Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pod naciskiem Bruksela proponuje odroczenie wejścia w życie tekstu zakazującego wylesiania z importu

Pod naciskiem Bruksela proponuje odroczenie wejścia w życie tekstu zakazującego wylesiania z importu

„To jakby wrzucić gaśnicę przez okno płonącego budynku”. Stowarzyszenia ochrony środowiska wyraziły poważne obawy w środę, 2 października, po zaproponowaniu przez Komisję Europejską przesunięcia o rok wdrożenia rozporządzenia w sprawie wycinki importowanych lasów, będącego jednym z głównych tekstów Zielonego Ładu. „Odwrócenie takiego prawa w środku sezonu pożarów Amazonii to bardzo zły znak” – stwierdził. ubolewa Boris Patentreger, dyrektor organizacji pozarządowej Mighty Earth we Francji. Komisja ustąpiła lobbystom. » « Ursula von der Leyen [la présidente de la Commission] Lasy skazane na kolejny rok dewastacji »Greenpeace również reaguje.

Przeczytaj także | Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Niepewna przyszłość Europejskiego Zielonego Ładu jest atakowana na kilku frontach

Rozporządzenie to zostało przyjęte w 2023 roku i ma wejść w życie 30 grudnia, a ma na celu wprowadzenie zakazu importu i eksportu szeregu produktów (kakao, kawa, soja, olej palmowy, drewno, wołowina, guma, skóra itp.). ) przed wylesianiem. . Zależy to od systemu identyfikowalności: aby wprowadzić towar na rynek europejski, firmy muszą być w stanie zagwarantować, że nie jest on powiązany z działką, która została wylesiona po 31 grudnia 2020 r. dzięki wykorzystaniu danych geolokalizacyjnych i zdjęcia satelitarne. Unia Europejska jest odpowiedzialna za około 16% światowego wylesiania związanego z handlem.

Decyzja Brukseli pojawia się w kontekście silnych napięć, podczas gdy wiele podmiotów od miesięcy nawołuje do zawieszenia stosowania tekstu, który uważa się za zbyt złożony i zbyt niejednoznaczny. Dzieje się tak w wielu krajach, takich jak Indonezja, Brazylia, Wybrzeże Kości Słoniowej, ale także Stany Zjednoczone, Argentyna i Boliwia. Na przykład Brasilia była ostatnio krytykowana „Instrument jednostronny i karny” koliduje z „zasada suwerenności”.

Wsparcie z Berlina

W samej Unii Austria, przy wsparciu około dwudziestu krajów, zwróciła się w marcu a „Celowa recenzja” Tekst i rozszerzenie „duży” Z okresu realizacji. Na scenę wkroczyło także wiele sektorów gospodarki, w tym przemysł rolno-spożywczy, hodowlany, handel i przemysł drzewny. Na przykład we Francji około dwudziestu organizacji sektora drewna leśnego wezwało do przełożenia konferencji „Przepis nieobowiązujący”.

Oficjalnym rzecznikiem tych żądań została Europejska Partia Ludowa, z której wywodzi się Ursula von der Leyen, i dołożyła wszelkich starań, aby uzyskać ten termin, przy wsparciu niektórych stolic, w tym Berlina. „Uwzględniając uwagi otrzymane od partnerów międzynarodowych na temat stanu ich przygotowań”Dlatego w środę Komisja przedstawiła propozycję mającą na celu przesunięcie wejścia w życie na 30 grudnia 2025 r. w przypadku dużych spółek i 30 czerwca 2026 r. w przypadku małych i bardzo małych przedsiębiorstw.

READ  We Włoszech Giorgia Meloni wypowiada wojnę dzikom

Masz 50,69% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.