Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska demontuje mechanizm dyscyplinarny Sądu Najwyższego, co zostało potępione przez Unię Europejską

Polska demontuje mechanizm dyscyplinarny Sądu Najwyższego, co zostało potępione przez Unię Europejską

Polski prezydent podejmuje kroki, aby złagodzić napięcia z Brukselą. Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę likwidującą kontrowersyjny mechanizm dyscyplinarny dla sędziów Sądu Najwyższego, który zdaniem Unii Europejskiej podważa niezależność sądownictwa.

„Duda podpisał ustawę… o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym” – poinformowało biuro prezydenta na Twitterze. Ten ostatni zaproponował usunięcie tego mechanizmu dyscyplinarnego w nadziei na zakończenie konfliktu między nim a Brukselą.

W zeszłym tygodniu niższa izba polskiego parlamentu, kontrolowana przez rządzących konserwatystów, głosowała za rozwiązaniem Izby Dyscyplinarnej. Jednak opozycja, a także grupy sędziów i innych krytyków stwierdziły, że tekst w niewystarczający sposób rozwiał obawy dotyczące upolitycznienia systemu sądownictwa.

Aby przeczytać: Europejska praworządność: Bruksela wprowadza środki przeciwko Polsce

UE i Warszawa od dawna nie zgadzają się co do niezależności wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce. Problem ten nasilił się w miarę, jak Unia Europejska walczy o utrzymanie jedności w obliczu wojny na Ukrainie. Polska, która graniczy z Ukrainą, stoi na czele wysiłków solidarnościowych Unii Europejskiej.

Należy uwolnić środki z programu Covid-19

Plan ożywienia polskiej gospodarki utknął w martwym punkcie na ponad rok ze względu na obawy Komisji Europejskiej dotyczące niezależności sądownictwa. Bruksela żąda, aby sprawy dyscyplinarne wobec sędziów rozpoznawał sąd zgodny z prawem europejskim.

Bruksela zatwierdziła plan naprawczy dopiero na początku miesiąca. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która bezpośrednio potem złożyła wizytę w Warszawie, stwierdziła, że ​​zatwierdzenie planu przez UE jest „ważne”, ale stanowi jedynie „pierwszy krok, ponieważ pieniądze zostaną wypłacone w miarę wdrażania reform i inwestycji”.

Aby kontynuować czytanie: Kryzys z Polską: dwadzieścia siedem dni między dialogiem a stanowczością

Komisja Europejska powiadomiła Polskę, że musi zlikwidować tę konkretną izbę dyscyplinarną, aby móc otrzymać zablokowane środki na naprawę po Covid-19 w wysokości około 35 miliardów euro.

READ  Ukraińska „technologia” została zmobilizowana w czasie wojny