Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po niespodziewanej wizycie w Kew, Putin w Polsce – z „przesłaniem” do wojny ukraińsko-rosyjskiejCzy to przypadek? W najbliższy wtorek Joe Biden wystąpi podczas uroczystego przemówienia w Pałacu w Warszawie, a swoje orędzie o stanie narodu planuje także Władimir Putin.

Z tego kultowego miejsca w historii Polski, na trzy dni przed pierwszą rocznicą inwazji na Ukrainę, prezydent USA chce „wysłać wiadomość zarówno do (Władimira) Putina, jak i do narodu rosyjskiego”. Biały Dom, John Kirby.

„Bezbłędne” wsparcie

„Możemy z dumą powiedzieć, że nasze poparcie dla Ukrainy jest niezachwiane, a (…) międzynarodowa koalicja wspierająca Ukrainę jest silniejsza niż kiedykolwiek” – zapewnił John, powtarzając, że USA będą wspierać Guya „tak długo, jak to będzie konieczne”.

W poniedziałek, podczas swojej niespodziewanej wizyty w Kijowie, Joe Biden zadeklarował już swoje „niezachwiane” wsparcie dla Ukrainy i zapowiedział dostawę innego niezbędnego sprzętu, w tym „amunicji artyleryjskiej, systemów przeciwlotniczych i radarów nadzoru powietrznego”.

Podczas konferencji prasowej ze swoim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim wspomniał o dodatkowych 500 mln dol. pomocy, której szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach. „Myślałem, że nie ma wątpliwości co do wsparcia USA dla Ukrainy” – powiedział.

100 miliardów dolarów wypłaconych w ciągu jednego roku

Po przybyciu do Warszawy we wtorek Joe Biden spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, przywódcą kraju, który odgrywa kluczową rolę w kierowanym przez USA systemie wsparcia wojskowego.

Prezydent USA spotka się też w środę z tzw. „dziewiątką z Bukaresztu”, czyli grupą krajów Europy Wschodniej i krajów bałtyckich, które są członkami NATO (Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, ). . Polska, Rumunia, Słowacja).

READ  W Polsce Minister Sprawiedliwości został oskarżony o oszustwo

Stany Zjednoczone są zdecydowanie czołowym sponsorem Ukrainy: pomoc wojskowa, gospodarcza i humanitarna, którą przekazały lub zatwierdziły od początku konfliktu, przekroczyła 100 miliardów dolarów.

Straszny rosyjski atak na dużą skalę

Za tymi zawrotnymi liczbami Amerykanie zbudowali swoje wsparcie militarne w kierunku cięższego i bardziej wyrafinowanego sprzętu: najpierw pocisków przeciwpancernych, potem baterii artylerii precyzyjnej, a teraz lekkiego pancerza, a potem ciężkich czołgów.

Gdy zima zbliża się ku końcowi, Waszyngton wie, że konflikt znajduje się w „decydującym” momencie. „Potrzebujemy szybkości. Szybkości zawierania umów, szybkości dostaw dla wzmocnienia naszej walki, szybkości decyzji ograniczających rosyjskie możliwości” – podkreślił w piątek Wołodymyr Zełenski, który obawia się rosyjskiej ofensywy na dużą skalę, gdy pogoda się poprawi.

Konsensus polityczny

Joe Biden powinien również rozwiać obawy o przyszłość wsparcia ze strony USA.

Prezydent, który planuje ponownie kandydować w 2024 r., stracił w listopadzie kontrolę nad jedną z dwóch izb Kongresu na rzecz republikańskiej opozycji, a niektórzy członkowie zagrozili zakwestionowaniem pomocy dla Ukrainy. Jak dotąd bez naprawdę wstrząsania konsensusem politycznym.

„Jesteśmy zaangażowani w pomoc Ukrainie. „Nie z niejasnych powodów moralnych (…), ale dlatego, że zagrożone są fundamentalne interesy Ameryki” – powiedział republikański senator Mitch McConnell na konferencji bezpieczeństwa w Monachium w piątek.

„(Wybrani) ekscentrycy przyciągają uwagę mediów, ale myślę, że większość, w tym republikanie w Izbie Reprezentantów, chce nadal wspierać Ukrainę” – powiedział wpływowy demokratyczny senator Sheldon Whitehouse.