Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy polska waluta upadnie jak Türkiye?

Czy polska waluta upadnie jak Türkiye?

Wydaje się, że lira turecka traci. Od swojego największego szczytu w styczniu 2015 r., wynoszącego 0,38 euro, jego wartość spadła o 63% w stosunku do wspólnej waluty, do 0,14 euro. Katastrofa nabrała tempa w tym miesiącu za sprawą niedawnych potyczek pomiędzy Donaldem Trumpem a Recepem Tayyipem Erdoganem. Prezydent USA podwoił cła na turecką stal i aluminium, argumentując, że utrzymujący się spadek wartości tureckiej liry daje nienależną przewagę eksportowi tego kraju. Szokujące ogłoszenie, które spowodowało gwałtowny spadek waluty. W odpowiedzi Erdogan nawoływał swoich obywateli do zmiany dolarów i euro, aby wesprzeć cenę funta.

Miecz w wodzie – inwestorzy postrzegają krajowego siłacza, który został ponownie wybrany w czerwcu ze wzmocnionymi uprawnieniami, jako nadmiernie ingerującego w politykę pieniężną Tureckiego Banku Centralnego. W świetle swojej bardziej niż luźnej polityki wydaje się służalcza Erdoganowi, który za wszelką cenę wspiera wzrost gospodarczy i jest zdeklarowanym wrogiem stóp procentowych. Autorytarny dryf Ankary odzwierciedla podobny rozwój sytuacji w innych krajach, w tym w Polsce, gdzie „wydaje się, że ten dryf postępuje”. „To zjawisko rośnie” – mówi Murray Gunn, dyrektor ds. badań w firmie Elliott Wave International, liderze badań rynkowych opartych na analizie technicznej. Uważa się, że w nadchodzących latach złotówkę – walutę kraju – może spotkać podobny los jak lirę turecką. to jest powód.

>> Przeczytaj także – Czy Rosja może oprzeć się nowym sankcjom nałożonym przez Donalda Trumpa?

„Na naszej planecie narasta gniew. Jest to szczególnie widoczne na obrzeżach Europy, gdzie krajami takimi jak Turcja i Węgry rządzą fanatyczni przywódcy, którzy nie tolerują sprzeciwu. Po długim pogorszeniu się klimatu społecznego rozpoczęła się „rewolucja populistyczna” doprowadziło do wyboru rządów o radykalnych programach we Włoszech i w Polsce” – mówi wykształcony ekonomista i były zarządzający funduszem.

>> Czytaj także – Upadek liry tureckiej to błogosławieństwo dla francuskich turystów

W Warszawie sprawująca obecnie władzę partia Prawo i Sprawiedliwość uchodzi za konserwatywną i eurosceptyczną pod względem ideologicznym. „Jedną z jego polityk jest reforma wymiaru sprawiedliwości poprzez zmuszanie sędziów do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Celem PiS jest zwiększenie jego wpływu na wymiar sprawiedliwości, co potępiła Unia Europejska. 13 sierpnia Unia Europejska zwiększyła swoje groźby do podjęcia kroków prawnych przeciwko Warszawie, która pozostaje oporna w tej kwestii. Uważa, że ​​Polska prawdopodobnie weszła na drogę „izolacji na poziomie międzynarodowym”.

READ  Masdar i Talleri Energia wzmacniają swój portfel inwestycyjny w Polsce

>> Przeczytaj także – Które kraje wschodzące mogą najwięcej stracić w wojnie handlowej rozpoczętej przez Donalda Trumpa?

Na froncie walutowym para EUR/PLN od wielu lat oscyluje w przedziałach 4,60-3,82. Jest to część tego, co analitycy techniczni nazywają „liczbą konsolidacji”. W tym przypadku jest to „trójkąt” składający się z ukośnych linii – jednej niedźwiedziej, drugiej rosnącej – łączących główne szczyty i minima rejestrowane przez parę EUR/PLN. „Wykres EUR/PLN sugeruje, że złoty mógłby być traktowany tak samo jak lira turecka. Wieloletnia konsolidacja zakończyła się na początku 2018 r. Wydaje się, że para EUR/PLN rozpoczęła silny ruch w górę (w długim termin, patrz wykres poniżej, przyp. red.) – czyli gwałtowny spadek kursu złotego wobec wspólnej waluty – co powinno iść w parze z zerwaniem stosunków międzynarodowych z Warszawą.

Rozwój EUR/PLN i analiza techniczna

Elliott Wave International (dane finansowe Bloomberg)

>> Przeczytaj także – Kraje wschodzące w niebezpieczeństwie? Kryzys w Turcji grozi przewróceniem domina!

