Postęp ten widać w wyglądzie polskich miast i wsi, wygodzie domów, kwalifikacjach pracowników, jakości miejsc pracy i zarobkach, których poziom przekracza 80% unijnych.
Przez ponad dwie dekady wzrost płac realnych był mniejszy niż wzrost wydajności pracy, co pozwoliło kolejnym rządom na większą swobodę w zakresie polityki społecznej i redystrybucji, tak że nierówności ekonomiczne stały się całkiem normalne w gospodarce rynkowej. , nie prowadzi do strajków i demonstracji. Od 2016 r. wzrost gospodarczy stał się bardziej włączający, bez uszczerbku dla dynamiki systemu.
Agresja militarna Rosji na Ukrainę nastąpiła w czasie, gdy polski rząd dopiero zaczynał podejmować działania i zachęty stymulujące dalszy wzrost produktywności – bardziej zaawansowanych produktów i usług tworzonych przez działające w Polsce firmy. Tylko w ten sposób można zapewnić trwały dobrobyt.
Wiemy już, że modernizacja technologiczna polskiej gospodarki będzie odbywać się w warunkach rosnących cen energii. Na szczęście wzrost cen energii wyhamuje za sprawą przyspieszających inwestycji w OZE – na Bałtyku powstają ogromne morskie turbiny wiatrowe, a fotowoltaika szeroko zagościła na polskich dachach.
Z przyczyn naturalnych nie da się zapewnić krajowi czystej, stabilnej i dostatecznie obfitej energii bez energii jądrowej. Może to być jedynie inwestycja publiczna, a agencje rządowe zakończyły właśnie przygotowania do osiągnięcia porozumienia w sprawie budowy elektrowni jądrowej, która ma zakończyć się w nadchodzących miesiącach. Realizacja tej inwestycji pobudzi rozwój kilku polskich firm, które staną się podwykonawcami i dostawcami wielu niezbędnych towarów i usług dla tak złożonego projektu.
Wzrost cen energii przekłada się na znaczny wzrost cen niemal wszystkich pozostałych surowców. Polski rząd pracuje nad osłabieniem tego ciosu w siłę nabywczą poprzez protekcjonistyczne działania antyinflacyjne, w szczególności poprzez obniżenie do zera stawki podatku VAT na żywność. W sytuacjach kryzysowych polski rząd chce interweniować właściwie i wie jak!
Oprócz inwestycji publicznych prowadzone są inwestycje prywatne, mające przygotować kraj do przejścia floty pojazdów na samochody elektryczne. Na południu Polski powstała największa w Europie fabryka separatorów akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych. Pojazdy elektryczne będą produkowane także w Górnośląskim Parku Przemysłowym (GOP). Dzięki temu studenci polskich uczelni technicznych otrzymają satysfakcjonującą pracę, a ci zostaną wybrani spośród najlepszych w badaniu OECD Program for International Student Assessment (PISA) z przedmiotów ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) z polskich szkół średnich. szkoły.
Rosyjska agresja na Ukrainę zmusza Polskę do znacznego podwyższenia pułapu wydatków wojskowych – do 4% PKB w najbliższej przyszłości. Plany rządu przewidują, że wydatki te powinny być tak ukierunkowane, aby podnosić poziom techniczny polskich firm, aby stały się partnerami i współpracą z dostawcami sprzętu wojskowego. Oczywiście, polskie drony będą początkowo miały inny cel, ale pewnego dnia na pewno będą wykorzystywane wyłącznie do celów pokojowych.
W gospodarce rynkowej za jakość infrastruktury, w tym infrastruktury transportowej, odpowiadają przede wszystkim rządy. Polska, po utworzeniu sieci autostrad wschód-zachód, pracuje obecnie nad jej uzupełnieniem o autostradę transbałtycką, która skróci i ułatwi podróżowanie i transport na dużym obszarze od Estonii po Słowenię.
Wzrost zamożności Polaków potwierdza ponad pięciokrotny wzrost liczby pasażerów linii lotniczych. W 2018 r. linie lotnicze przewiozły do i z Polski ponad 45 mln pasażerów, a do 2030 r. liczba ta ma wzrosnąć do kolejnych 80 mln. Ponieważ istniejące polskie lotniska nie będą w stanie przyjąć takiego napływu, polski rząd podjął decyzję o budowie , Jako sztandarowy projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), nowego dużego lotniska mogącego obsłużyć do 30 mln pasażerów, będzie przecinał najważniejsze linie drogowe i kolejowe w kraju. Budowa CPK to także potężna zachęta dla polskich firm i inwestorów zagranicznych, gdyż jej realizacja obejmuje kontrakty na roboty, produkty i usługi o łącznej wartości 19,5 mld euro do 2034 roku.
Dobrze dobrany i zasadniczy program inwestycji publicznych tworzy ramy dla rozwoju polskiego biznesu i tworzenia stabilnych miejsc pracy przy jednoczesnym wzroście wynagrodzeń. Polscy przedsiębiorcy rozumieją zamierzenia rządu i swoją kreatywnością, ambicją i wytrwałością uzupełniają jego prace. Integracja ta dobrze wróży rozwojowi polskiej gospodarki.
Aleksander Surdig
Profesor, Ambasador RP przy OECD
Tekst ukazał się wspólnie z miesięcznikiem „Wszystko Co Najważniejsze” w ramach projektu realizowanego z Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) i Polską Fundacją Narodową.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce