Stolica Polski świętuje 80. rocznicę powstania w getcie. Warszawa Zniszczony przez niemieckich nazistów. Miejskie syreny ostrzegawcze i kościelne dzwony wybiły w środę w południe, aby rozpocząć obchody największego i najbardziej znanego aktu żydowskiego oporu w miastach przeciwko nazistom podczas II wojny światowej.
Podczas tego powstania, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r., kilkuset żydowskich bojowników zaatakowało nazistów z bronią w ręku, a nie w obozie zagłady. prezydenci Izraela Izaaka Herzoga i niemieckim Franka-Waltera SteinmeieraWraz ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą stanęli przed pomnikiem Bohaterowie GettaNaprzeciwko Polskiego Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się miejsce wielu starć powstańczych.
Papierowe żonkile
Niemiecka kanclerz jest pierwszą głową państwa tego kraju przemawiającą w tym miejscu. Po południu trzej prezydenci odwiedzą synagogę Warszawa. W całym mieście, podobnie jak w poprzednich latach, ponad trzy tysiące wolontariuszy zaczęło rozdawać ludziom papierowe żonkile do powieszenia na kurtkach i płaszczach. Jest pamiętany Marka EdelmanaOstatni dowódca żydowskiego powstania, który zmarł w 2009 roku, w każdą rocznicę powstania składa jeden bukiet tych żółtych kwiatów u podstawy pomnika. Bohaterowie Getta.
Kolorem i kształtem żonkile przypominają żółtą gwiazdę narzuconą Żydom przez nazistów. Żonkilom towarzyszyły ulotki podsumowujące historię powstania w języku polskim, ukraińskim i angielskim. W tym roku tradycja rozprzestrzeniła się na inne miasta w całym kraju. „Zamierzamy wspólnie rozdać 450 000 papierowych kwiatów. Ta liczba odpowiada żydowskim kobietom i mężczyznom internowanym w getcie warszawskim wiosną 1941 roku”.powiedział dziennikarzom Zobia BojancicKoordynator projektu „Żonkile”.
Na miejscu zginęło 13 tys
Rok po inwazji Polska W 1939 naziści wyznaczyli teren Warszawa Zbierz prawie pół miliona Żydów na trzech kilometrach kwadratowych, eksterminuj ich głodem i chorobami, i deportuj ponad 300 000 z nich do komór gazowych obozu zagłady. Treblinka, 80 km na wschód od stolicy. Getto Warszawa Największe ze wszystkich gett powstało w czasie II wojny światowej.
Do czasu wybuchu kilkuset żydowskich bojowników w piwnicach i bunkrach na terenie getta ukrywało się jeszcze około 50 000 cywilów. Podczas walk zginęło ok. 7 tys. osób, a kolejne 6 tys. w wyniku systematycznie rozpalanych przez hitlerowców pożarów w całym dystrykcie, który natychmiast zamienił się w gruzy. Ci, którzy przeżyli, zostali wysłani do obozów. Z okazji jubileuszu w tym roku zaplanowano różnego rodzaju wydarzenia, spotkania z ocalonymi, koncerty, projekcje filmowe, spektakle teatralne.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE