Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska tworzy przejściowe ministerstwo energii – Euractiv FR

Polska tworzy przejściowe ministerstwo energii – Euractiv FR

Jeśli po październikowych wyborach obóz rządzący uzyska trzecią kadencję z rzędu, polski rząd utworzy nowe Ministerstwo Transformacji Energetycznej – zapowiedział w niedzielę (3 września) premier Mateusz Morawiecki.

Z okazji 43. rocznicy kluczowych porozumień pomiędzy ówczesnym rządem komunistycznym a robotnikami oraz 35. rocznicy strajków górników, które odegrały główną rolę w upadku komunizmu w Polsce, pan Morawiecki zdecydował się na przybliżyć współczesne problemy polskiej energetyki.

W celu znalezienia „właściwa odpowiedź” Aby sprostać tym wyzwaniom, rząd utworzy nowe ministerstwo odpowiedzialne za transformację energetyczną sektora wydobywczego i całej gospodarki, „Jeśli wyborcy pozwolą nam kontynuować naszą misję”. Powiedział po październikowych wyborach.

Te zmiany regulacyjne „To ułatwi dialog”. Mając na celu poprawę „umowa społeczna” Z polskimi górnikami „Ważne i ograniczone” Premier powiedział to obozowi rządzącemu.

Ministerstwo Energii mieściło się wcześniej w rządzie rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość. Partia powstała w 2015 roku, kiedy władzę objął PiS, a ministrem energetyki był jedynie Krzysztof Chorzewski.

Jednak po wyborach w 2019 r. uprawnienia Ministerstwa Energii przekazano Ministerstwu Majątku Państwowego w zakresie nadzorowania spółek energetycznych i wydobywczych oraz Ministerstwu Klimatu i Środowiska w zakresie kształtowania polityki energetycznej.

Jak wspomniano zainteresowany handlem, Oświadczenie Morawieckiego może być efektem niedawnych kontrowersji wokół nowej strategii środowiskowej Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), największej w kraju spółki wytwarzającej energię elektryczną.

W ramach tej strategii PGE zaprzestanie spalania węgla do 2030 roku, a NABE przejmie jej aktywa odpowiedzialne za największą emisję, w tym elektrownie węglowe. W ten sposób PGE wyeliminowałaby balast węglowy, przekazując państwu odpowiedzialność za starzejące się elektrownie.

Górnicy zaniepokojeni przyszłością kopalń w kontekście nieuchronnej transformacji energetycznej wzywali do odwołania prezesa i zarządu PGE. według Interesuje się handlemIch historię podjęli niektórzy przywódcy polityczni Partii Prawo i Sprawiedliwość.

Karta społeczna, o której wspomniał Morawiecki, to porozumienie rządu z górnikami, które przewiduje, że ostatnie elektrownie węglowe zostaną zamknięte w 2049 roku.

READ  Monako uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Karpaczu w Polsce

Polska pozostaje jednym z krajów UE najbardziej zależnych od węgla. Według Polskich Sieci Energetycznych (PSE) w lipcu 2023 r. Polska wyprodukowała 12 395 GWh energii, z czego 64,9% pochodziło z węgla, 9,5% z farm wiatrowych, 15,7% z innych odnawialnych źródeł energii, a 8% z elektrowni gazowych.

Polska składa skargę na europejską politykę klimatyczną

Część przepisów klimatycznych przyjętych niedawno przez Unię Europejską nie została odpowiednio oceniona, przekroczyła uprawnienia Brukseli i obecnie zagraża polskiej gospodarce i jej bezpieczeństwu energetycznemu – poinformowała w poniedziałek (28 sierpnia) Warszawa.