Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska usuwa mechanizm regulacyjny Sądu Najwyższego potępiony przez UE

Polski prezydent podejmuje działania mające na celu rozładowanie napięć z Brukselą. Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o zniesieniu kontrowersyjnego mechanizmu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego dla sędziów, który zdaniem UE podważa niezawisłość sądownictwa.

„Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym” – napisało biuro prezydenta. Ten ostatni zaproponował zniesienie tego mechanizmu regulacyjnego w nadziei na zakończenie konfliktu z Brukselą.

Polska izba niższa, kontrolowana przez rządzących konserwatystów, głosowała w zeszłym tygodniu za zniesieniem izby regulacyjnej. Jednak opozycja, wraz z grupami sędziów i innych krytyków, stwierdziła, że ​​tekst nie uwzględnia w adekwatny sposób obaw związanych z upolitycznieniem sądownictwa.

Czytać: Pierwotne prawo europejskie: Bruksela inicjuje akcję przeciwko Polsce

UE i Warszawa od dawna spierają się o niezależność wymiaru sprawiedliwości i rządy prawa w Polsce. Problem zaostrzył się, gdy Unia Europejska walczyła o utrzymanie jedności w przezwyciężaniu wojny na Ukrainie. Polska, granicząca z Ukrainą, znajduje się na czele wysiłków UE na rzecz jedności.

Pieniądze z projektu Govt-19 powinny zostać uwolnione

Plan naprawy gospodarczej Polski został wstrzymany na ponad rok z powodu obaw Komisji Europejskiej o niezależność sądownictwa. Bruksela domaga się, aby sąd rozpoznawał sprawy sędziów zgodnie z prawem europejskim.

Dopiero na początku tego miesiąca Bruksela zatwierdziła plan ratunkowy. Przewodnicząca UE Ursula van der Leyen, która odwiedziła Warszawę niedługo potem, powiedziała, że ​​zatwierdzenie planu przez UE jest „ważne”, ale że to „tylko pierwszy krok, ponieważ pieniądze zostaną rozdzielone, gdy reformy i inwestycje wejdą w życie”.

Kontynuuj czytanie: Kryzys z Polską: 27 między rozmową a zaangażowaniem

Komisja Europejska zapowiedziała Polsce, że będzie musiała zlikwidować tę izbę regulacyjną, w szczególności po to, by pozyskać około 35 miliardów dolarów w zablokowanych funduszach naprawczych po Covit.