Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsza całkowicie prywatna załoga wkrótce dołączy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

To pierwszy w pełni prywatny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W piątek, 8 kwietnia o 17:17 czasu francuskiego, rakieta Falcon opuści Ziemię z Florydy z 4 mężczyznami na pokładzie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, załoga d’la mission Ax-1 d’Axiom Space Przyleci w sobotę rano na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by tam pozostać przez osiem dni.

Spośród tych czterech nowych pasażerów, Michael Lopez Allegria, weteran NASA, przechodzi na prywatne stanowisko Jest jedynym zawodowym astronautą. Pozostali, Larry Connor, Mark Bathy i Eitan Stipe, to biznesmeni. Zaoferowali sobie tę podróż za skromną sumę 50 milionów euro każdy, według podanej przez niego kwoty ten Washington Post. Na pokładzie przeprowadzą pewną liczbę eksperymentów naukowych, ale spędzą też trochę czasu po prostu otwierając oczy ze słynnej kopuły, tej szklanej ściany, która zapewnia niezakłócony widok na ląd.

Misję rozpoczęła prywatna amerykańska firma Axiom, która planuje docelowo rozwijać własny terminal. W ciągu dekady obecna Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie opuszczona, sprowadzona z orbity i wysłana w atmosferę do dezintegracji. Pozostawia to po zachodniej stronie miejsce na prywatną stację inspirowaną teraźniejszością. Pierwsze jednostki, które utworzą, rodzaj metalowego walca o długości około dziesięciu metrów i średnicy czterech metrów, są obecnie budowane w Thalès Alenia Space w fabryce w Turynie. „Elementy aksjomatu reprezentują przejście między aktualną stacją państwową, Szczegóły Anny Marii Piras, dyrektora tego programu, oraz przyszłe wykorzystanie tej części orbity Ziemi jako miejsca, do którego może uzyskać dostęp większa liczba użytkowników, zwłaszcza pochodzących z sektora prywatnego”.

„Elementy zostaną najpierw połączone z resztą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, aby zapewnić jej dodatkową przestrzeń. Około 2026 r. rozdzielą się, tworząc w pełni autonomiczną komercyjną stację niskoorbitalną”.

Ana Maria Piras, dyrektor programowa

Dla eleganckiej strony i przyciągnięcia prywatnych klientów firma Axiom wyprodukowała srebra i powierzyła aranżację wnętrz tych jednostek francuskiemu projektantowi Philippe Starck. „Zrobiłem bardzo ładne pikowane jajko, które izoluje je od hałasu i wstrząsów i mogą mieć pełną swobodę w szykachwyjaśnia słynny projektant. Jeśli muszą postawić przed sobą ekran, to robią. Kiedy potrzebują sieci do odkładania rzeczy, aby nie mogły latać, to robią. Jest to bardzo miękkie i ludzkie środowisko, które jest doskonale przystosowane do braku grawitacji. Byli bardzo zadowoleni z projektu.

Jeśli wszystko zadziała na czas, pierwsza jednostka tej przyszłej stacji kosmicznej opuści Ziemię w 2024 roku.

READ  „Amazon Music Unlimited” z 60 milionami utworów odtwarzanych przez 3 miesiące