To nowy krok w zachodnim wsparciu wojskowym dla Ukrainy. Nie ma wątpliwości, że z punktu widzenia Moskwy została przekroczona nowa czerwona linia. W czwartek 16 marca o dostawie poinformował Prezydent RP Andrzej Duda „w ciągu najbliższych kilku dni” Cztery myśliwce Mig-29 „w pełni funkcjonalny” Dla Sił Powietrznych Ukrainy. „Inne urządzenia są w trakcie konserwacji i zostaną wymienione później” Na Ukrainie – dodał polski lider podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem Pavelem.
Ogłoszenie to jest jednak pierwsze: od początku konfliktu na Ukrainie, prawie trzynaście miesięcy temu, żadne państwo członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) nie dostarczyło myśliwców kijowskiej armii. Według różnych źródeł Ukraina otrzymała wiosną 2022 roku kilka Suchoj Su-25, przewiezionych na jej terytorium w częściach zamiennych, ale nigdy nie wyjaśniono ich pochodzenia. W wyznaczonym terminie Bułgaria zaprzeczyła dostawie tych urządzeń, które obecnie zostały wycofane z eksploatacji.
Ta zapowiedź jest szczególnie ważna, ponieważ jest to przynajmniej część polskiego MiG-29, radzieckiego myśliwca bombardującego, który wszedł do służby w 1983 roku i brał udział w wielu konfliktach (Irak, Jugosławia, Kosowo itp.) w ostatnich dziesięcioleciach. „Zhybrydyzowany” z nowoczesnym wyposażeniem, ma większe możliwości niż samoloty dostępne obecnie dla Ukrainy. „Są wyposażone w awionikę [équipements électroniques] Zgodnie ze standardami NATO i zdolny do wystrzeliwania bomb kierowanych”– zapewnia Xavier Tiedelman, konsultant lotniczy i prezes Aviation NXT.
Samolot znany ukraińskim pilotom
Kijowscy piloci, przyzwyczajeni do latania samolotami odziedziczonymi po czasach sowieckich, mogą szybko zdobyć je w swoje ręce: ukraińska flota powietrzna składa się głównie z MiG-29, Suchoj Su-27 i Suchoj Su-25. Niekwestionowana przewaga nad samolotami zachodnimi, choć szybko dostarczona na Ukrainę, nie mogła być wykorzystana przez kilka miesięcy ze względu na znaczne różnice techniczne między samolotami.
Po tej pierwszej dostawie czterech myśliwców pójdą następne, obiecał Andrzej Duda, jeden z najbardziej wrogo nastawionych do Rosji przywódców europejskich. Według Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Warszawa nadal ma w swoim arsenale dwadzieścia osiem MiG-29, z których kilkanaście jest sprawnych. W końcu za Polską mogą pójść inne kraje. Jest wiele krajów „oczywiście” Piotr Müller, rzecznik polskiego rządu, obiecał w środę, że jest gotowy dostarczyć MiG-29 na Ukrainę. Słowacja, która ma tuzin Mig-29, mówi, że rozważa to, ale jeszcze nie podjęła decyzji. Bułgaria ma również czternaście sztuk samolotów, podczas gdy Chorwacja i Rumunia mają MiG-21.
Powinieneś przeczytać 46,39% tego artykułu. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE