Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska dołącza do unijnego porozumienia w sprawie rosyjskiej ropy – 12.02.2022 o 21:27

Polska dołącza do unijnego porozumienia w sprawie rosyjskiej ropy – 12.02.2022 o 21:27

(Zaktualizowano o komentarz van der Leyena i reakcję Białego Domu)

BRUKSELA, 2 grudnia (Reuters) – Polska zatwierdziła porozumienie w ramach Unii Europejskiej w sprawie ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę, co powinno uruchomić procedurę weryfikacyjną po dwudziestu siedmiu, powiedział ambasador RP przy UE Andrzej Sados w piątek.

Polska, która początkowo opowiadała się za najniższą możliwą ceną, zawiesiła swoją zgodę na włączenie mechanizmu dostosowawczego, który pozwoliłby na utrzymanie tego pułapu poniżej ceny rynkowej.

Andrzej Sados zapowiedział, że przyjęty mechanizm pozwoli na utrzymanie europejskiego pułapu co najmniej 5% powyżej ceny obowiązującej na rynku ropy.

UE może teraz rozpocząć procedurę pisemną w celu weryfikacji umowy, a oficjalne ogłoszenie powinno nastąpić w niedzielę – powiedział polski ambasador.

Zasada działania takiej czapki pochodzi z G7. Chodzi o to, aby wyschnąć dochody Rosji, aby uniemożliwić jej finansowanie wojny na Ukrainie poprzez sprzedaż ropy, a jednocześnie uniknąć skoku światowych cen, gdy 5 grudnia wejdzie w życie europejskie embargo na rosyjską ropę.

Kraje spoza UE mogą nadal importować rosyjską ropę tankowcami i korzystać z usług europejskich ubezpieczycieli i firm świadczących usługi morskie, o ile nie kupują rosyjskiej ropy po cenach powyżej ustalonego pułapu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​ograniczenie cen ropy w Rosji znacznie obniżyłoby dochody Rosji.

„Pomoże to ustabilizować światowe ceny energii, co przyniesie korzyści gospodarkom wschodzącym na całym świecie”, powiedziała Ursula van der Leyen na Twitterze, dodając, że pułap będzie „regulowany w czasie” w odpowiedzi na zmiany na światowym rynku.

Ze swojej strony Biały Dom z zadowoleniem przyjął rozwój wydarzeń w piątek, mówiąc, że Unia Europejska „zbiera się” w sprawie pułapu cen ropy i ogłosił, że rosyjskie dochody powinny zostać zmniejszone.

READ  Grupo Lar wkracza do Polski z projektem mieszkaniowym w Warszawie

„Pułap cenowy pomógłby ograniczyć (Władimirowi) Putinowi możliwość czerpania zysków z rynku ropy, aby mógł nadal finansować machinę wojenną, która zabija niewinnych Ukraińców” – powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

G7 początkowo zaproponowało maksymalną cenę od 65 do 70 USD za baryłkę, bez mechanizmu dostosowawczego. Ponieważ rosyjska ropa z Uralu URL-E była już notowana na niższych poziomach, Polska, Litwa i Estonia zażądały niższego pułapu.

(Reportaż Jana Strupczewskiego, pisanie: Kate Abnett, wersja francuska: Bertrand Boucy i Mathieu Brodard, montaż: Sophie Lewin)