Discovery ma bardzo małe szanse na zachowanie własności TVN, dominującego gracza na polskim rynku telewizyjnym. Wydaje się, że ustawa medialna uchwalona w niższej izbie polskiego parlamentu późną środą wieczorem była ultimatum dla amerykańskiego giganta audiowizualnego. Jednak kto walczy o przetrwanie. Używając wszelkich środków, aby polski parlament zagłosował za kontrowersyjną ustawą ograniczającą własność kanałów do 49% kapitału poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, ultrakonserwatywna i rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) premiera Mateusza Morawieckiego atakuje jedną z największe inwestycje USA w Polsce i forsowanie swojej ofensywy w celu ograniczenia niezależności środków przekazu.
17 milionów widzów
NTVN Discovery „nie ustaje w obronie praw Polaków i działalności” grupy – powiedział Jan Briak Peret, prezes Discovery Networks International. Dodaje, że uchwalenie ustawy jest „niezwykle niepokojące dla każdej firmy inwestującej w Polsce”.
Pakiet TVN (4 kanały bezpłatne i 20 płatnych) miał łączną oglądalność w Polsce w ubiegłym roku na poziomie 26,6%, zwłaszcza z przewagą kanałów ciągłych informacyjnych (TVN24). W sumie ponad 17 milionów polskich telewidzów ogląda codziennie co najmniej jeden kanał TVN, który dołączył do Discovery w 2017 roku i zatrudnia bezpośrednio lub pośrednio 4200 osób.
„Przyszłość TVN jest naprawdę w centrum uwagi” – mówi Marcin Zaborovsky, kierownik projektu badawczego dotyczącego bezpieczeństwa regionalnego w Centrum Badawczym GlobSec w Warszawie. Pokazuje, że programy informacyjne i rozrywkowe z galaktyki TVN to jedna z ostatnich przestrzeni krytyki rządu w Polsce. Co więcej, uwolnienie fazy odkrycia byłoby ciosem dla całego polskiego ekosystemu audiowizualnego, ponieważ poza prowadzeniem swoich kanałów, TVN jest także znaczącym graczem w produkcji programów telewizyjnych i filmów (6-8 rocznie).
zmniejszony pluralizm
Pluralizm mediów w kraju coraz bardziej się kurczy w obliczu władzy politycznej, która już od 2015 r. dostosowała publiczne stacje radiowe i telewizyjne do kompatybilności. Polska upadła od XVIII wieku.NS w 64NS Miejsce w światowym rankingu wolności prasy.
Jeśli ustawa ta wejdzie w życie (nie przeszła jeszcze kontroli Senatu i zatwierdzenia przez Prezydenta RP), Polska nie będzie jedynym europejskim krajem ograniczającym finansowanie zagraniczne w sektorze audiowizualnym. Nawet jeśli odbywa się to w zupełnie innym duchu – z zachowaniem pluralizmu i kreatywności kulturowej – tak jest Od 1986 roku we Francji udziałowcy z krajów pozaeuropejskich nie mogą posiadać więcej niż 20% kanału telewizji naziemnej . Bez względu na narodowość nikt nie może przekroczyć 49% kapitału kanału krajowego. Polska nie powinna nie kłaść nacisku na te „podwójne standardy”, których często czuje się ofiarą.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”