Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy żołnierze wysłani na granicę Białorusi w odpowiedzi na napływ migrantów

WARSZAWA (Reuters) – Polska wysłała ponad 900 żołnierzy, aby wzmocnić bezpieczeństwo granic z Białorusią po wzroście liczby nielegalnych przejść granicznych – poinformował w środę polski minister obrony.

Polska i Litwa, obaj członkowie Unii Europejskiej, odnotowały w tym roku gwałtowny wzrost liczby migrantów, głównie z Afganistanu i Iraku, próbujących przedostać się na ich terytorium z Białorusi.

Unia Europejska oskarżyła Mińsk o wykorzystywanie migrantów do wywierania presji na 27 po sankcjach nałożonych przez Brukselę na Białoruś. Zaprzeczyła oskarżeniom.

Na Twitterze minister spraw wewnętrznych RP Mariusz Błaszczak poinformował, że „wojsko polskie wspiera straż graniczną w ochronie granicy z Białorusią (…) W tej operacji bierze udział ponad 900 żołnierzy”.

MSW w oświadczeniu przesłanym drogą mailową podało, że w oświadczeniu przesłanym drogą mailową oszacowało liczbę żołnierzy biorących udział w operacji na około 1000 żołnierzy. Powiedział, że w razie potrzeby można wysłać dodatkowych żołnierzy i policję.

Ministerstwo podało, że w tym miesiącu 2100 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską, w tym 138 w ciągu ostatnich 24 godzin. Spośród nich 1342 odmówiono przejazdu, a 758 aresztowano.

Dla porównania, straż graniczna ogłosiła, że ​​w 2020 roku zatrzymała na granicy 122 nielegalnych imigrantów.

Warszawa poinformowała również we wtorek, że uchwaliła ustawę mającą na celu przyspieszenie procesu deportacji nielegalnych imigrantów.

Według polskiej prywatnej telewizji TVN24, około pięćdziesięciu migrantów, którzy utknęli na przejściu granicznym między dwoma krajami, założyło tam tymczasowy obóz.

(Sprawozdawczość Elijaha Ptaka, Anny Cooper, Paula Florkiewicza i Anny Lodarshak-Simczuk; scenariusz Alana Sharlisha; wersja francuska Kate Enteringer; Redakcja Jean Terzian)