Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Polacy proponują wzmocnienie Europy poprzez strategiczne partnerstwo z USA”.  Witryna Erica Mystewicza

„Polacy proponują wzmocnienie Europy poprzez strategiczne partnerstwo z USA”. Witryna Erica Mystewicza

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych polski premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na ideę „strategicznej autonomii” i oderwania się od Waszyngtonu, proponując w zamian strategiczne partnerstwo między Europą a Stanami Zjednoczonymi. Nie igramy z ogniem – przypomniał, wskazując na przypadek wschodnich granic UE. Bez bohaterstwa Ukraińców, zwłaszcza militarnego wsparcia USA i Wielkiej Brytanii – krajów spoza Unii Europejskiej – bez pomocy Polski Rosja, która zapewniła ochronę rodzinom ukraińskich żołnierzy, zagroziłaby nie tylko Ukrainie, ale i innym krajom europejskim . Kraje.

Silniejsza Europa? Przez dziesięciolecia UE nie była w stanie zbudować swojej potęgi militarnej, przemysłowej czy gospodarczej. Pokazała to pandemia Covid-19: błąd polegający na przeniesieniu naszych strategicznych gałęzi przemysłu poza Europę ma bezpośrednią konsekwencję w postaci zakłóceń w łańcuchach produkcji i dostaw. Pokazało to rosyjska agresja na Ukrainę, stopień rozbrojenia w Europie w ostatnich latach, brak sprzętu, samolotów, rakiet – wszystkiego. Rosyjska okupacja pozwoliła nam zrozumieć coś innego: całkowite uzależnienie energetyczne większości kontynentu od Rosji na wszystkich poziomach, kryzys energetyczny, wysokie ceny, protesty społeczne i dla Ukraińców codzienny koszmar bombardowań. Miasta, przedmieścia, wsie.

Polska nie ma złudzeń co do Rosji. Jesteśmy gotowi walczyć o przywrócenie Europie należnego jej miejsca na geopolitycznej mapie świata. Ale wiemy też, że jak mówi Mateusz Morawiecki, nie wolno nam wyzwolić się z uścisku rosyjskiego niedźwiedzia, by wpaść w chińskiego smoka.

Dziś budujemy nowe ramy bezpieczeństwa dla polskiej Europy i świata. Zrobiliśmy to nie współpracując z Chińczykami ani nie rozmawiając o tym z Władimirem Putinem, ale wspierając Ukraińców w ich walce na wszelkie możliwe sposoby, zdając sobie sprawę, że walczą za nas. Nie mamy wątpliwości, że przywódca Kremla otwarcie stwierdził, że celem rosyjskiego imperializmu jest przywrócenie dawnych granic Związku Radzieckiego. Ludzie z Wielkiej Rosji. Przechodzi przez okupację Polski, krajów bałtyckich, dużej części Europy Środkowej i być może części Niemiec.

READ  Polska: Posłowie akceptują tekst w nadzorze mediów

Tama imperialnej zazdrości. Dziś stosunki z USA są kluczowe dla europejskiego „być albo nie”. Od początku rosyjskiej okupacji Ukrainy liczba żołnierzy amerykańskich w Polsce wzrosła o ponad 10 tysięcy: operatorów patriotycznych systemów przeciwlotniczych, żołnierzy Dywizji Powietrznodesantowej, pilotów myśliwców F-15… Kilku tygodni temu w Powiczu otwarto stałą amerykańską bazę czołgów i wozów piechoty, w której znajdowało się kilka tysięcy sztuk sprzętu, m.in. Obrona wschodniej flanki NATO nie jest pustym słowem.

Polska dawno nie przeżywała tak ważnych wydarzeń, tak wielkich zmian. Może to być okres Solidarności, wizyty Jana Pawła II, a nawet nasze doświadczenie, dwa i pół wieku walki z imperializmem niemieckim i sowieckim. Ważne jest dla nas…

Polska, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy i kraje skandynawskie tworzą dziś w Europie nowy geostrategiczny środek ciężkości. Polska stawia na strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi, bo one nigdy nas nie zawiodły, a sojusz między Polską a Stanami Zjednoczonymi to najlepsza szczepionka na rosyjski imperializm.

Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.

To wybór pragmatyczny: tylko taki sojusz umożliwiłby szybkie zakończenie wojny na Ukrainie.

Podczas wizyty w Ameryce Mateusz Morawiecki raz po raz podkreślał: to odrodzenie Zachodu albo marginalizacja Europy. Polska już dokonała wyboru.