Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy ekolodzy potępiają wznowienie wyrębu lasu pierwotnego w Białowieży.

Byk europejski pasący się na łące w lesie w Białowieży, 31 maja 2016 r.

Organizacje ekologiczne potępiły we wtorek wznowienie wyrębu w Białowieży, ostatnim w Europie lesie pierwotnym położonym we wschodniej Polsce, a Państwowa Służba Leśna stwierdziła jednak, że działa to legalnie.

Las ten, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obszar Natura 2000 przez Unię Europejską, przeszedł masowe operacje wyrębu narzucone przez polski rząd w 2016 r., który powiedział, że chce zwalczać rozprzestrzenianie się owadów ksylofagicznych.

W 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że cięcia te są sprzeczne z prawem UE i wezwał Polskę do ich zawieszenia.

Kilka organizacji ekologicznych napisało we wtorek w raporcie, że „prowadzona akcja nie ma nic wspólnego ze środkami ochrony i ochrony przyrody, wręcz przeciwnie – niszczy przyrodę lasu i jest prowadzona niezgodnie z normami i przepisami”. Komunikacja.

„W związku z tym prosimy Ministra (środowiska, przyp. red.) o natychmiastowe zaprzestanie działań sprzecznych z planem misji ochronnej Natura 2000” – wynika z tego dokumentu podpisanego w szczególności przez polski oddział Greenpeace i organizację pozarządową Polska Savage.

Region Bruski (Wschód) potwierdził na swojej stronie internetowej we wtorek kontynuację „pracy na rzecz utrzymania ciągłości lasu” poza strefą ochronną UNESCO, potwierdzając prace zgodnie z limitami wycinków wstępnie zatwierdzonym planem urządzania lasu. publiczne przez Ministerstwo.

Według okręgu, cięcia te mają na celu „wydobycie zdrowego i stabilnego młodego pokolenia z lasu w sposób najkorzystniejszy dla danego gatunku”.

Ekolodzy twierdzą, że wycinanie obejmuje działki, na których wycinane są wszystkie drzewa, niezależnie od obecności chronionych gatunków, wieku i gatunków drzew.

Ekolodzy wskazują również na użycie ciężkich maszyn, które niszczą glebę i roślinność.

READ  Sarth. Po porodzie dobry początek roku dla mniej dorosłego drobiu