Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Węgry uciekają się do martingale przeciwko inflacji

Polska i Węgry uciekają się do martingale przeciwko inflacji

W Europie wschodzącej, która wciąż boryka się z dwucyfrową inflacją (patrz wykres), pole manewru Polski i Węgier jest szczególnie ograniczone. „Kraje Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy i Węgry) są szczególnie dotknięte inflacją, której szczyt przekroczy średnio 20% w tych trzech krajach w lutym 2023 r.”, Julian Marsilli, główny ekonomista GSA, zauważa w notatce.

Węgry mają najwyższą inflację w UE. Na dwa dni przed publikacją danych za maj węgierski minister rozwoju gospodarczego Morton Nagy chce złożyć zapewnienia. „Węgierska inflacja spadnie z 24% w kwietniu do jednocyfrowego poziomu do końca 2023 r., co pozwoli bankowi centralnemu na gwałtowne obniżenie stóp procentowych wiosną przyszłego roku” powiedział w wywiadzie z 6 czerwca.

Niskie ceny surowców, aprecjacja waluty i słaby popyt konsumpcyjny powinny przyczynić się do powrotu do normalności. W swoim najnowszym ćwiczeniu prognostycznym Komisja Europejska spodziewa się również szybkiego spadku inflacji, która do 2024 r. powróci do docelowego poziomuPrzy 4%.

Wydaje się, że w Polsce inflacja osiągnęła szczyt w lutym 2023 r. Inflacja rok do roku wyniosła w maju 13%, w porównaniu z 14,7% w kwietniu, najniższym od roku. jest 3mi Kolejny miesiąc spadków. Główny Instytut Statystyczny przypisuje spowolnienie głównie spadkowi cen benzyny.

Cel inflacyjny (3,5%) nie zostanie jednak osiągnięty w 2024 roku. „Średnioterminowe perspektywy inflacji pozostają niepewne, a przy napiętym rynku pracy, dużej presji płacowej i silnej akceptacji wzrostu cen przez konsumentów, inflacja prawdopodobnie utrzyma się powyżej celu NBP w średnim okresie. [banque nationale de Pologne]. Projekcja NBP mówi, że inflacja powróci do celu do końca 2025 r., przy założeniu pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie; Ewentualna obniżka stóp procentowych do końca 2023 r. może to opóźnić„, według ING.


Czytaj więcej:

Polityka pieniężna, warunki obrotu

READ  Polska wybiera amerykańską grupę do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej ze szkodą dla EDF

Trudne równanie ekonomiczne

Zarówno Warszawa, jak i Budapeszt będą musiały znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, aby opanować inflację. Po wzroście powyżej średniej europejskiej w 2022 r. (5,1 proc odpowiednio dla Polski 4,6%. i Węgry), Komisja spodziewa się wzrostu poniżej 1% w 2023 r.

Ponadto Bruksela zablokowała wypłatę środków europejskich od grudnia 2022 r. Mimo niedawnego przyjęcia tekstów spełniających kryteria Komisji, wątpliwości co do poszanowania praworządności nie zostały jeszcze rozwiane, o czym ostatnio chcieli przypomnieć posłowie. Głosowanie nad rezolucją wymierzoną w Węgry 2 czerwca.

Banki centralne obu krajów, których realne stopy procentowe są zdecydowanie ujemne, jako jedne z pierwszych zainicjowały politykę ilościowego zacieśniania polityki pieniężnej. Chociaż ich pragnienie nieważenia wzrostu jest podzielane, ich podejście jest teraz inne. Polski bank centralny przyjął obecny poziom głównej stopy procentowej na poziomie 6,75% od września 2022 r., wybór potwierdzony przez Komitet Polityki Pieniężnej 6 czerwca.

Po stronie węgierskiej bank centralny, odpowiadając na wezwania rządu, 23 maja zaczął obniżać główną stopę procentową o 100 pb do 17%. Zasygnalizował przy tym, że dalsze obniżki są możliwe wraz ze spadkiem inflacji.

Dostępne są inne dźwignie

Dlatego rządy mają inną broń do walki z inflacją. Budapeszt walczy z inflacją żywności, wywierając presję na sektor detaliczny, który w kwietniu wyniósł 38,5 proc. Obowiązkowa obniżka cen na niektóre produkty została ogłoszona 1R Czerwiec.

W miarę zbliżania się wyborów parlamentarnych jesienią 2023 r. polskie władze intensyfikują działania wspierające siłę nabywczą. Po dwóch podwyżkach w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, w 2024 roku zapowiadane są jeszcze dwie podwyżki płacy minimalnej, a zerowa stawka VAT na niektóre towary podstawowe może zostać przedłużona, jeśli inflacja się utrzyma. Wszystkie obietnice wyborcze miały mieć ujemną wagę dla wydatków publicznych, z zapowiedzianą podwyżką o 2 punkty procentowe do 5% w 2023 roku.

READ  Polska: Nowa autostrada rozmywa się wokół opłat


Czytaj więcej:

Zmiany monetarne są w obozie krajów rozwijających się