Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po groźbie prawa Discovery walczy o swoje polskie imperium telewizyjne

Po groźbie prawa Discovery walczy o swoje polskie imperium telewizyjne

Discovery ma bardzo małe szanse na zachowanie własności TVN, dominującego gracza na polskim rynku telewizyjnym. Wydaje się, że ustawa medialna uchwalona w niższej izbie polskiego parlamentu późną środą wieczorem była ultimatum dla amerykańskiego giganta audiowizualnego. Jednak kto walczy o przetrwanie. Używając wszelkich środków, aby polski parlament zagłosował za kontrowersyjną ustawą ograniczającą własność kanałów do 49% kapitału poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, ultrakonserwatywna i rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) premiera Mateusza Morawieckiego atakuje jedną z największe inwestycje USA w Polsce i forsowanie swojej ofensywy w celu ograniczenia niezależności środków przekazu.

17 milionów widzów

NTVN Discovery „nie ustaje w obronie praw Polaków i działalności” grupy – powiedział Jan Briak Peret, prezes Discovery Networks International. Dodaje, że uchwalenie ustawy jest „niezwykle niepokojące dla każdej firmy inwestującej w Polsce”.

Pakiet TVN (4 kanały bezpłatne i 20 płatnych) miał łączną oglądalność w Polsce w ubiegłym roku na poziomie 26,6%, zwłaszcza z przewagą kanałów ciągłych informacyjnych (TVN24). W sumie ponad 17 milionów polskich telewidzów ogląda codziennie co najmniej jeden kanał TVN, który dołączył do Discovery w 2017 roku i zatrudnia bezpośrednio lub pośrednio 4200 osób.

„Przyszłość TVN jest naprawdę w centrum uwagi” – mówi Marcin Zaborovsky, kierownik projektu badawczego dotyczącego bezpieczeństwa regionalnego w Centrum Badawczym GlobSec w Warszawie. Pokazuje, że programy informacyjne i rozrywkowe z galaktyki TVN to jedna z ostatnich przestrzeni krytyki rządu w Polsce. Co więcej, uwolnienie fazy odkrycia byłoby ciosem dla całego polskiego ekosystemu audiowizualnego, ponieważ poza prowadzeniem swoich kanałów, TVN jest także znaczącym graczem w produkcji programów telewizyjnych i filmów (6-8 rocznie).

zmniejszony pluralizm

Pluralizm mediów w kraju coraz bardziej się kurczy w obliczu władzy politycznej, która już od 2015 r. dostosowała publiczne stacje radiowe i telewizyjne do kompatybilności. Polska upadła od XVIII wieku.NS w 64NS Miejsce w światowym rankingu wolności prasy.

READ  Głosowanie końcowe: ujawniono zwycięzcę

Jeśli ustawa ta wejdzie w życie (nie przeszła jeszcze kontroli Senatu i zatwierdzenia przez Prezydenta RP), Polska nie będzie jedynym europejskim krajem ograniczającym finansowanie zagraniczne w sektorze audiowizualnym. Nawet jeśli odbywa się to w zupełnie innym duchu – z zachowaniem pluralizmu i kreatywności kulturowej – tak jest Od 1986 roku we Francji udziałowcy z krajów pozaeuropejskich nie mogą posiadać więcej niż 20% kanału telewizji naziemnej . Bez względu na narodowość nikt nie może przekroczyć 49% kapitału kanału krajowego. Polska nie powinna nie kłaść nacisku na te „podwójne standardy”, których często czuje się ofiarą.