Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pod naciskiem Polski węgiel koksowy pozostaje na unijnej liście surowców krytycznych – EURACTIV.com

Pod naciskiem Polski węgiel koksowy pozostaje na unijnej liście surowców krytycznych – EURACTIV.com

Węgiel koksowy pozostanie na unijnej liście ważnych surowców po tym, jak Polsce, znaczącemu producentowi tego surowca energetycznego, udało się przekonać Komisję.

Centralny dla Polski węgiel koksowy jest wykorzystywany do produkcji stali na turbiny wiatrowe. Polska firma Jastrzębska Spółka Węglowa SA jest największym europejskim producentem.

„Wygrywamy! Węgiel koksujący [restera] Składnik w Unii Europejskiej. Cieszę się, że Komisja Europejska ponownie odpowiedziała na mój apel – zwłaszcza, że ​​odcinamy rosyjskie źródła energii i przyspieszamy zmiany środowiskowe”, Jerzy Buček, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia opozycyjnego Sojuszu Obywatelskiego (PO, EPP), napisał na Twitterze.

Buček powiedział, że decyzja Komisji o pozostawieniu węgla koksowego na liście od 2014 r. ułatwi zabezpieczenie funduszy unijnych na przyszłe inwestycje związane z węglem koksowym i tworzenie nowych miejsc pracy.

Węgiel koksowy jest również niezbędny dla polskiego przemysłu metalurgicznego. Jednocześnie eurodeputowany wskazał na zapotrzebowanie na stal dla rozwoju turbin wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych oraz sektora kolejowego. Dziennik Gazeta Prawna.

Komisja publikuje swój wykaz surowców krytycznych od 2011 r. i co cztery lata aktualizuje go o materiały niezbędne dla technologii o kluczowym znaczeniu dla ekologicznych i cyfrowych aspiracji Europy oraz zastosowań związanych z bezpieczeństwem i energią.

Ustawa o surowcach krytycznych, opublikowana w czwartek (16 marca), określa jasne cele w zakresie zdolności krajowych wzdłuż łańcucha dostaw surowców strategicznych i dywersyfikacji dostaw UE do 2030 r.

READ  Zanieczyszczenia: Odra w Polsce, cmentarzysko 300 ton ryb