Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska sprawuje władzę od 2015 roku, skręcając na stronę ultrakonserwatywnej prawicy

Polska sprawuje władzę od 2015 roku, skręcając na stronę ultrakonserwatywnej prawicy

Opublikowano 11 grudnia 2023 o 17:33Zaktualizowano 11 grudnia 2023 o 19:29

Dwa miesiące po historycznych wyborach legislacyjnych Polska rozpoczyna w tym tygodniu nowy rozdział w swojej historii. Rozdział, który będzie charakteryzował się lepszymi relacjami z instytucjami europejskimi i innymi państwami członkowskimi Unii. W poniedziałek Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, odmówił nominowania ustępującego premiera Mateusza Morawieckiego.

Oznacza to koniec ośmiu lat rządów nacjonalistycznej i ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zgodnie z nowym układem sił politycznych wynikającym z wyborów 15 października. Wieczorem wybrała Donalda Tuska większością 248 do 201. Jako szef koalicji, która wygrała wybory, prezydent Andrej Duda miał w środę zostać oficjalnie mianowany szefem rządu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Donald Tusk zostanie zaprzysiężony na czas i będzie reprezentował swój kraj na kluczowym szczycie europejskim w Brukseli, który odbędzie się w czwartek i piątek. Symbol, po latach napięć między instytucjami Warszawy i Brukseli, blokuje część funduszy europejskich dla Polski.

Świetny udział

Na znak wagi trwających przemian zainteresowanie Polaków życiem politycznym swojego kraju. W październiku masowo poszli do urn: frekwencja pobiła wszelkie rekordy. W ostatnich tygodniach na kanale Dieta w serwisie YouTube niektóre debaty toczące się w Parlamencie zgromadziły ponad milion wyświetleń.

W poniedziałek warszawskie kino transmitowało historyczny pokaz na dużym ekranie. Prawdą jest, że PiS wykorzystał wszystkie możliwości, jakie daje konstytucja, aby opóźnić dojście Donalda Tuska do władzy. Kolejnym posunięciem pełnym symboliki było usunięcie przez Polaków barier, które przez lata chroniły żywność przed demonstracjami. Policja mu na to pozwoliła.

Nastanie nowej ery dla Donalda Tuska nie będzie jednak łatwe. Po pierwsze, nowy premier musi mieszkać z prezydentem z ramienia PiS, który ma szerokie prawo weta wobec ustaw uchwalanych przez parlament. Jego mandat trwa do 2025 roku. Andrzej Bobiński, dyrektor think tanku Politica Insight, przewidywał, że „sprzeczności będą się utrzymywać, szczególnie w obszarze sądownictwa i polityki zagranicznej”.

READ  Analiza importu owoców i warzyw

rozluźnienie uścisku PiS

PiS musi uporać się z głęboko zreformowanymi instytucjami sądowniczymi na korzyść nowego rządu, zwłaszcza z Trybunałem Konstytucyjnym. Dzień po październikowych wyborach do parlamentu Duda zatwierdził ponowne powołanie 72 sędziów, z których część uważa się za bliskich PiS.

Partie proeuropejskie potępiają także inwigilację mediów. Andrzej Bobiński kontynuuje: „Dla Donalda Tuska poluzowanie kontroli PiS nad wieloma instytucjami będzie bardzo długie i bardzo trudne”.

Kolejnym wyzwaniem dla nowego premiera będzie jedność jego koalicji, która zjednoczy partie od lewicy do prawicy. Prawo do aborcji, polityka gospodarcza, kodeks pracy. Dlatego z niecierpliwością czekamy na wtorkowe wystąpienie Donalda Tuska dotyczące polityki publicznej. „Przynajmniej do wyborów prezydenckich w 2025 r. partie koalicyjne będą miały wszystkie interesy, ale będą napięcia” – ostrzega analityk Polityki Insight.