Kameni zabiera nas na spotkanie z tymi córkami, synami, wnuczkami i prawnukami polskich robotników, głównie górników, którzy tłumnie przyjeżdżali na nasze tereny w latach 20-tych, by pracować „pod ziemią”. przeciwkoPolacy nawiązali bliski związek z regionem, owocnie wzbogacając kulturę i tożsamość Hauts-de-France.
kim oni są ? Jak żyją swoją kulturą? Jak młodzi ludzie ze środowisk imigranckich ucieleśniają swoją przeszłość?
Idziemy do Henryka, dziennikarza, byłego konsula honorowego RP, Autor sztuki.
Spotykamy Kevina i Emily, którzy tak naprawdę nie wiedzieli, przez co przeszli ich dziadkowie, aż do dnia, w którym znaleźli torbę podróżną dziadka… opowieść o pamięci, która została znaleziona na strychu.
Czym byłaby polska tożsamość bez muzyki? Omar al-Yaqoubi, pianista i kompozytor, pokazuje swoje polskie pochodzenie w swoich notatkach: duch słowiański poza klasyfikacją.
Maria przyjechała z rodzicami podczas pierwszych fal imigracji w latach 20., a córka górnika przywiozła ze sobą śrut, bardzo polskie hobby.
Romans z Francuzem i oto ona, Francuzka mieszkająca w tej „Małopolskiej” w Hauts-de-France. A jeśli Yolita zachowała swój mały akcent, to przywiozła też ze sobą wszystkie smaki Polski.
Polska tradycja przejawia się również w miejscach kultu, odwiedzamy kościół zbudowany w latach 1924-1927 dla polskich górników.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”