inne budynki użyteczności publicznej oraz zapewnia zatrudnienie wielu ludziom w swoich gospodarstwach i zamku. Został również mianowany burmistrzem Montresor w 1860 roku.

Rodzina Rayów

Dziś w zamku nadal mieszkają potomkowie hrabiego Branickiego (Rodzina Rayów Sami przez małżeństwo są potomkami historyka i poety Mikołaja Raya). We wsi mieszkają kolejni członkowie rodziny, których koleje dziejów Polski doprowadziły do ​​wyboru Francji aż do 1945 roku. Pewna polska obecność (nawet jeśli w niewielkiej liczbie), która czyni Montresor wyjątkowym i który często zasłużył na przydomek „Polska Wioska”.

Ekstrapolacja obalona przez dwóch satelitów, Dame Caroline Ray: „ Montrésor to tak naprawdę francuska wioska, w której mieszka rodzina polskiego pochodzenia. Nie oznacza to jednak, że jest to polska wieś. Ale to czyni go z drugiej strony symbolem długiej przyjaźni łączącej oba kraje: „Zawsze będziemy wdzięczni Francji za to, że nas gościła – dodała pani Re.

Od ponad piętnastu lat Château de Montrésor jest otwarty dla publiczności. Wieś i zamek odwiedza rocznie około dwudziestu pięciu tysięcy gości.

READ  [Édito] Emergency - debaty - telegram

Zamek Montresor
37460 Montresor
Francja
Tel.: (+33) 2 47 92 60 04
Więcej informacji o: http://www.chateaudemontresor.fr

Laura Geratana i Florine Fortier (lepetitjournal.com/Warsaw)

Ponowne opublikowanie artykułu pierwotnie napisanego 19 lipca 2019 r

Zapisz się do naszej strony Bezpłatny biuletyn!

Podążaj za nami pełne wyżywienie