Złoty może w krótkim terminie wzrosnąć…

Jednak wykraczając poza tę długoterminową perspektywę, analiza fundamentów gospodarczych jest nieco przechylona na korzyść (nieznacznego) wzrostu wartości złotego w stosunku do euro w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, zdaniem sędziów Nordina Nama i Juliana Castelina, waluty stratedzy w Natixis. Oczekują, że EUR/PLN spadnie do 4,26 w ciągu trzech miesięcy, a następnie po kwartale do 4,24 (cel tuż poniżej sierpniowego minimum dla wspólnej waluty) wobec 4,28 w momencie pisania tego tekstu. Dzieje się tak po tym, jak od szczytu w lipcu spadł już o około 3%.

>> Nasze usługi — przetestuj nasze rachunki giełdowe, aby składać zlecenia giełdowe po najniższych kosztach

Trzeba przyznać, że wzrost gospodarczy w Polsce pozostaje silny, choć nieco spowolnił. W drugim kwartale dynamika PKB nieznacznie obniżyła się, osiągając 5,1% wobec 5,2% w pierwszym kwartale. W tym względzie Natixis potwierdza, że ​​konsumpcja w sektorze prywatnym kontynuowała ożywienie rozpoczęte dwa lata temu, podczas gdy stopa bezrobocia spadła w czerwcu do najniższego w historii poziomu 5,9%. Po wzroście PKB o 4,6% w 2017 r. „oczekuje się, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 4,5% i 3,5% w 2019 r.” – dodaje Grzegorz Selewicz, ekonomista Coface.

READ  Transporter z Cote d'Or użycza swojej ciężarówki

>> Przeczytaj także – Czy euro będzie nadal tracić w stosunku do dolara?

„Inflacja w lipcu nieznacznie wzrosła do 2%, nadal mieszcząc się w docelowym przedziale Polskiego Banku Centralnego (2,5% plus minus 1%). Przy stabilnej inflacji w dolnym przedziale docelowym, Bank Centralny pozostawił podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie ostatnie posiedzenie odbyło się 11 lipca. Natixis wyjaśnia, że ​​niedawna wypowiedź Ministra Finansów wskazująca, że ​​deficyt budżetowy w 2019 r. powinien zostać zredukowany do 28,5 mld zł wobec 41,5 mld zł zaplanowanych na 2018 r., pozwoli w krótkim terminie na dalszy wzrost złotego .

>> Nasz serwis – Porównywarka walut

…Ale podstawy sprzyjają dewaluacji waluty w nadchodzących latach

Faktem pozostaje, że w dłuższej perspektywie złoty może stracić na sile wobec wspólnej waluty, gdyż polityka pieniężna polskiego banku centralnego będzie musiała stopniowo odbiegać od polityki Europejskiego Banku Centralnego, która będzie mniej akomodacyjna „w okresie między końcem 2010 r. rok.” „Łagodzenie ilościowe (długi program masowego wykupu aktywów realizowany przez władze monetarne strefy euro, przyp. red.) w grudniu przyszłego roku i pierwsza podwyżka głównej stopy procentowej spodziewane są około września 2019 r.” – podkreśla Natixis. W tym kontekście „para EUR/PLN powinna ostatecznie odbić się na tle zacieśniania polityki pieniężnej EBC, rosnąc do 4,28 na koniec 2019, a następnie 4,32 na koniec 2020”. Cele te są jednak znacznie mniej ambitne niż cele Elliott Wave International…

>> Dołącz do naszego klubu marketerów giełdowych

Niepokoje na rynkach wschodzących, konfrontacja handlowa… wiele zagrożeń dla złotego!

Jeśli Grzegorz Sijewicz ze swojej strony nie spodziewa się istotnej deprecjacji złotego, to jednak uważa, że ​​polska waluta może stanąć w obliczu przeciwności losu. Podkreślił, że Polska jest uważana za kraj wschodzący i że na złotego może „wpływać ewentualny wzrost obaw na tych rynkach, takich jak niedawna emisja Turcji”. Co więcej, Polska stała się krajem wysoce eksportującym, którego eksport stanowi ponad 50% PKB, a jednocześnie kraj ten jest częścią wielu łańcuchów logistycznych na świecie, zwłaszcza z Europą Zachodnią. W rezultacie „złoty jest wrażliwy na wahania światowego popytu i będzie odczuwał nowe obawy dotyczące handlu międzynarodowego w kontekście rosnącego protekcjonizmu” – podkreślił.

READ  Ukraina twierdzi, że zdobyła 46 miejsc w obwodzie chersońskim”

>> Wideo – Emmanuel Macron zarzuca Polsce, że stawia się „na marginesie” Europy

>> Tutaj znajdziesz nasze dzisiejsze porady giełdowe

>> Wideo – Przez smog powietrze w Polsce czasami jest gorsze niż w Pekinie (GEO, AFP)

>> Nie przegap żadnych ważnych artykułów z Capital.fr, subskrybując nasze powiadomienia. Kliknij czerwony dzwonek w prawym dolnym rogu tego ekranu (tylko na komputerach i smartfonach z systemem Android).