Polska jest Szósty co do wielkości kraj w Unii Europejskiej Z l 313 000 kilometrów kwadratowych i 38 milionów ludzi. Jednak dzisiaj nie może już istnieć, Po co najmniej dwukrotnym zniknięciu z map Europy. Po raz pierwszy miało to miejsce w XVIII wieku, po kolejnych zaborach pomiędzy Cesarstwem Austriackim, Prusami i Rosją. Wcześniej pojawił się ponownie w 1918 r. i zniknął ponownie w 1939 r. na rzecz Niemiec (Polska zachodnia) i Związku Radzieckiego (Polska wschodnia). Polska odzyskała swoje granice w 1945 roku, pozostając w formie zależności od Związku Radzieckiego. Suwerenność i demokracja uzyskała dopiero w 1989 r. Przed przystąpieniem do Unii Europejskiej w 2004 r.
Polska, silna gospodarka
Prezydent RP Duda i premier Morawiecki, obaj Twarda Partia Konserwatywna (skrajna prawica), PiS (PiS)Chcą zagwarantować pełną suwerenność dzisiejszej Polski. Chcą przekształcić ją w główną potęgę gospodarczą, nawet jeśli oznacza to pozwolenie na pewne autorytarne ekscesy.
Polska na poziomie instytucjonalnym
Polska jest Od 2004 roku członek Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Miało to wpływ na zwiększenie handlu z państwami członkowskimi tych dwóch organizacji. W rzeczywistości Unia Europejska jest organizacją polityczno-gospodarczą liczącą 27 członków, która to umożliwiłaStworzenie jednolitego wspólnego rynku, na którym w każdym kraju obowiązują podobne regulacje dotyczące standardów bezpieczeństwa, ochrony danych osobowych, zarządzania celnego i granicznego. Tak jak wolno Znieść granice fizyczne i ułatwić handel.
Co więcej, po przystąpieniu do bloku wspólnotowego, Znacząco wzrósł handel polski pomiędzy Europą. Obecnie stanowi około 87% eksportuZwłaszcza ze względu na strategiczne położenie geograficzne w sercu Europy. Wielka Brytania odpowiada jedynie za 6% swojego eksportu i 3% do Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o import, 67% pochodzi z jednego z krajów Unii Europejskiej, a 10% z Chin.
Ponadto Polska jest korzystna dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Kraj ma Koszty pracy są stosunkowo niskieZe średnim wynagrodzeniem wynoszącym 1288 euro w 2021 r. w porównaniu do 2520 euro we Francji. W latach 1994-2015 wdrażało je także państwo polskie 14 stref ekonomicznych Ułatwianie inwestycji zagranicznych poprzez obniżenie podatków od osób prawnych w zamian za tworzenie miejsc pracy.
Ta globalna polityka strategiczna działa całkiem dobrze. W 2004 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 20%, dziś wynosi ona 3,5%. Jeden z najsłabszych krajów Unii Europejskiej (7,2% we Francji). Wreszcie, po kryzysie zdrowotnym, w 2022 r. kraj odnotował silny wzrost: dla Polski 5,1% wobec 3,5% dla średniej europejskiej.
Polska, upadła demokracja
Z drugiej strony na poziomie demokratycznym Polska w ostatnich latach borykała się z pewnymi trudnościami, które doprowadziły do nieporozumień z Brukselą. W szczególności jeśli chodzi o reformy sądownictwa niezgodne z zasadami europejskimi, brak poszanowania prawa do aborcji, a nawet niedawno otwarcie komisji śledczej w sprawie rosyjskiej ingerencji w Polsce, którą Komisja Europejska uznała za nielegalną.
