W Polsce osiedlają się największe grupy międzynarodowe. powody ? Wykwalifikowana kadra i środowisko sprzyjające współpracy.
W pierwszym wydaniu Spotlight poświęconym Polsce widzimy, dlaczego ten kraj jako jeden z pierwszych skorzystał z projektów inwestycyjnych w Europie. Podróżujemy po jego terytorium, aby dowiedzieć się, jakie rodzaje globalnych firm decydują się tam zakładać i jak władze lokalne pracują, aby je przyciągnąć.
Stolica Polski, licząca 1,7 miliona mieszkańców, zmienia się: rosnąca liczba drapaczy chmur sprawia, że niemal zapominamy o Pałacu Kultury z czasów komunizmu. Międzynarodowe firmy utworzyły tam centra regionalne, korzystając z wykwalifikowanej siły roboczej, niskich kosztów i klimatu przyjaznego biznesowi. Wśród nich jest duży amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs, który planuje w tym roku zwiększyć liczbę pracowników w tym zakładzie.
Brent Watson, jej dyrektor generalny w Polsce, wyjaśnia nam, dlaczego jego firma wybrała Polskę: „Jeśli chodzi o talenty: umiejętności, które udało nam się tu znaleźć przez dwa lata są imponujące: znajomość języków, inżynieria techniczna, inżynieria techniczna, w innych częściach świata w bankowości i innych sektorach, w których działamy. Oczekuje się, że do końca roku liczba naszych pracowników wzrośnie z 570 obecnie do 750 osób,” on dodał.
Euronews: Chris Burns:
„Czy łatwo jest tu wykonywać różne czynności?”
Brent Watson:
„Klimat w Polsce jest bardzo sprzyjający współpracy. Mieliśmy dobre relacje z rządem i władzami lokalnymi: zwłaszcza z miastem Warszawą. Jest to miejsce łatwe w obsłudze i dobrze skomunikowane.”
Zwolnienia podatkowe i procedury przyspieszone
Wybierz się w rejon Wrocławia Mercedesa W trakcie budowy A Fabryka silników W jednej ze specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, która oferuje zwolnienia podatkowe i szybkie procedury administracyjne. Zakład zajmuje powierzchnię jednego kilometra kwadratowego, a jego przyszłe produkty będą wyposażać samochody przeznaczone na rynek europejski, ale nie tylko.
„Inwestujemy tutaj 500 milionów euro i jest to pierwszy polski zakład produkcyjny spółki zależnej Mercedes-Benz Cars” – mówi Andreas Schinkel, dyrektor generalny Mercedes-Benz Polska.
Chrisa Burnsa:
„Mogłeś wybrać wiele innych krajów w regionie. Dlaczego Polska?
Andreas Schinkel:
„Głównymi kryteriami przemawiającymi na korzyść tego kraju jest dostępność wykwalifikowanych kadr oraz wsparcie polskiego rządu, organów i władz lokalnych”.
Mercedes zbudował nową fabrykę silników w Jaworze w Polsce. Wyznaczamy standardy w Przemyśle 4.0 i #zielona produkcja! https://t.co/kqyyhSEEp5pic.twitter.com/tCyaGwY17f
— Daimler AG (@Daimler) 19 czerwca 2017 r
„Przedmioty o największej wartości dodanej”
Pomimo ostatnich zawirowań na rynku światowym, podstawy gospodarcze Polski w dalszym ciągu budzą zaufanie, utrzymując atrakcyjność kraju w oczach inwestorów.
Polska gospodarka wykazuje Roczny wzrost Około 4% od lat 90., zwłaszcza dzięki inwestycjom zagranicznym.
„Wraz z rozwojem polskiej gospodarki widać, że zaczynamy widzieć napływ firm, które nie zadowalają się produkcją masową, ale wytwarzają towary o większej wartości dodanej i produkty bardziej wyrafinowane” – podkreśla Tomas Pesola z Polski . Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Chrisa Burnsa:
„A co ze start-upami? Co robicie, aby zachęcić je do rozwoju tutaj?
Tomasz Pesol:
„Na etap zalążkowy zapewniamy równowartość pół miliona dolarów amerykańskich”.
Chrisa Burnsa:
„Porozmawiajmy o tym Specjalne strefy ekonomiczne. Jak bardzo są zainteresowani bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi?
Tomasz Pesol:
„Staramy się rozkładać czerwony dywan przed każdym zagranicznym inwestorem. Ale kiedy wnosicie – powiedzmy – najnowocześniejsze technologie, które w dłuższej perspektywie przyniosą korzyść polskiej gospodarce i pozwolą polskiej sile roboczej zdobyć umiejętności, staramy się zapewnić im dodatkowe zalety. Zasadniczo staramy się, aby proces był łatwiejszy.”
Efekt kuli śnieżnej
W innej specjalnej strefie ekonomicznej, w otoczeniu wielu międzynarodowych firm, gigant rolno-spożywczy Mondelēz posiada centrum badań, rozwoju i jakości. Tworzy nowe koncepty i testuje istniejące produkty, uwzględniając lokalne gusta.
„Obecnych jest 40% zespołów [sur ce site] To ludzie pochodzący z 27 różnych krajów na czterech kontynentach – mówi Adam Gajewski, dyrektor ds. badań i rozwoju oraz jakości w firmie Międzynarodowej firmy MondelezKtóry prowadzi nas przez budynki. W Polsce także mamy łatwy dostęp do szczególnie bogatej puli młodych pracowników technologicznych i talentów technologicznych.
Chrisa Burnsa:
„Czy możemy mówić o efekcie kuli śnieżnej? Im więcej międzynarodowych firm przyjedzie do Polski, tym większa będzie pokusa, aby inne firmy zrobiły to samo.
Adam Gajewski:
„Tak, jest efekt kuli śnieżnej. Co prawda mamy coraz więcej globalnych firm zakładających swoje biznesy w tym konkretnym obszarze, ale my jesteśmy jedni z pierwszych.
W Wybierz PolskęDuże grupy zagraniczne i mniejsze firmy cieszą się także łatwym dostępem do blisko 40 milionów konsumentów, których siła nabywcza dynamicznie rośnie.
#PolishBritish_Story:oba #Polska I #Zjednoczone Królestwo Pionier w pozyskiwaniu inwestycji zagranicznych. Klimat inwestycyjny w Polsce oceniany jest jako najlepszy w historii, a Wielka Brytania jest dziesiątym co do wielkości inwestorem w kraju. #ForumBelweder18pic.twitter.com/XMEqAw4pm3
– Ambasada RP w Wielkiej Brytanii (@PolishEmbassyUK) 18 lutego 2018 r
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce