Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Audiowizualny autorytet poddaje w wątpliwość przyszłość kanału kontrolowanego przez amerykańskie interesy

Polska: Audiowizualny autorytet poddaje w wątpliwość przyszłość kanału kontrolowanego przez amerykańskie interesy

Gabriel Pasińska

Bruksela (Reuters) – Polski kanał informacyjny TVN24, należący do amerykańskiej grupy Discovery, łamie przepisy dotyczące praw zagranicznych mediów, powiedział Reuterowi szef kontrolera transmisji.

Wypowiedzi Witolda Kołodzzewskiego budzą obawy o wolność prasy w Polsce pod rządami nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PIC).

TVN24, którego koncesja na nadawanie wygasa 26 września, jest wiodącym polskim kanałem informacyjnym, a jego krytyczne myślenie od dawna denerwuje Piesa.

Spółka-matka kanału, TVN, od 2015 r. należy do firm amerykańskich za pośrednictwem spółki zarejestrowanej w Unii Europejskiej, co zabrania grupom spoza Europy posiadania ponad 49% mediów w kraju zgodnie z polskimi przepisami prawnymi.

Zdaniem tego urzędnika organu regulacyjnego stosowanie przepisów dotyczących praw medialnych jest bardzo pobłażliwe, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, jeśli obce mocarstwo, takie jak Rosja czy Chiny, będzie starało się kupić w Polsce.

„Obecnie uważam, że § 35 polskiej ustawy medialnej nie zezwala na przekraczanie granicy przez pojazd z europejskiej strefy ekonomicznej” – powiedział.

Kanał odpowiedział na komentarze, mówiąc: „Nie ma powodu, aby nie licencjonować TVN24”. Zaznaczył, że organ nie podniósł kwestii kontroli USA podczas ostatniego odnawiania koncesji na kanał.

Pius od dawna przekonywał, że zagraniczne media zniekształcają debatę publiczną i nie służą polskim interesom, podczas gdy przeciwnicy Piesa widzą w tym jedynie próbę zwiększenia kontroli nad mediami i ograniczenia wolności. Wyrażenie.

Poprawka zgłoszona przez posłów Baisa w zeszłym tygodniu ma na celu zaostrzenie polskiego prawa poprzez dalsze ograniczanie praw zagranicznych mediów. W przypadku zatwierdzenia, TVN musi dostosować się do nowych ram prawnych w ciągu sześciu miesięcy.

(Zgłoszone przez Gabrielę Pasińską, francuskie wydanie Diany Montic oprac. Jean-Michel Bellot)