System sądownictwa łamiący europejskie standardy
Zgodnie z hierarchią źródeł prawa, prawo wspólnotowe ma pierwszeństwo przed prawem krajowym. Dlatego wszystkie państwa członkowskie UE muszą stosować europejskie rozporządzenia, dyrektywy i decyzje. W ramach Unii Europejskiej wymiar sprawiedliwości we wszystkich państwach członkowskich musi być niezależny (podział władzy: sądowej, wykonawczej i ustawodawczej) oraz publiczny. Musi obejmować podwójny poziom jurysdykcji (pierwsza instancja, sąd apelacyjny) i kolegialny (kilku sędziów), aby zapewnić pewną formę bezstronności, unikania wszelkich błędów sądowych i prawo do równej samoobrony.
Jednak zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), na który powołuje się Komisja Europejska,… Polski Sąd Najwyższy nie gwarantuje należycie uczciwości i niezawisłości sędziów. Może nawet podlegać wpływom polskiej władzy wykonawczej i ustawodawczej. Chociaż ultrakonserwatywny rząd uzasadnia te środki jako niezbędne do walki z korupcją i położenia kresu sowieckiemu dziedzictwu, Komisja Europejska stwierdziła, że podważają one praworządność. Dla rządu prawo europejskie jest gorsze od prawa krajowego, czemu sprzeciwiają się instytucje europejskie.
Atak na aborcję
Polska ma jednego z Najbardziej restrykcyjne prawa do aborcji na świecieAle polski rząd Kontynuuj ograniczanie. W 2020 roku Trybunał Konstytucyjny niemal zakazał legalnej aborcji w Polsce. Jednak dla organizacji praw człowieka jest to poważny atak na wolności jednostki, narażający kobiety na ryzyko.
Tak stwierdził Trybunał Konstytucyjny „Poważna i nieuleczalna wada rozwojowa płodu lub nieuleczalna choroba zagrażająca życiu płodu”. Nie jest to już powód do pojawienia się prawa do aborcji. Jednak 90% aborcji w Polsce wynikało z tego powodu. We wrześniu 2021 r. Grupa PiS przedstawiła nawet w parlamencie projekt ustawy pt. „Stop aborcji”, który przewiduje kryminalizację aborcji poprzez nałożenie kar do 25 lat więzienia na kobiety dokonujące aborcji i osoby im pomagające.
Jednakże przepisy te mogą nakłonić niektóre kobiety do samodzielnego przeprowadzenia aborcji, co czasami naraża ich życie na niebezpieczeństwo. W marcu 2023 r. rząd wahał się z przyjęciem ustawy, która miałaby karać Polaków nawołujących lub zachęcających do aborcji w Polsce i za granicą. Jednak Prawo i Sprawiedliwość wycofało się w obawie przed dalszymi protestami.
Atak na wolność prasy
W 2021 r. polski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę medialną, która może zagrozić wolności słowa. To jest niesamowite W szczególności prawo zabrania, aby jakiekolwiek polskie media były własnością właściciela spoza Europy. Jednak Stany Zjednoczone, poprzez Discovery Group, były właścicielami znacznej części prywatnej polskiej telewizji TVN, która regularnie krytykowała konserwatywne polskie władze.
Polski rząd kontrolował już telewizję publiczną i kanały regionalne oraz miał wpływ na treść nadawanych programów. Dla wielu Europejczyków i opozycji jest to wyraźny krok wstecz, jeśli chodzi o wolność prasy.
Otwarcie komisji śledczej w sprawie rosyjskiej ingerencji
W maju 2023 r. polski rząd rozważał powołanie fundacji Komisja Śledcza w sprawie wpływów i ingerencji Rosji w Polsce. Ustawa, która może pozbawić władzy w Polsce przywódców opozycji. „Sprawcy”, którzy ułatwiali rosyjską ingerencję, mogą zostać pozbawieni urzędów wyborczych i publicznych na 10 lat bez możliwości odwołania się. Komitet ten składa się z dziewięciu członków wybranych przez Izbę Reprezentantów zdominowaną przez rządzącą Partię Nacjonalistyczno-Populistyczną. Represje te dotyczą każdego, kto poddał się wpływom rosyjskim W latach 2007-2022a to jest, Bez kontroli „zwykłej” sprawiedliwości..
