Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pod Bałtykiem zakończył się wyciek gazociągu Nord Stream 2

Pod Bałtykiem zakończył się wyciek gazociągu Nord Stream 2

Cztery przecieki dotknęły w tym tygodniu gazociągi Nord Stream na Morzu Bałtyckim, w samym środku konfliktu między Ukrainą a Rosją. Źródło i autorzy tych przecieków pozostają nieznane.

Rzecznik Nord Stream 2 poinformował w sobotę, że gazociąg Nord Stream 2, łączący Rosję z Niemcami, przestał przeciekać pod Morzem Bałtyckim.

„Ciśnienie wody w mniejszym lub większym stopniu zamknęło rurociąg, więc gaz wewnątrz nie może się wydostać” – powiedział Ulrich Lesek. „Konkluzja jest taka, że ​​w gazociągu wciąż jest gaz” – dodał.

Infrastruktura Nord Stream 1 i 2, która została zbudowana w celu transportu rosyjskiego gazu do Europy, została uszkodzona w poniedziałek przez podwodne eksplozje na duńskiej wyspie na Morzu Bałtyckim, powodując powszechne wrzenia.

Informacje o stanie wycieku gazociągu Nord Stream 1 nie były od razu dostępne.

Oznaki słabych wycieków

Obiekty geopolitycznych siłowania się na rękę w ostatnich miesiącach, dwa rurociągi obsługiwane przez konsorcjum oparte na rosyjskim gigantze Gazpromie nie działają ze względu na konsekwencje wojny na Ukrainie. Ale obaj wciąż byli zatankowani.

Szwedzka straż przybrzeżna ogłosiła w piątek wieczorem, że przecieki w Nord Stream 2 wykazały znaczące oznaki słabości z powodu wyczerpania się gazu w rurach.

Przeciek w Nord Stream 1, tym potężniejszym, zaczął słabnąć w piątek pod koniec dnia, a średnica wrzenia spadła do 600 metrów, z 900 do 1000 na początku.

Władze duńskie i szwedzkie oszacowały w piątek w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ, że przecieki powinny ustać do niedzieli, kiedy wyczerpią się dziesiątki tysięcy ton gazu w rurociągach.

„Rozmyślne działanie”?

Szwecja i Dania stwierdziły w oficjalnym raporcie przedłożonym ONZ, że „wszystkie dostępne informacje wskazują, że te zamachy są wynikiem umyślnego działania”.

Raport wysłany do Rady Bezpieczeństwa szacuje, że przecieki te zostały spowodowane przez podwodne eksplozje odpowiadające „setkom kilogramów” TNT.

READ  Wymiar sprawiedliwości zawiesza postępowanie przeciwko przywódcy Katalonii Carlesowi Puigdemontowi w oczekiwaniu na decyzję europejską

Pochodzenie eksplozji pozostaje tajemnicą, a Moskwa i Waszyngton odmawiają jakiejkolwiek odpowiedzialności. Ukraina twierdziła, że ​​przecieki były wynikiem „planowanego ataku terrorystycznego” przeprowadzonego przez Rosję na kraje europejskie.

Sekretarz generalny NATO potwierdził w piątek, że sojusznicy będą bronić swojej strategicznej infrastruktury i uczestniczyć w trwającym śledztwie „w celu ustalenia, kto stoi za tymi atakami”.

Juliette Desmonso z AFP