Opublikowano 20 października 2022
–
Dla mnie
+
Jeśli zima jest problemem w Europie ze względu na dostawy energii, niektóre kraje są bardziej pewne siebie niż inne. Anglicy przygotowują się do ryzyko zaciemniaćpodczas, gdy Polska i Węgry Ze swojej strony mówią, że ich zaopatrzenie w energię na zimę jest bezpieczne.
dwa krajeEuropa Środkowa Wybrali różne strategie i konsekwencje ich różnic na RosjaWydaje się jednak, że udało im się znaleźć rozwiązania w perspektywie krótko- lub nawet długoterminowej.
Dobra wiadomość dla tych krajów, ale potencjalnie zła wiadomość dla spójności europejskiej w przypadku katastrofalnego scenariusza niedoskonałości: tak zwane państwa nieliberalne mogą wyłonić się politycznie politycznie.
Rosyjska oferta dla Węgier w zamian za zmniejszenie zależności polsko-rosyjskiej
Jak podaje portal cen ropy:
Polski koncern energetyczny PGNiG poinformował w piątek, że zapewnił sobie dostawy gazu na sezon grzewczy 2022/2023 i wykorzysta 100% przepustowości nowego projektu Gazociągu Bałtyckiego, który ma ruszyć w październiku 1. . Gazociąg Bałtycki będzie transportował gaz wydobywany z Norwegii do centrów popytu w Polsce. »
Gazociąg Bałtycki jest kulminacją długiego projektu, który rozpoczął się 20 lat temu i został przyspieszony w ciągu ostatniej dekady w celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.
Część węgla, który jest głównym źródłem miksu energetycznego Polski, jest produkowana na miejscu, reszta jest importowana z wielu źródeł i dodawana do potencjału Złączony z Ukrainy. Ukraiński prezydent rozumie, jak ważne jest zmniejszenie problemów energetycznych swoich głównych zwolenników, takich jak Polska, w celu uniknięcia odwrócenia opinii publicznej przeciwko Ukrainie.
Po stronie węgierskiej polityka pozostaje taka sama: dostawy energii z Rosji są z Gazpromem. Skrzyżowanie odbywa się przez południe z Turkstream, drogą biegnącą przez Turcję, ale także z Serbią. Ten ekonomiczny związek między Moskwa i Budapeszt Planuje się kontynuację kontraktów długoterminowych zawartych w sektorze gazowym, ale także w sektorze jądrowym. To stanowisko tłumaczy zależność energetyczną Węgier od Rosji.
Niebezpieczeństwo niezgody politycznej w Europie
Niespodziewane zdarzenia zawsze mogą się wydarzyć i wykoleić polską i węgierską strategię. Opcje te stawiają obecnie oba kraje w optymistycznej sytuacji.
Ale jeśli tej zimy inne kraje znajdą się w znacznie gorszej sytuacji, będzie to źródłem podziałów politycznych. Gdyby w Europie Zachodniej było za dużo restrykcji, a restrykcji w Polsce i na Węgrzech nie było lub za mało, to te dwa ostatnie kraje wyszłyby z niej w pozycji silnej.
Ich reputacja jako awanturników w Unii Europejskiej mogłaby wzmocnić populistów i osłabić proeuropejskich, zwłaszcza że przywódcy polscy i węgierscy nie zawahaliby się wykorzystać okazji do podkreślenia ich nieliberalnego modelu.
Ale w Polsce ta zima może być również kwestią narodową. Kolejne wybory parlamentarne odbędą się w 2023 roku z trudem w obecnym rządzie. Jeśli zima w Polsce pójdzie źle, wynik będzie politycznie fatalny dla sceptycznego rządu prawa i sprawiedliwości UE. Wręcz przeciwnie, jeśli sytuacja w Polsce będzie lepsza niż w Europie Zachodniej (co jest przykładem opozycji), PiS zwiększy swoje szanse na wygraną.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce