Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsi astronauci z chińskiej stacji kosmicznej powrócili na Ziemię

Chiny odnoszą sukcesy w swoim ambitnym programie kosmicznym. Trzej astronauci powrócili na Ziemię w piątek, 17 września, po trzymiesięcznym pobycie na chińskiej stacji kosmicznej, będącej w budowie, i byli ich pierwszymi mieszkańcami. ich kapsuła zwrotna “wylądował pomyślnie” Na pustyni Gobi (w północno-zachodnich Chinach) około 7:35 (w Paryżu), Agencja kosmiczna odpowiedzialna za loty w kosmos (CMSA).

ten Trzech mężczyzn wystartowało w połowie czerwca Wylot z centrum startowego Jiuquan, niedaleko miejsca, w którym wylądowali. Ich misja, Shenzhou 12, była najdłuższą przez Chińczyków w kosmosie. Tak więc CMSA mile widziane “całkowity sukces” na misję, nowy krok w ambitnym chińskim programie kosmicznym, który wylądował już na Księżycu, na Marsie i planuje wysłać załogę na księżycową gwiazdę do 2030 roku.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Cichy, ale nieodparty rozwój chińskiego przemysłu kosmicznego

„Misja Shenzhou 12 osiągnęła swój cel, polegający na uruchomieniu i uruchomieniu nowej stacji”.powiedział Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w USA. To otwiera drogę do przyszłych regularnych misji na stację. To było bardzo ważne i naprawdę konieczne, aby te początki były udane.”Jak zauważył Chen Lan, analityk strony internetowej GoTaikonauci, specjalizujący się w chińskim programie kosmicznym.

„Właściwi” astronauci

CCTV transmitowała na żywo powrót trzech mężczyzn, a wspaniałe obrazy z kamery na pokładzie kapsuły ukazywały rozległe obszary pustyni, które zostały zalane przez statek kosmiczny. Po wylądowaniu astronauci byli ” W postaci “, powiedział telewizja publiczna.

“Czuję się naprawdę dobrze wrócić” Na Ziemi jeden z astronautów, 45-letni Tang Hongbo, powiedział krótko po tym, jak został wypuszczony z kapsuły. “Tato, mamo, wróciłem! Jestem w dobrej formie i dobrym nastroju!”– powtórzył, podczas gdy jego starsi koledzy wyglądali na nieco zmęczonych. Huang Weifen, wysoki rangą urzędnik programu załogowego programu kosmicznego, powiedział, że trzej mężczyźni będą teraz monitorować około 40 osób. Podjęto środki zapobiegawcze. „Nie z powodu Covid-19” Ale „osłabić ich odporność” Potwierdziła to przez ich długi pobyt w kosmosie.

READ  Czternastu rannych w strzelaninie w Austin w Teksasie

Bord Di Tianhe („Niebiańska Harmonia”), który jest jedynym z trzech modułów stacji kosmicznej już w kosmosie, a astronauci Ni Haisheng, Liu Beoming i Tang Hongbo mieli wiele zadań do wykonania. W szczególności wykonywali spacery kosmiczne, operacje konserwacyjne i instalacje sprzętu w celu obsługi stacji.

Ogromny ekran pokazuje przybycie trzech astronautów, transmitowany przez publiczny kanał CCTV, w Pekinie 16 września 2021 r.
Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Stany Zjednoczone ustalają swoje zasady eksploatacji księżyca

Nazwany w języku angielskim CSS (dla Chińska stacja kosmiczna) oraz w chińskim Tiangong („Niebiański Pałac”), gdy stacja zostanie w pełni zmontowana, będzie miała wielkość zbliżoną do byłej sowieckiej stacji Mir (1986-2001). Deklaruje się, że ma co najmniej dziesięć lat. L’ambition chinoise de bâtir une station a été nourrie par le refus americain d’accepter des Chinois dans le programme de la Station space space internationale (ISS), une współpraca przedsiębiorca les Etats-Unis, la Russie, le Canada, l’Europe et Japonia.

Zbliża się kolejna chińska premiera

Shenzhou-12 była pierwszą chińską misją załogową od prawie pięciu lat i kwestią prestiżu dla Komunistyczna Partia Chin (KPCh), która w tym roku obchodzi swoje stulecie. I Chiny wyprzedzają Europę pod względem lotów załogowych., Jest „Wciąż są luki” W przypadku Stanów Zjednoczonych to „Osiągnięcie tego zajmie ponad dekadę lub więcej”– powtórzył Qin Lan.

Podkreślił w szczególności przewagę USA pod względem technologii, a nawet redukcji kosztów, ponieważ obecnie do dotarcia na Międzynarodową Stację Kosmiczną wykorzystywane są wyrzutnie wielokrotnego użytku. „Ale główny postęp Ameryki leży w doświadczeniu”., jak zauważył Jonathan McDowell. „Na przykład chińscy astronauci przeprowadzili [lors de cette mission] Siran w kosmosie. To daleko od setek wykonanych przy użyciu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ta kwota robi różnicę. “

Przeczytaj wywiad: W swojej okupacji kosmosu „Chiny chcą wzmocnić swoje zdolności wojskowe”.

Misja Shenzhou-12 była trzecim startem z jedenastu wymaganych do budowy stacji. Władze kosmiczne poinformowały, że kolejne wystrzelenie statku kosmicznego Tianzhou-3, który będzie przewoził wyłącznie sprzęt, odbędzie się w najbliższych dniach. Strony niszowe liczą na 20 września.

READ  Po delcie do Europy dotarł gatunek Lambda, najbardziej odporny na szczepionki i najbardziej zaraźliwy

Świat z AFP