Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i DCNS współpracują przy budowie statków

Polska i DCNS współpracują przy budowie statków

Polskie publiczne przedsiębiorstwo obronne PGZ ogłosiło w środę, że podpisało umowę partnerską z DCNS, która prawdopodobnie doprowadzi do wspólnej budowy statków i łodzi podwodnych w Polsce.

Partnerstwo to odzwierciedla poprawę stosunków francusko-polskich po tym, jak w zeszłym roku Warszawa anulowała zamówienie na helikoptery wojskowe od Airbus Helicopters o wartości 3,4 miliarda dolarów (3,17 miliarda euro). „Cieszę się, że – jak się okazuje – potencjalne problemy we współpracy francusko-polskiej mają charakter czysto teoretyczny”.O napiętych stosunkach dyplomatycznych poinformował w oświadczeniu prezes PGZ Arkadiusz Ciukko.

dla Ciebie wskazówki

Umowa ta z DCNS dotyczy w szczególności modernizacji Marynarki Wojennej RP w okręty podwodne, okręty obrony wybrzeża i trałowce patrolowe. Oczekuje się, że polski przemysł morski będzie uczestniczył w tych projektach wraz z DCNS. „Ta podpisana umowa gwarantuje PGZ i należącym do niej stoczniom (…) możliwość udziału w budowie okrętów podwodnych w Polsce”.– precyzuje w notatce prasowej Arkadiusz Siwko.


Trzy nowe łodzie podwodne

Ponadto Warszawa planuje do 2022 roku zainwestować 61 miliardów złotych (14 miliardów euro) w sprzęt wojskowy, w szczególności w budowę trzech okrętów podwodnych. „Zabezpieczenie polskiej części Morza Bałtyckiego”.

Alain Fougeron, zastępca dyrektora ds. handlu międzynarodowego w DCNS, powiedział, że postrzega tę umowę jako dobrą okazję do rozwoju szerszej współpracy.

Polska, członek NATO, jest jednym z nielicznych krajów europejskich, który przeznacza na budżet obronny 2% produktu krajowego brutto, zgodnie z celami wyznaczonymi przez NATO.


Lina Kuru z Reutersa

Określony dla Ciebie

CMA CGM oddaje do użytku bardziej przyjazny środowisku mały kontenerowiec LNG
READ  Sulzer: Obecność pana Vekselberga jest problemem (szef)