01. Projekt płyty CD
Choć jest stosunkowo nowa (założona dopiero w 1994 r.), jest spółką o największej wadze na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, która zadebiutowała w 2002 r.: reprezentuje 15% indeksu WIG20 obejmującego dwudziestkę największych spółek i 10% indeksu ogólnego. To także jedna z nielicznych polskich firm, która zyskała popularność za granicą dzięki przekształceniu swojej popularnej gry „Wiedźmin” w serial Netflixa. Dzięki kwarantannie firma chwilowo przewyższyła wartość rynkową Ubisoftu w maju ubiegłego roku, osiągając wartość przekraczającą 8 miliardów euro.
02. kg
Polska Spółka Miedziowa, światowy lider w branży, powstała w czasach byłego reżimu komunistycznego w 1961 roku, ma siedzibę w Lublinie, a w lipcu 1997 roku z sukcesem weszła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Państwo polskie posiada ponad 30% kapitału.
03. Operacja pokojowa BP
Wiodący bank w Polsce (9 mln klientów) powstał w 1948 roku i jest jednym z największych pracodawców w kraju. Na giełdzie zadebiutowała w 2004 roku. W 2017 roku zdementowała pogłoski o fuzji ze swoim głównym konkurentem, Pikowem, także zawodnikiem wagi ciężkiej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do państwa należy 29% kapitału.
04. Bzou
Główna polska firma ubezpieczeniowa pobiła wszelkie rekordy, gdy w maju 2010 r. państwo polskie uruchomiło pierwszą ofertę publiczną w nadziei na zamknięcie deficytu budżetowego. Emisja została przekroczona 9 razy, a operacja przyniosła 2,7 miliarda dolarów pomimo niesprzyjającego kontekstu: greckiego kryzysu zadłużeniowego i katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.
05. BKN Norlin
Założona w 1999 roku w Płocku firma Norlen to powszechnie używany skrót Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, polskiej firmy zajmującej się rafinacją ropy naftowej i dystrybucją paliw. Jej hasło – „Gdziekolwiek nas potrzebujesz” znają wszyscy Polacy – a stacje paliw są rozsiane po całym kraju. Norlin jest notowany na giełdzie od 1999 r., a państwo polskie posiada 27,5% jej kapitału.
Jakie są klucze do adaptacji w złożonym środowisku?
Jak możemy odpowiedzieć na wyzwania transformacji energetycznej? Jak odnaleźć się w niestabilnym środowisku gospodarczym i politycznym? Jak najlepiej wykorzystać możliwości innowacyjne w każdym sektorze? Na co dzień poprzez nasze analizy, ankiety, felietony, międzynarodowe przeglądy prasy i artykuły redakcyjne wspieramy naszych abonentów, dając im klucze do przystosowania się do złożonego otoczenia.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy