Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska jest najbardziej proamerykańskim krajem na świecie

Polska jest najbardziej proamerykańskim krajem na świecie

Co Stany Zjednoczone myślą o świecie i Polsce?

Raport opublikowany 27 czerwca przez Pew Research Center, który określa się jako think tank (” Zbiornik faktów Nowy pomysł oparty na koncepcji bezpartyjnego think tanku), który informuje opinię publiczną o problemach, postawach i trendach kształtujących świat, ujawnił, że międzynarodowa opinia na temat Stanów Zjednoczonych i prezydenta Joe Bidena jest zasadniczo pozytywna. Badanie to przeprowadzono w 23 krajach z udziałem około 27 000 respondentów. Dowiadujemy się między innymi, że 93% Polaków jest proamerykańskich.

Celem tego badania było zrozumienie „perspektyw dotyczących roli Stanów Zjednoczonych w świecie, zwłaszcza jako potęgi gospodarczej, oraz postrzegania społeczeństwa amerykańskiego”.

Ogólnie rzecz biorąc, 54% respondentów wyraża zaufanie do Joe Bidena, a średnio 59% respondentów pozytywnie ocenia Stany Zjednoczone. Pewne pogorszenie globalnego wizerunku Ameryki nastąpiło w okresie prezydentury Donalda Trumpa, ale ożywienie notowań nastąpiło po wyborze Joe Bidena.

Putin w Moskwie – Biden w Warszawie: wspólny kontekst, inny dyskurs

We Francji ponad połowa (52%) respondentów pozytywnie ocenia Stany Zjednoczone. Węgry są jedynym badanym krajem, w którym większość (51%) respondentów ma negatywną opinię na temat Stanów Zjednoczonych.

Z tego sondażu wynika również, że 82% respondentów uważa, że ​​kraj Wuja Sama ingeruje w sprawy innych krajów. Jednak większość uważa, że ​​Stany Zjednoczone przyczyniają się do pokoju i stabilności na świecie.

93% Polaków jest proamerykańskich

Polska wykazuje silne nastroje proamerykańskie: 93% Polaków pozytywnie ocenia Stany Zjednoczone. Odsetek ten znacznie wzrósł od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, osiągając 79% w 2019 r. Z drugiej strony, proamerykańskie nastawienie nieznacznie spadło w niektórych krajach, takich jak Niemcy, Szwecja, Kanada i Korea Południowa.

W 2022 roku ta sama grupa badawcza ujawniła, że ​​w Polsce 89% respondentów pozytywnie ocenia zarówno NATO, jak i Unię Europejską. Niespotykane w Polsce!

READ  Cel LFI po podróży do Izraela, Brown-Pivett otrzymuje wsparcie od Bourne’a – 23.10.2023 o 20:02.

Prezydent Biden cieszy się również bardzo pozytywnym wizerunkiem w Polsce, a ośmiu na dziesięciu polskich respondentów jest przekonanych o jego zdolności do kierowania sprawami globalnymi. Od czasu wyboru prezydent USA dwukrotnie podróżował do Warszawy, by spotkać się ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą.

Pierwsza podróż z jego państwa do Polski odbyła się 26 marca 2022 r., nieco ponad miesiąc po wybuchu prowadzonej przez Rosję wojny totalnej z Ukrainą. Prezydent Biden mówił o „obecnej walce między demokracją a autorytaryzmem, między wolnością a uciskiem, między systemem opartym na zasadach a systemem rządzonym przez brutalną siłę” i nalegał na wzmocnienie jedności NATO.

Niecały rok później, 21 lutego 2023 r., prezydent USA wrócił do Warszawy. ” Jeden z naszych największych sojuszników Tak charakteryzuje Polskę od początku swojego wystąpienia. Polski prezydent wyraził wielkie zadowolenie z wizyty amerykańskiego przywódcy, mówiąc: że to […] Bardzo ważny dla nas znak bezpieczeństwa, znak odpowiedzialności, jaką ponoszą Stany Zjednoczone za bezpieczeństwo Europy i świata „.

Wierzymy, że Ameryka jest w stanie narzucić światu porządek, kontrolować i pokazać wszystkim agresorom, którzy chcą zniszczyć życie innych, którzy chcą posiadać inne kraje, którzy chcą zniewolić inne kraje, że nie ma tolerancji dla takiego zachowania. […] W imieniu społeczności demokratycznej, którą reprezentują Stany Zjednoczone Andrzej Duda, który określa przywództwo Joe Bidena jako „ unikalny [et] mocny „.

Pan Prezydent POTUS @Joe Biden Wspaniale było gościć Cię ponownie w Polsce. Wasza obecność w Warszawie w tym czasie jest dowodem siły i znaczenia sojuszu polsko-amerykańskiego.#Razem jest silniejszy pic.twitter.com/eDHB83EciG

– Andrzej Duda (@AndrzejDuda) 22 lutego 2023 r

Stosunki polsko-amerykańskie: powrót do 1989 roku

Historia Polski, a mianowicie jej istnienie w obrębie Rzeczypospolitej dwupaństwowej od XVI wieku, a następnie jej rozdrobnienie od wieku XVIII, umożliwiły jej uzyskanie niepodległości dopiero późno. Stosunki polsko-amerykańskie oficjalnie rozpoczęły się w XX wieku.

READ  Orange próbował poślubić Vodafone

Od 1989 roku i upadku reżimu komunistycznego w Polsce kraj ten zdecydowanie zwrócił się w stronę Zachodu, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych.

Dziesięć lat później, w 1999 roku, Polska przystąpiła do NATO. Prawdziwe osiągnięcie dla ojczyzny jest synonimem bezpieczeństwa i stabilności. Po kilku latach oficjalnie stała się członkiem Unii Europejskiej w 2004 roku.

Ale co wyjaśnia, dlaczego Polska ma tak pozytywny wizerunek za Atlantykiem?

Dobrobyt gospodarczy, potęga militarna i strategiczna niezależność czynią Stany Zjednoczone wzorem dla Polski.

Warszawa chce być silny partner [et] niezawodny sojusznik Stany Zjednoczone, jak wspomina Andrzej Duda podczas niedawnego spotkania z prezydentem Bidenem. Dało się to już odczuć od 2003 roku i wojny w Iraku. Polska była wierna stronie amerykańskiej do 2008 roku, w przeciwieństwie do Francji i Niemiec, które nie uczestniczyły w koalicji zbrojnej. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że dla Stanów Zjednoczonych ten konflikt był sprawdzianem lojalności, to Polskę można uznać za szczególnie lojalną.

Wśród Polaków panuje prawdziwy konsensus co do Stanów Zjednoczonych. Jest nawet jednym z nielicznych punktów styku dwóch głównych partii politycznych w kraju: rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i opozycyjnej Platformy Obywatelskiej (PO).

Stosunki polsko-amerykańskie układają się obecnie bardzo pomyślnie, zarówno w dziedzinie obronności – Polska kupuje głównie amerykański sprzęt wojskowy, dostawy energii – Polska jest największym importerem amerykańskiego LNG, jak i cywilnej energii jądrowej – kraj wybrał amerykańską firmę do budowy pierwsza elektrownia jądrowa.

Projekty te często doprowadzają do wściekłości różnych członków Unii Europejskiej, którzy uważają, że są krzywdzeni na korzyść Stanów Zjednoczonych.

4 lipca: Przypominamy, że 4 lipca to święto narodowe Stanów Zjednoczonych. W tym dniu Amerykanie upamiętniają przyjęcie Deklaracji Niepodległości 4 lipca 1776 roku.