Prawnicy i opozycja uważają tę ustawę za niezgodną z konstytucją. Zdaniem Warszawy ustawa ta jest konieczna, aby wyeliminować wpływy rosyjskie. W czerwcu demonstranci protestowali nie tylko przeciwko ustawie, ale także przeciwko wysokim kosztom życia, oszustwom i kłamstwom oraz opowiadaniu się za demokracją, wolnymi wyborami i Unią Europejską. Opozycja nazywa tę ustawę „Ustawą Tuska”, a on jest liderem opozycji, byłym polskim premierem i byłym przewodniczącym Rady Europejskiej.
Tam Komisja Europejska wszczęła przeciwko Polsce postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego W odpowiedzi na otwarcie tej komisji śledczej. Jeśli chodzi o polskiego prezydenta Dudę, między majem a czerwcem 2023 r. Francja powołała także komisję śledczą w sprawie rosyjskiej ingerencji. Komitet ten został jednak otwarty przez opozycję, w tym przypadku Partię Zjednoczenia Narodowego. Odzwierciedla to rozkład sił politycznych w parlamencie oraz fakt, że komisja ta nie zainicjowała żadnego projektu ustawy ani żadnych wyjątkowych represji. Co więcej, władza wykonawcza nie miała żadnej władzy nad tą komisją śledczą.
Polski projekt ustawy został oficjalnie przyjęty przez polski parlament 28 lipca 2023 r.
Amerykańskie podejście kosztem Unii Europejskiej
Polska nadal to potwierdza Jego proamerykańskie skłonności. Prezydent Duda zaproponował to nawet w 2018 roku Finansowanie i utworzenie w Polsce stałej bazy wojskowej USA, którą planował nazwać „Donald Trump”. Chociaż posunięcie to prawdopodobnie spowodowało napięcia z Białorusią i Rosją przed wojną na Ukrainie. Ale W 2019 roku Trump odmówił Prezydent Duda o to prosił i wolał Wysłanie 1000 dodatkowych żołnierzy amerykańskich.
Poza tym Polska Chce stać się kolejną europejską potęgą militarną. Dlatego kupuje nową broń, nowe myśliwce, czołgi… Można by pomyśleć, że to dobra wiadomość dla europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Jednakże, Większość zakupionej broni to broń amerykańska.
Weźmy przykład z 2023 roku, kiedy Polska zakupiła od Stanów Zjednoczonych 48 bombowców Patriot PAC-3, ponad 600 rakiet i radary. W 2020 roku Polska zakupiła 32 amerykańskie samoloty F-35. Tak naprawdę Warszawa kupuje jedynie niewielką liczbę europejskiej broni, choć UE ma ciekawe możliwości produkcyjne.
Z drugiej strony Warszawa regularnie rzuca wyzwanie Brukseli w wielu kwestiach. zaczynając od Hierarchia standardówCo doprowadziło do nałożenia na niego surowych sankcji europejskich, ale także ostatnio Odmowa wdrożenia europejskich przepisów dotyczących prawa do azylu i zarządzania migracjamiBiorąc pod uwagę, że ten tekst nie jest odpowiedni dla Polski. Rząd planuje zorganizować na swoim terytorium referendum, aby dowiedzieć się, czy kraj wdroży europejską reformę imigracyjną, czy nie. Komisja Europejska ostrzegła już Warszawę, że niezastosowanie się do przepisów imigracyjnych doprowadzi do wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
Wniosek
Polska jest zatem dużym krajem europejskim, w którym sytuacja gospodarcza jest zadowalająca i stale się poprawia. Obecny rząd chce jednak narzucić prymat prawa krajowego nad prawem europejskim, aby zreformować polskie instytucje i uzależnić je w większym stopniu od władzy wybieralnej. Osłabia to demokrację, wolność słowa i praworządność. Czy zdecydowane stanowisko Warszawy wobec Brukseli doprowadzi do… Poliexit Ukryty?
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce