„W ramach budowanego sojuszu zostanie przekazana kompania czołgów Leopard” – powiedział w środę prezydent RP Andrzej Duda.
Berlin był pod presją, aby Niemcy dostarczyły czołgi Panther Ukrainie. Ogłoszenie przyszło z Warszawy. „W ramach budowanego sojuszu czołgi Leopard zostaną przekazane kompanii— powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Może więc dostarczyć czternaście czołgów bojowych. Gest i liczba są nadal symboliczne. Polski rząd nie określił warunków tego podziału. Ale zagorzali zwolennicy Ukrainy mają nadzieję, że uda im się podkręcić ten impet. Polska będzie potrzebować zgody niemieckiego rządu, zgodnie z przepisami eksportowymi, na dostarczenie na Ukrainę czołgów produkowanych przez KMW. być może”Poczekaj kilka tygodni„Premier Szwecji Ulf Kristerson w środę skomentował możliwość dostarczenia czołgów na Ukrainę”.Wiemy, czego potrzebują„, wyjaśnił.
Niemcy początkowo nie chcieli dostarczać czołgów bojowych. Obawiając się spirali i eskalacji, mówi się w kręgach wojskowych, potępiając nieustępliwość Berlina. Kijów prosi o około 300 czołgów ciężkich z Zachodu do kontrataku na siły rosyjskie. Oblicze wojny znów się zmieni.
Czytaj więcejWojna na Ukrainie: podwójna misja pojazdów opancerzonych AMX-10 RC obiecana Kijowowi przez Francję
W środę wieczorem rząd Olafa Scholza oficjalnie nie potwierdził polskiej decyzji. Między dwoma sąsiadami stosunki dyplomatyczne są często napięte. Pod koniec ubiegłego roku Berlin odmówił przekazania Ukrainie Patriotycznego Systemu Obronnego, który został przydzielony Polsce w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej części Europy.
Zobacz więcej – Amurry Gudanzais zapewnia, że wysłanie lekkich czołgów na Ukrainę „nie będzie karą dla armii francuskiej”.
Leopardy 2 sprawdziły się
Francja chciała przyczynić się do tej presji na Berlin, ogłaszając w zeszłym tygodniu dostawę lekkich czołgów AMX-10 RC. Liczba i terminy dostaw tych przedmiotów są jeszcze przedmiotem dyskusji. Istnieje prawdopodobnie około czterdziestu czołgów, które zostały wycofane z eksploatacji i zastąpione nowymi pojazdami Jaguara. Szkolenie ukraińskich żołnierzy powinno odbyć się później. Tak czy inaczej, nie planuje się dostarczania czołgów Leclerc, które są uważane za zbyt skomplikowane w użyciu.
Czytaj więcejTe sceny kontrataku przygotowują do wygrania bitwy pod Cue
Z drugiej strony Leopardy 2 sprawdziły się. Zaprojektowany pod koniec lat 70. jest ciężkim czołgiem bojowym, który znajduje się na wyposażeniu wielu europejskich armii. Po otwarciu drzwi dostawy będzie wystarczająco dużo zapasów, aby wesprzeć ukraińską inicjatywę. W Europie żyje około 2000 lampartów w Niemczech, Austrii, Danii, Finlandii, Grecji, na Węgrzech, w Polsce, Portugalii, Hiszpanii czy Szwecji. Ukraina zażądała również czołgów Abrams od USA. Ale Waszyngton chciał zobowiązać się do pięćdziesięciu czołgów Bradley. Ze swojej strony Wielka Brytania naciskała na dostawę czołgów Challenger 2. Niemcy ze swojej strony sprowokowały dostawę moździerzy. Jeśli te opancerzone pojazdy piechoty pozwalają na transport żołnierzy, są one słabiej uzbrojone niż czołgi.
Zbliżający się wiec kibiców Ukrainy zaplanowano na 20 stycznia w Ramstein w Niemczech. To na tym forum ludzie z Zachodu dyskutują i koordynują swoją pomoc wojskową. Dla sił Wołodymyra Zełenskiego istnieje pilna potrzeba działania.
Zobacz więcej – Wojna na Ukrainie: generał Walerij Guresimow mianowany dowódcą wojsk rosyjskich
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu