Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska usuwa mechanizm regulacyjny Sądu Najwyższego potępiony przez UE

Polska usuwa mechanizm regulacyjny Sądu Najwyższego potępiony przez UE

Polski prezydent podejmuje działania mające na celu rozładowanie napięć z Brukselą. Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o zniesieniu kontrowersyjnego mechanizmu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego dla sędziów, który zdaniem UE podważa niezawisłość sądownictwa.

„Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym” – napisało biuro prezydenta. Ten ostatni zaproponował zniesienie tego mechanizmu regulacyjnego w nadziei na zakończenie konfliktu z Brukselą.

Polska izba niższa, kontrolowana przez rządzących konserwatystów, głosowała w zeszłym tygodniu za zniesieniem izby regulacyjnej. Jednak opozycja, wraz z grupami sędziów i innych krytyków, stwierdziła, że ​​tekst nie uwzględnia w adekwatny sposób obaw związanych z upolitycznieniem sądownictwa.

Czytać: Pierwotne prawo europejskie: Bruksela inicjuje akcję przeciwko Polsce

UE i Warszawa od dawna spierają się o niezależność wymiaru sprawiedliwości i rządy prawa w Polsce. Problem zaostrzył się, gdy Unia Europejska walczyła o utrzymanie jedności w przezwyciężaniu wojny na Ukrainie. Polska, granicząca z Ukrainą, znajduje się na czele wysiłków UE na rzecz jedności.

Pieniądze z projektu Govt-19 powinny zostać uwolnione

Plan naprawy gospodarczej Polski został wstrzymany na ponad rok z powodu obaw Komisji Europejskiej o niezależność sądownictwa. Bruksela domaga się, aby sąd rozpoznawał sprawy sędziów zgodnie z prawem europejskim.

Dopiero na początku tego miesiąca Bruksela zatwierdziła plan ratunkowy. Przewodnicząca UE Ursula van der Leyen, która odwiedziła Warszawę niedługo potem, powiedziała, że ​​zatwierdzenie planu przez UE jest „ważne”, ale że to „tylko pierwszy krok, ponieważ pieniądze zostaną rozdzielone, gdy reformy i inwestycje wejdą w życie”.

Kontynuuj czytanie: Kryzys z Polską: 27 między rozmową a zaangażowaniem

Komisja Europejska zapowiedziała Polsce, że będzie musiała zlikwidować tę izbę regulacyjną, w szczególności po to, by pozyskać około 35 miliardów dolarów w zablokowanych funduszach naprawczych po Covit.