Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska ma wspierać projekty morskie PGE, Orsted, RWE

Warszawa (Reuters) – Polska zgodziła się wspierać ceny energii dla projektów offshore rozwijanych przez BGE, duński Arstet i niemiecki RWE, ponieważ kraj węglowy poszukuje czystszych źródeł energii.

Zdjęcie pliku: Ogólny widok farmy morskiej Walney Extension obsługiwanej przez Arnstad na plaży Blackpool w Wielkiej Brytanii 5 września 2018 r. REUTERS / Bill Noble / Zdjęcie pliku

Na początku tego roku Warszawa przyjęła długo oczekiwaną ustawę o wodzie morskiej i planuje zbudować od 8 do 11 GW (GW) mocy wody morskiej do 2040 r.

Zgodnie z prawem do końca czerwca regulator zamierza zatwierdzić projekty o wartości 5,9 GW dla kontraktów różnicowych (CFD), które zapewnią stały zwrot dla operatorów.

Po czerwcu UE zadeklarowała, że ​​dotacje na odnawialne źródła energii mogą być przyznawane wyłącznie w drodze aukcji.

W środę polski regulator energetyki BGE i Arsted zatwierdził projekt farmy portowej o mocy 2,5 gigawata o łącznej mocy 2,5 gigawata, która mogłaby zasilić 4 miliony domów, a także 350 megawatów RWE.

„Przyznanie prawa do umowy różnicowej dla Baltica 2 i 3 to kamień milowy dla polskiej morskiej energetyki wiatrowej” – powiedział w oświadczeniu Rasmus Erbo z Arsted Offshore.

Próg cenowy dla energii elektrycznej wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe ustalono na 319,60 zł / MWh, co jest podstawą do wyliczenia i pokrycia potencjalnych strat inwestorów.

„RWE w pełni popiera plan, zgodnie z którym do wszystkich kwalifikujących się projektów zostanie zastosowana stała, uczciwa stopa zwrotu” – skomentowała cenę niemiecka firma.

„RWE opowiada się za CfD, który stał się standardem w Europie, a mechanizm w Polsce” skutkuje niższymi kosztami finansowymi, co z kolei prowadzi do niższych kosztów energii elektrycznej dla konsumentów, więc jeden mechanizm ma wiele zalet. „

Porozumienia o zróżnicowaniu będą również wymagały zgody Komisji Europejskiej.